Protesti
Kragujevac: Blokada magistralnog puta
Studenti, srednjoškolci i građani blokirali su raskrsnicu kod Zastavinog solitera u Kragujevcu noseći transparent „Kragujevac je ustao“
Beograd bi da opere, Milošoveću da podigne spomenik. U Srebrenici nije počinjen genocid, tokom „Oluje“ jeste, presuda Mladiću je daleko od prava i pravde, a Vučić ne krši Ustav, već ima „malo moderniji pristup“
Toma Fila rođen je 1941. godine u Bitolju u Makedoniji. Potiče iz porodice cincarskog porekla, a njegov otac Filota Fila važio je za jednog od najboljih jugoslovenskih advokata. Tako Tomini prvi susreti sa pravosuđem kreću još od malih nogu, a on neretko ističe kako srpska advokatura nije imala boljih branilaca od Fila.
U Beogradu je završio školu, a 1963. godine i Pravni fakultet. Četiri godine kasnije postaje najmlađi advokat u tadašnjoj Jugoslaviji i nastavlja da peče zanat u kancelariji svog oca. Karakteristično za File je da su bili protiv smrtne kazne i često branili optužene za najteža krivična dela.
Bio je predsednik advokatske komore Srbije u periodu od 1990-1994. godine.
Lista njegovih klijenata ima dosta zvučnih imena. Tu su svakako Jovanka Broz, Slobodan Milošević, Žarko Laušević, Goran Hadžić itd. Za Miloševića kaže da nije podržavao njegovu politiku nakon Dejtona, ali se slaže sa idejom da mu se podigne spomenik u Beogradu.
Smatra da je bivši predsednik SRJ uhapšen na “prevaran način”, a i da je Milošević pogrešio što ga nije poslušao neposredno pre predaje u vili “Mir”. Branio je Slobu vrlo kratko – tek nakon pada, ali nije otišao sa njim u Hag.
Za Haški tribunal kaže da je “antisrpski” i da se “nikakva pravda ne može očekivati” od njega. Iako Milošević nije baš najbolje shvatao pojam pravne odbrane, već je uporno pričao svoju verziju istine, Toma Fila je u bokserskom žargonu 2002. godine objašnjavao kako je Sloba svedoka Mahmuta Bakalija “rasturio i nokautirao”.
Ne slaže se ni da je u Srebrenici počinjen genocid, kaže da je on “izmišljen zbog pravog genocida – Oluje”. Za presudu Ratku Mladiću je rekao da je “daleko od bilo kakvog prava i pravde”.
Pričao je i da bi on prihvatio da brani Zvezdana Jovanovića, ubicu Zorana Đinđića, i da bi njegova odbrana imala sasvim drugačiji pristup: „Da sam ja radio, ja bih optužene branio drugačije. (…) Zato što bih tražio da u tom slučaju Zvezdan Jovanović prizna da je pucao i ubio Đinđića zbog političkih motiva, da ga je smatrao izdajnikom jer je hteo najbolje borce na Kosovu, a i u ratovima u Hrvatskoj i BiH da izruči Haškom tribunalu. Ubistvo bi dobilo jasnu političku boju, Zvezdan Jovanović bio bi politički krivac. (…) Ubedio bih Zvezdana Jovanovića. Ja bih mu rekao da prizna i da kaže da je ubio iz patriotizma, on bi dobio oreol jednog patriote, rodoljuba, kao što je, recimo, ubistvo Ferdinanda, ono s Principom…“
Kada je predsednik Socjalističke patije Srbije Ivica Dačić postao potpredsednik Vlade premijera Mirka Cvetkovića, imenovao je Tomu Filu za svog savetnika.
Po ideološkom opredeljenju kaže da je socijaldemokrata, pa je 2017. postao član SPS-a. Na beogradskim izborima sledeće godine postaje odbornik, ali vrlo brzo daje ostavku. Trenutno je član Predsedništva stranke.
Iako ima iza sebe zavidnu karijeru u pravosuđu, ne smatra da predsednik države krši Ustav mešajući se u sve i svašta. On to objašnjava kao “malo moderniji” pristup. Na pitanje da li je Aleksandar Vučić smeo da vidi dva minuta snimka nesreće na naplatnoj rampi Doljevci, Toma Fila kaže da je bio “radoznao”.
Na prošlim parlamentarnim izborima izabran je za narodnog poslanika na listi koalicije SPS-Jedinstvena Srbija.
Fila je izjavio da je protiv ustavnih promena na januarskom referendumu, jer, kako je rekao, ostavljaju prostora za pojavljivanje nepotizma.
Kada je Dačić izrazio želju da upravo Fila bude kandidat za prvog čoveka Beograda, opisao ga je kao advokata “protiv velikih nepravdi u svetu”, koji bi bio “idealan advokat Beograda i Beograđana”.
A Fila je na to rekao: „„Ništa neću da gradim i rušim, prvo što ću da uradim je da operem Beograd. Da ne bude prljav. Da bude Beograd, a ne sivograd ili crnograd, a za mostove i ostalo ima vremena“.
Objavio je knjigu “Završna reč”.
Toma Fila će biti kandidat za gradonačelnika Beograda ispred liste koalicije Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti, srednjoškolci i građani blokirali su raskrsnicu kod Zastavinog solitera u Kragujevcu noseći transparent „Kragujevac je ustao“
Nakon što su beogradski studenti u petak blokirali Mostarsku petlju, njihove novosadske kolege su u subotu održale protest ispred zgrade BIA zbog zloupotrebe obaveštajne agencije zarad očuvanja vlasti režima Aleksandra Vučića
Istraživanje javnog mnjenja organizacije CRTA pokazuje da veliki broj građana najviše veruje studentima da će da se izbore za pravdu. Podrška protestima počela je da se preliva i na biračko telo partija na vlasti
Srbi su kao malo koji evropski narod oduševljeni što će Donald Tramp za koji dan zasesti ponovo u Beloj kući. Raduje se i Aleksandar Vučić koji se nada da će sada skinuti s grbače sve te dosadne zagovornike liberalne demokratije
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević rešenja za izlazak iz krize američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije vidi u tome da predsednik države Aleksandar Vučić odigra „simultanku“ sa SAD i Rusijom. Koje opcije ima „Vučić“? I koji je zapravo cilj sankcija NIS-u?
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve