Vojne procene pokazuju da Srbija diskretno povećava prodaju municije Zapadu jačajući odbranu Ukrajine, iako je samo jedna od dve evropske zemlje koje se nisu pridružile zapadnim sankcijama Rusiji
Procene podeljene sa listom „Financial Times“, pokazuju da Srbija diskretno povećava prodaju municije Zapadu jačajući odbranu Ukrajine, iako je samo jedna od dve evropske zemlje koje se nisu pridružile zapadnim sankcijama Rusiji.
Vučić je potvrdio da je informacija o vrednosti municije uglavnom tačna, predstavivši prodaju kao poslovnu priliku, tvrdi list.
„Ovo je deo našeg ekonomskog preporoda i važno za nas. Da, mi izvozimo našu municiju. Ne možemo izvoziti u Ukrajinu ili u Rusiju, ali imamo mnogo ugovora sa Amerikancima, Špancima, Česima, drugima. Šta oni s tim rade na kraju je njihov posao“, rekao je Vučić, prenosi list.
Dodao je čak i da zna gde odlaze granate, ali da to nije njegov posao.
„Moj posao je da osiguram da sa svojom municijom poslujemo legalno, da je prodajemo. Moramo se brinuti za svoje ljude, i to je to. To je sve što mogu reći. Imamo prijatelje u Kijevu i Moskvi. Ovo su naša braća Sloveni“, rekao je Vučić.
Na pitanje da li je cifra približno tačna, rekao je da je u pitanju zarada ostvarena u periodu od dve tri godine, a ne jedne.
Vučić se odupro pritisku Zapada da usvoji režim sankcija Rusiji i dozvolio je nastavak ruskih letova, iako kaže da je posvećen tome da njegova zemlja postane članica EU, podseća list.
„Evropa i SAD su godinama radile na tome da Vučića udalje od Putina“, rekao je zapadni diplomata za „Financial Times“ i dodao da je ključni igrač američki ambasador Kristofer Hil, koji je u Beograd stigao mesec dana nakon početka ruske invazije.
Vučić je rekao da Srbija ima zlatnu priliku jer je njeno oružje jeftinije nego na Zapadu i dodao da bi obim ukupnog srpskog izvoza municije mogao da se poveća.
Učešće Srbije u prometu municije u Ukrajinu je dovoljno prikriveno da zvanični podaci to ne odražavaju, smatraju diplomate i analitičari. Institut za svetsku ekonomiju Kiel, koji prati podršku Ukrajini, nije direktno pratio aktivnosti Srbije i nije naišao na sistematske dokaze o doprinosu Beograda, rekao je Christoph Trebesch, koji rukovodi tim naporima, piše „Financial Times“.
Zelenski je javno zahvalio Beogradu na podršci suverenitetu i integritetu, humanitarnoj pomoći i prijemu ukrajinskih izbeglica.
Vučić je takođe imao lepe reči. U „obraćanju“ u kameru RTS-a se iščuđavao što Srbi nešto imaju protiv Ukrajine, iako su to „naša slovenska braća“ baš kao i Rusi.
Na poziv Zelenskog da Srbija i komšiluk rade na proizvodnji municije zajedno sa Ukrajincima, Vučić je obavestio ukrajinskog kolegu da su srpski magacini municije popunjeni 62 odsto te da je „naredio“ da se popune do vrha.
Nije dugo trebalo da se upale lampice – javna je tajna da srpske granate završavaju u ukrajinskom arsenalu i da tuku po ruskoj vojsci. Da li Vučić time kupuje podršku Zapada te i blagonaklonost Zelenskog?
Jer, na zvaničnom nivou, srpska podrška Ukrajini ostala je nedorečena, barem iz vizure onoga što očekuju Zapad i Kijev.
Tako je u Tirani Vučić potpisao deklaraciju kojom se osuđuje ruska „agresija“ kao „najveća pretnja“ međunarodnom miru, poziva se na još snažniju podršku Ukrajini i potcrtava da Kijev ima pravo da uđe u NATO.
Čak je pruža podrška i međunarodnim istragama protiv „zločinaca“ koji vode agresiju – premda se ruski predsednik Vladimir Putin ne pominje poimence, svi znaju da je i on na tapetu.
Tako su i nakon poslednjeg susreta Vučića i Zelenskog u Tirani, na naslovnim stranama beogradske žute štampe osvanuli tekstovi po kojima je Vučić tobože hrabro odbranio srpsku stvar tako što je tražio da u tekst deklaracije ne uđe poziv da se svi pridruže sankcijama.
Takođe, opet na Vučićevo insistiranje, fraza o „malignom uticaju“ Rusije zamenjena je frazom o „lažnim narativima“ o ratu.
Tako je, barem u srpskom mejnstrimu, očuvana slika o „neutralnosti“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Gledaoci SBB-a od četvrtka mogu lako da pronađu N1 i Novu – samo treba da prođu pored Kurira i Informera. Za to vreme, na Total TV-u nova realnost: N1 i Nova u egzilu na brojevima 278 i 279. Ako ove kanale tražite u dijaspori, ne trudite se, tamo ih više uopšte nema
Pripadnici Uprave kriminalističke policije ušli su 3. aprila u rektorat Univerziteta u najvećem gradu Šumadije, tvrde tabloidi, dok „Vreme” saznaje da u Tužilaštvo grada nisu stigle nikakve prijave za postupanje
Studenti i građani Zrenjanina tišinom su odali počast stradalima u Novom Sadu, a zatim bukom poručili da se problemi neće gurati pod tepih. Na celodnevnom protestu su i poljoprivrednici sa traktorima
Donald Tramp je obelodanio nove carine za izvoz u SAD. Najviše su pogođeni oni koji imaju visoke namete na uvoz američke robe. Kako će novi trgovinski rat pogoditi Srbiju
Deo spisa uhapšenih aktivista iz Novog Sada označen je kao „strogo poverljiv“. Zakon kaže da se takva oznaka određuje radi sprečavanja nastanka teške štete po interese Republike Srbije. Advokatima su ovom oznakom zapušena usta da javno govore o predmetima optuženih
Na mestu susreta privida i stvarnosti nalazi se nož u rukama građanke koja je skoknula do prodavnice po konzervu graška, pa onda tu konzervu, onako u mimohodu, hitnula na omraženi lik
Psihički labilna žena u Nišu nije napala slučajnog prolaznika, nego je napala ciljano. A ko je to mesecima crtao metu na čelu Natalije Jovanović i mnogih drugih?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!