Marko Maćić, direktor Sportsko-kulturnog centra Požega uhapšen je u utorak zbog nasilja u porodici, a Svetozar Andrić, član Gradskog veća Skupštine Beograda, bivši je general Vojske Republike Srpske. Obojica su kadrovi SNS-a
Čini se da Srpska napredna stranka nije dovoljno oprezna kad provera da li članovi koje bira na funkcionerska mesta imaju ispravnu biografiju.
Ispostavilo se da je Marko Maćić, direktor Sportsko-kulturnog centra Požega uhapšen u utorak zbog nasilja u porodici, a da je Svetozar Andrić, član Gradskog veća Skupštine Beograda bivši general Vojske Republike Srpske.
Da Marko Maćić nije prikladan kadar, saznalo se nakon što je Inicijativa za Požegu obavestila javnost o njegovom privođenju, kad je protiv njega podneta krivična prijava zbog silovanja.
On je pre nego što ga je SNS predložio i izabrao za mesto direktora Sportsko-kulturnog centra Požega, već krivično-pravno procesuiran za nasilje u porodici.
Više javno tužilaštvo u Užicu odgovorilo je da je Maćić samo priveden i odmah pušten na slobodu, ali se ta informacija ispostavila netačnom.
„Javni funkcioner i član SNS-a, M.M., po skraćenom prekršajnom postupku osuđen je na efektivnu kaznu zatvora od 20 dana – zbog kršenja izrečene hitne mere (zabrane prilaska i privremeno udaljenje iz stana) i odmah upućen na izdržavanje kazne pre pravnosnažnosti presude, a na osnovu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici“, navode u Inicijativi.
Zato tvrde da je informacija o njegovom puštanju na slobodu netačna.
Inicijativa za Požegu ocenjuje da je „apsolutno nedoličnim da se jedna takva ličnost nalazi na mestu direktora javne ustanove i zahtevamo hitno razrešenje s javne funkcije“, i naglašava da na čelu ustanove „ne može i ne sme da bude neko ko dovodi sebe u stanje smanjene uračunljivosti opojnim supstancama, koja u alkoholisanom i drogiranom stanju upravlja motornim vozilom i koja je povrtanik u porodičnom nasilju.“
SNS se nije oglasio.
Foto: SPASSvetozar Andrić
Svetozar Andrić je član Gradskog veća Beograda. Vladajuća koalicija u Beogradu, koju predvode Srpska napredna stranka i gradonačelnik Aleksandar Šapić, predložila je Andrića za Gradsko veće, a njegov izbor je zvanično potvrđen 18. avgusta.
U tom momentu je već postpjala prijava protiv Andrića, podneo ju je Fond za humanitarno pravo 2018. godine Tužilaštvo za ratne zločine Republike Srbije. O fazi tog procesa, iz Tužilaštva kažu da „postupaju po krivičnoj prijavi“.
Prema podacima Fonda, Andrić je veći dio rata bio komandant Birčanske brigade VRS, a pod njegovom ingerencijom je bilo nekoliko opština na istoku BiH, pa je u tom svojstvu naredio „iseljavanje“ Bošnjaka iz Zvornika 1992. godine.
Tada je više od 10.000 Bošnjaka napustilo ovaj grad i okolna mesta.
Iste godine Andrić je naredio osnivanje logora Sušica kroz koji je prošlo više od 8.000 ljudi, a više od 1.600 ih je ubijeno.
Andrić je penzionisan 2002. godine u činu generala. Kasnije je postavljen za savetnika ministra odbrane Srbije Zorana Stankovića, a 2016. godine postao je zamenik predsednika Opštine Novi Beograd. Od 21. juna 2020. godine je poslanik u Narodnoj skupštini Srbije, a izabran je sa izborne liste „Aleksandar Šapić – Pobeda Srbije“.
SNS se ni ovog puta nije oglasio.
S.Ć./Danas/RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Dugom pritvoru za demonstrante u Novom Sadu prethodila su hapšenja koja su više ličila na otmice, kažu sagovornici „Vremena“. Ponašanje „policije u civilu“ podseća iz na nacističku Nemačku
Dva naroda, dve istine, obe lažne. O sobi u kojoj se „disciplinuju“ Srbi, adresama Albanaca koje se brišu na jugu Srbije i interesnim grupama na vlasti koje potpiriju netrpeljivost
Premijer Vučević najavio je nove ostavke nakon pogibije pod nadstrešnicom. Sva je prilika da će morati da odu ministar Tomislav Momirović i prva žena Infrastrukture Železnica Jelena Tanasković
Ministarstvo unutrašnjih poslova krije podatke o broju i ceni patrolnih vozila „Fiat 500“ kupljenih za policijske snage. Navodno, podaci su strogo poverljivi
Radislav Krstić, bivši general vojske Republike Srpske, u otvorenom pismu je zatražio prevremeno puštanje na slobodu, te priznao odgovornost i naveo da se kaje zbog učešća u genocidu u Srebrenici
Stepen državne represije u Srbiji je obrnuto srazmeran rejtingu Aleksandra Vučića i Srpske napredne vrhuške: što jače budu osećali da im je vlast ugrožena, to će represija biti veća
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!