Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
„Obim investicija u prešićavanje otpadnih voda u Srbiji je oko 4,3 milijardi evra, za koje je Vlada Srbije zaključila nekoliko međunarodnih ugovora i kreditnih aranžmana, koji su ostali nedostupni javnosti, a izuzeti su iz pravnog sistema“, izjavio je predsednik Upravnog odbora RERI Jovan Rajić
Vlast sa investitorima u oblasti životne sredine zaključuje posebne ugovore, u kojima suspenduje pravni sistem Srbije, , izjavio je predsednik Upravnog odbora Regulatornog instituta za obnovljivu energiju (RERI) Jovan Rajić.
Naveo je da je obim investicija u prešićavanje otpadnih voda u Srbiji je oko 4,3 milijardi evra, za koje je Vlada Srbije zaključila nekoliko međunarodnih ugovora i kreditnih aranžmana, koji su ostali nedostupni javnosti, a izuzeti su iz pravnog sistema Srbije.
On je na predstavljanju publikacije „Crna knjiga: Mutne vode“ rekao da Vlada kroz aranžmane dogovara posebna pravila koja su često suprotna našem pravnom poretku i ukazao da se na njih ne primenjuju domaći zakoni, kao što su o javnim nabavkama, ili čak isključuju Zakon o radu.
„Pod izgovorom da su to međunarodni ugovori, poziva se na tajnost ugovora, došli smo do toga da ne možemo da znamo ni osnovne informacije o projektima, čije se vrednosti broje ne u milionima, već u milijardama evra“, rekao je Rajić.
Prema njegovim rečima, zajedničko svim tim projektima je što se ne može dobiti nikakav odgovor nadležnih, kao ni od njihovih finansijera, na primer nemačke KFW banke.
„Praksu od početka gradnje ‘Beograda na vodi’ sad imamo i za organizaciju međunarodsne izložbe Ekspo“, dodao je Rajić.
Programski direktor organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić je ukazao na pravne prečice međudržavnih sporazuma.
On je naveo da se tako može dogoditi da kaznom zatvora bude kažnjen „neki pohlepni službenik“, koji je namestio javnu nabavku od 10.000 evra, a državni zvaničnici, potpisnici ugovora vrednih nekoliko milijardi, bez ikakvog nadmetanja, budu isključeni iz krivične odgovornosti.
Nenadić je napomenuo i da se tako pod međudržavne sporazume podvode razne vrste poslova i aranžmana sa stranim firmama za velike poslove u Srbiji.
„Prvi primer koji je dao zamaha tome je Leks specijalis za izgradnju ‘Beograda na vodi’“, predočio je on.
„Prema zvaničnim statistikama, vrednost javnih nabavki sprovedenih bez primene zakona jednaka je vrednosti postupaka sprovedenih po zakonu“, istakao je Nenadić.
Izvor: FoNet
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve