Nije predviđena javna rasprava za Urbanistički projekat za Beogradski sajam čiji je investitor Beograd na vodi. Predviđen je samo javni uvid, što znači da može samo da se pogleda ali ne i da se komentariše. I to, samo nedelju dana, jer je Urbanistički projekat Beogradskog sajma na javnom uvidu samo od 26. oktobra do 1. novembra.
Udruženje „Naša mesna zajednica“ ukazuje da je na ovaj način izostala mogućnost da građani podnesu primedbe na urbanistički projekat, i mogućnost podnošenja amandmana kojim bi urbanistički projekat bio odbačen.
„Dakle, javnost je skoro potpuno isključena iz odlučivanja o sudbini Beogradskog sajma jer su mišljenje i volja građana očigledno nebitni i suvišni“, piše u saopštenju ovog udruženja.
Oni dokazuju i da je ceo ovaj Urbanistički projekat protivzakonit.
„Iako Zakon o planiranju i izgradnji dozvoljava mogućnost da se urbanistički projekat izradi na zahtev investitora, u slučaju Beogradskog sajma ovakav urbanistički projekat je protivzakonit jer su sve parcele koje su njime obuhvaćene javna svojina pa samim tim Beograd na vodi doo ne može da ima status investitora.“
Takođe, ovaj projeket je izrađen i sad čeka na usvajanje iako prethodno nije izrađen Plan detaljne regulacije (PDR).
Naime, Plan generalne regulacije, koji je plan višeg reda, predviđa da se za područje Beogradskog sajma izradi Plan detaljne regulacije. Taj plan nije urađen, pa ipak, investitor Beograd na vodi je naložio izradu projekta, koji je na ovoj lestvici najniži, i mora da bude usklađen sa prethodna dva.
„To znači da bi urbanistički projekat mogao da se radi isključivo na osnovu onoga što predviđa Plan detaljne regulacije uključujući i parcelaciju. Pošto obavezni plan detaljne regulacije nije urađen usvajanje ovakvog urbanističkog projekta je protivzakonito“, kažu u ovom udruženju.
Zatim, upozoravaju iz „Naše mesne zajednice“, Urbanističkim projektom su obuhvaćene parcele koje su zaštićene.
Prema odluci Vlade iz marta 2009. godine, zaštićene su parcele 11114/1 na kojoj se nalaze delovi Hala 1 i 2, kao i parcela 11127/1 na kojoj se nalaze delovi Hala 1 i 4.
Ovu prepreku, Urbanistički projekat je prevazišao preparcelizacijom kojom je, kažu u udruženju, „prepolovljena površina zaštićenih parcela na kojima se nalazi spomenik kulture Hala 1 Beogradskog sajma kao i Hale 2 i 4.“
Ističu da bi „predloženim prekrajanjem parcela bile ugrožene Hale 2 i 4“.
„Ako se ovaj urbanistički projekat usvoji stvoriće se uslovi za rušenje Beogradskog sajma, širenje Beograda na vodi i seljenje Beogradskog sajma u Surčin u okviru projekta Expo 2027.“
Podsećaju i da su „pored svetski poznate Hale 1 Beogradskog sajma, Hale 2 i 3 ne samo vanserijsko arhitektonsko već i građevinsko dostignuće koje se ne može ponoviti, odnosno ne može se napraviti stariji, lepši i građevinski napredniji Beogradski sajam. Specifična tehnika koja je korišćena za izgradnju Hala 2 i 3 je ostala neprevaziđena i do danas, pa bi rušenje ove dve hale nanelo neprocenljivu štetu i predstavljalo bi veliki gubitak za naše kulturno, arhitektonsko i građevinsko nasleđe. Zato apelujemo i zahtevamo od Vlade RS da po hitnom postupku vrati zaštitu celom kompleksu Beogradskog sajma.“
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com