
„Marš na Drinu"
Protest u Loznici: Protiv litijuma i zaborava
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Da se nije pojavio snimak posete Aleksandra Vučića Bezbednosno-informativnoj agenciji, ne bi se znalo da se Meštrovićeva skulptura „Miloš Obilić“ nalazi u holu zgrade. U tome, međutim, nema ničeg spornog jer je ustupanje umetničkih dela drugim institucijama regulisano zakonom
Umesto u Narodnom muzeju u Beogradu, statua Miloš Obilić Ivana Meštrovića se nalazi u holu zgrade Bezbednosno informativne agencije (BIA) saopštio je u sredu Odbor Stranke slobode i pravde za kulturu.
U saopštenju piše da je skulptura tokom rekonstrukcije Narodnog muzeja „izmeštena bez znanja javnosti“, navodi se da Zakon o kulturnim dobrima propisuje da se kulturno dobro ne može ustupiti na period duži od šest meseci i da građani Srbije ne bi znali da se Meštrovićeva statua nalazi u holu BIA, da se u javnosti nije pojavio snimak predsednika Srbije Aleksandra Vučića u poseti Agenciji 17. oktobra prošle godine na kome se vidi Miloš Obilić iz Narodnog muzeja.
Naglašeno je da skulptura nije dostupna javnosti, da zasigurno nije u adekvatnim uslovima, pa da se u ovom slučaju grubo krše odredbe zakona.
„Meštrovićeva skulptura Miloš Obilić jeste preneta u zgradu BIA“, potvrđuje viši kustos Zbirke jugoslovenske skulpture Narodnog muzeja Lidija Ham. Objašnjava da je „preneta u vreme rekonstrukcije zgrade Muzeja“, zato što zbog gabarita nisu mogli da je čuvaju u njihovom depou.
Skulptura nije vraćena u Muzej nakon rekonstrukcije zgrade zato što se nije uklapala u novu postavku, o čemu je odlučeno još pre početka rekonstrukcije.
Primedbu da je skulptura izmeštena bez znanja javnosti Lidija Ham smatra nelogičnom, zato što „je svuda u svetu, pa i kod nas, otkako postoje muzeji, uobičajena praksa da se umetnička dela pozajmljuju ili daju na dugoročno korišćenje drugim muzejima ili državnim i javnim institucijama. Nema potrebe o tome obaveštavati javnost“.
Takođe smatra neosnovanim i druge primedbe SSp-a, zato što je skulptura u holu zgrade BIA, dakle u javnom prostoru u kome su uslovi za bronzanu skulpturu adekvatni, i isti su, ako ne i bolji, nego što su bili u atrijumu Narodnog muzeja u kome se skulptura nalazila pre preseljenja. Napominje da je Meštrovićevo delo pod stalnim i redovnim nadzorom kustosa Narodnog muzeja.
Po Zakonu o muzejskoj delatnosti iz 2021. godine, član 65, „muzeji mogu poveriti muzejske predmete na privremeno čuvanje ili izlaganje drugim muzejima, ustanovama ili drugim pravnim licima“, mogu ih poveriti na dugoročnu pozajmicu, a način i uslovi te pozajmice „uređuju se aktima muzeja.“
Između Narodnog muzeja i BIA sklopljen je ugovor 15. avgusta 2017. godine o „ustupanju na privremeno korišćenje“ skulpture Miloš Obilić Ivana Meštrovića. Ugovor je sačinjen na osnovu Zakona o kulturnim dobrima kao i odredbama Aneksa Ugovora o ustupanju na privremeno korišćenje kulturnih dobara iz zbirke Narodnog muzeja u Beogradu.
U saopštenju Ministarstva kulture i informisanja piše da su navodi iz saopštenja SSP-a „netačni i neistiniti“. Kaže se da ograničavanje perioda pozajmice na šest meseci „nije adekvatno za predmetnu pozajmicu, imajući u vidu da se ne radi o međunarodnoj kulturnoj saradnji odnosno drugoj značajnoj povremenoj izložbi, već o privremenoj, dugoročnoj pozajmici između dve državne institucije koja je definisana ugovorom.“
U saopštenju Ministarstva piše i da „nijedno delo ne može stalno da bude fizički dostupno širokoj javnosti“, da je Meštrovićeva skulptura „privremeno smeštena u zgradi koja je obezbeđena najvišim stepenom zaštite“, kao i da „uslovi za čuvanje ove skulpture odgovaraju propisanim uslovima za izlaganje“.
Bronzana skulptura Ivana Meštrovića Miloš Obilić iz 1908. godine nalazila se u atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu od Drugog svetskog rata.
S.Ć./Beta
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom
Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca
Profesorka Marija Vasić, uhapšena aktivistkinja novosadskog Pokreta slobodnih građana, najavila je da će započeti štrajk glađu ako ona i još petoro uhapšenih ne budu pušteni iz pritvora
Studentske blokade fakulteta traju duže od pet meseci, a na nekim visokoškolskim ustanovama ovih dana se odlučuje o onlajn nastavi. U Kragujevcu, nastavno-naučna veća podeljena su po tom pitanju
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve