Svega je tri dana do održavanja kosovskih parlamentarnih izbora. U kampanji je bilo svega – skupova, obilazaka, obećanja, „proterivanja Srbije sa Kosova“, zatvaranja srpskih institucija, pozamašanog broja kazni Izbornog panela za žalbe i predstavke (IPŽP) prema različitim političkim subjektima, pevalo se „Bože pravde“, vijorile su se zastave „velike Albanije“ i drugo.
Od 120 mesta u parlamentu, 10 je rezervisano za predstavnike Srba. Taj broj mandata Srpska lista postavila je kao svoj cilj.
Sa druge strane, Samoopredeljenje postavilo je, čini se, ambiciozan cilj od 500.000 glasova. Kosovski premijer Aljbin Kurti taj cilj predstavio je na predizbornom skupu u Uroševcu bacajući u vazduh papiriće koji simuliraju glasačke listiće i uzvikujući: „Vetëvendosje (Samoopredeljenje)!”.
Ono što se ističe u javnosti jeste da na ovim izborima učestvuje više političkih subjekata koji su predstavnici Srba. U trci su Srpska lista, Partija kosovskih Srba, Za slobodu, pravdu i opstanak, Srpska demokratija, Srpski narodni pokret i Građanska inicijativa Narodna pravda.
Dok je ukupno u trci 28 političkih subjekata.
Pošto su u pitanju parlamentarni izbori, oni nisu važni za položaj građana kao lokalni izbori. Ipak, značajni su za ocenu Srpske liste. Konkretno – da li je uspela održati svoj dosadašnji uticaj ili je opao u međuvremenu.
Oni su 2022. godine izašli iz institucija, a u Skupštini Kosova pojavljivali su se samo radi verifikovanja mandata bez učešća u radu parlamenta.
„Bože pravde“
Nacionalnom himnom Republike Srbije „Bože pravde“ počeo je jedan od poslednjih predizbornih skupova Srpske liste u Severnoj Mitrovici. Sa tog skupa predsednik Srpske liste, dr Zlatan Elek poručio je: „Nije naš narod ovde održala prazna prča i ulični svirači. Nije naš narod održao lažni patriotizam. Održala su ga otvorena radna mesta, krov nad glavom i dobri infrastrukturni projekti, uz pomoć države Srbije i uz pomoć Srpske liste”.
Naveo je „dela Srpske liste”, a onda rekao: „Da nam omogućite, ako Bog da zdravlja, da na jesen smenimo i oteramo ove lažne gradonačelnike. Da ovog ‘lažnog’ gradonačelnika, vratimo odakle je došao. Da ga vratimo u Kosovo Polje, pa tamo neka postavlja žute trake, neka razgrađuje, neka radi šta hoće. Što bi rekli i naši stari – ‘daleko mu lepa kuća’”.
Oni su u toku kampanje mahom obilazili zdravstvene centre.
Puška, proterivanje i „agresorska država“
Sa posebnim fokusom na sever Kosova protekla je kampanja Samoopredeljenja. Jedan od poslednjih skupova bio je u Podujevu. Na tom skupu Kurti je rekao da je u Podujevu „najduža granica sa Srbijom” i da baš te opštine vode gradonačelnici iz Samoopredeljenja.
Tamo gde je „granica sa Srbijom” Kurti je utvrdio da narod dobro zna ko „brani Kosovo od genocidne, agresorske države Srbije. Da je bilo drugih političkih stranaka u pograničnim opštinama, bio bi problem, jer oni Srbiji kažu ‘razumem’. Nema ‘razumem’ sa lošim susedom. Kad imaš lošeg suseda, moraš da držiš moral visoko i pušku napunjenu”.
Dobar deo kampanje Samoopredeljenja prošao je u retorici „proterivanja Repulike Srbije sa teritorije Kosova”.
Glasači iz dijaspore
Direktor Kancelarije za KiM, Petar Petković sastajao se sa raseljenim Srbima u različitim gradovima centralne Srbije i pozvao ih je da glasaju na predstojećim izborima.
„Važno je da Srbi u ovom trenutku sačuvaju jedinstvo u vreme kada bi neki drugi da nas dele, što najbolje zna naš narod na Kosovu i Metohiji.”
Prvi paket sa glasačkim listićima iz dijaspore stigao je u sredu (5. februar) u sedište Centralne izborne komisije Kosova (CIK).
„Mogu da potvrdim da je u Centralnu izbornu komisiju dostavljeno 36.500 paketa sa glasačkim listićima, koji pripadaju procesu glasanja putem pošte. Ovi paketi su pristigli u poštanske sandučiće CIK-a van Kosova, iz Nemačke i Švajcarske“, izjavio je portparol CIK-a, Valjmir Eljezi.