
Iz njuzletera
Ovo nije vremenska prognoza, a nije ni pao avion
Kako portali u Srbiji pecaju klikove i može li se do čitanosti bez senzacionalizma?
Istraživanje američke nevladine organizacije pokazalo da je Srbiji raspoloženje pretežno prorusko, ali postoji i snažna manjina koja je prozapadno orijentisana
U većini zemalja na Zapadnom Balkanu i dalje postoji snažna prozapadna orijentacija, dok se u Srbiji beleži suprotan trend – raste prorusko raspoloženje, a pada podrška članstvu u Evropskoj uniji, rekao je u intervjuu za Glas Amerike Pol Mekarti, regionalni direktor za Evropu u Međunarodnom republikanskom institutu, povodom novog istraživanja u regionu koje je za tu američku nevladinu organizaciju uradio Ipsos.
Prema istraživanju, u Srbiji, na uzorku od 1.238 punoletnih građana, podrška za Evropsku uniju pala je na 40 odsto, dok se Rusija smatra najvećim partnerom, a Sjedinjene Države pretnjom. U Crnoj Gori, gdje je uzorak bio 1.036 odraslih, raste podrška za članstvo u Evropskoj uniji, ali pada podrška NATO-u. Najveći broj ispitanika u Crnoj Gori je Ameriku označio kao najvećom pretnjom, a Srbiju najvećim partnerom. Najveća podrška za Ameriku i zapadne institucije je, prema anketi, na Kosovu i u Albaniji.
Uprkos većinski prozapadnom raspoloženju u regionu, Mekarti smatra da Zapad počinje da gubi bitku kada je reč o naporima da osigura da Zapadni Balkan ne izgubi veru u proces evroatlantskih integracija.
Na pitanje koja su dva najupečatljivija trenda u vezi sa Srbijom je odgovorio da su podrška Rusiji i gledanje na Zapad kao pretnju, a posebno Sjedinjene Države.
„Ne želim da krivim samo Srbiju. Bio sam zapanjen nivoom podrške Turskoj u Bosni, na primer, koja se našla na prvom mestu, dok su SAD na drugom mestu. To je veoma interesantno. Podrška Srbiji u Severnoj Makedoniji takođe je prilično upadljiva. Pitali ste me o trendovima. Mislim da je trend da nam predstoji težak posao da osiguramo da građani zemalja Zapadnog Balkana ne izgube veru u evroatlantski put. Plašim se dok gledam ove brojke, da počinjemo da gubimo bitku. Došlo je do ubrzanja nakon ruske invazije na Ukrajinu u tom smeru“, rekao je Mekarti.
Kada se uporedi najnovije istraživanje sa onim koje je rađeno 2022. godine, da u Srbiji postoji rast proruskog raspoloženja, ali i blagi rast prozapadnog, dok opada procenat onih koji žele i jedno i drugo.
„Postoji dublja polarizacija nakon ruske invazije na Ukrajinu. U Srbiji je raspoloženje i dalje, da kažemo, prorusko, ali postoji i snažna manjina koja je takođe prozapadna. I pretpostavio bih, iako trenutno nemam podatke ispred sebe, da je to raspoloženje u velikim gradovima, posebno u Beogradu, ali morali bismo da bolje pogledamo brojke“, rekao je Makarti.
Kako portali u Srbiji pecaju klikove i može li se do čitanosti bez senzacionalizma?
U saopštenju koje je potpisao rektor Vladan Đokić, Univerzitet u Beogradu poručio je da studenti nisu uzrok trenutne krize, ali da je rešenje moguće jedino kroz dijalog i zajednički napor svih aktera akademske zajednice. Uz poziv na očuvanje kontinuiteta obrazovanja i upisa novih generacija, otvara se i pitanje – kako profesori vide trenutnu situaciju i kakva su njihova očekivanja
Šestoro uhapšenih novosadskih aktivista se dva meseca nalazi u zatvoru na Klisi, a pritvor im je produžen za još 30 dana
Reakcija studenata u blokadi nakon policijskog saopštenja u kome je navedeno da je na Ekonomskog fakulteta u Beogradu u vodokotliću toaleta nađena kutija sa drogom
Nakon višemesečnih najava i oštrih kritika stručnjaka, rukovodstvo Grada Beograda odustalo je od izgradnje kružnog toka na Trgu republike. Centar za lokalnu samoupravu saopštio je da bi rešenje izazvalo ozbiljne saobraćajne probleme i da nikada nije bilo realno
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve