Podrška ulasku Srbije u NATO je na istorijskom minimumu i iznosi 5,4 odsto, a samo 6,9 odsto ispitanika smatra da treba uvesti sankcije Rusiji, izjavio je Đorđe Vukadinović predstavljajući istraživanje Nove srpske političke misli „EU, Rusija, Kosovo i Metohija, sankcije i strateške orijentacije“.
Na pitanje da li treba priznati Kosovo u zamenu za ulazak u Evropsku uniju 5,1 odsto smatra da treba, dok 84,7 odsto ispitanika smatra da to ne treba učiniti.
Vukadinović je objasnio da je do određenih pomeranja došlo kada je reč o podršci evropskim integracijama i članstvu Srbije u EU, ali je ostalo na tome da „tvrdih pristalica“ EU ima 20 odsto, „tvrdih protivnika“ oko 35 odsto, dok ostatak građana lavira između „da“ i „ne“, pa trenutno 41,8 odsto građa apodržava evropski put Srbije, dok se 43,4 odsto protivi.
„Pitanje EU je pitanje koje deli, ne agresivno ili militantno, ne kao nožem, već u smislu brojke i većina nije čvrsta u tom stavu. Mislim da vlast ima i prostora i želje i namere da manipuliše tim nalazima. Pitanje mnogo zavisi od atmosfere koja se stvara u medijima, može zavisiti od jedne izjave Aleksandra Vučića, posebno kod glasača Srpske napredne stranke postoji kolebanje“, rekao je Vukadinović.
Kada je reč o rusko-ukrajinskom sukobu samo 8,6 odsto građana kaže da ne prati dešavanja, redovno ich prati 43,1 odsto, a delimično 48,3 odsto građana.
Kao glavnog krivca za sukob Srbi vide NATO (68,7 odsto), Ukrajinu (7,4 odsto) i tek na trećem mestu Rusiju (5,6 odsto), pri čemu 49 odsto ispitanika smatra da je Rusija u pravu, 6,1 odsto smatra da je Ukrajina u pravu, dok 20,9 odsto smatra da niko nije u pravu.
Istoričar Slobodan Janković rekao je da je pitanje sankcija „veliko pitanje“, ali da pokazuje da su građani apsolutno protiv uvođenja sankcija Rusiji i da vlast nema nikakvu podršku za takav potez. On je istakao da će Srbija trpeti posledice i da ih već trpi, ali da većina sveta, pre svega „onaj deo sveta koji raste“, ne uvodi sankcije Rusiju, a da je „najveća kriza upravo na Zapadu“. Janković je rekao da se sve ogoljenije pokazuje da Evropska unija Srbiji ne nudi ništa, već da se od Srbije samo traži i da su građani to prepoznali.
Ako je suditi po ovom istraživanju Aleksandru Vučiću neće biti nimalo lako da bez trajnih posledica po svoj rejting i rejting SNS-a progura da Srbija kao ostatak Evrope uvede sankcije Rusiji, ako to uopšte pod pritiskom i EU i SAD namerava.
Rezultati ovog istraživanja veoma idu na ruku svim proruskim partijama koje su podozrive prema EU i izričito protiv ulaska Srbije u NATO.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com