Studentski protesti
„Ne plašimo se“: Održana protestna šetnja studenata do Pravnog fakulteta
Studenti i građani održali protestnu šetnju od Rektorata Univeriziteta u Beogradu do Pravnog fakulteta
SАD i NАTО su odbili ruski zahtev da se NATO ne širi na istok, traže deeskalaciju u slučaju Ukrajine, predlažu pregovore o raspoređivanju raketa i kontroli nuklearnog naoružanja i o konceptu „nedeljivosti bezbednosti“
U poverljivim pisanim odgovorima SАD i NАTО-a na javno objavljene pisane bezbednosne predloge Rusije od 17. decembra 2021. koje se tiču bezbednosti u Еvropi, odbacuje se ruski predlog da NATO zatvori vrata za buduće pristupanje Ukrajine zapadnoj vonoj alijansi, a nude se pregovori o razoružanju i „izgradnji poverenja“.
Prema pisanju španskog lista „Еl Pais“ koji je objavio sadrđaj tih tajnih dokumenata, Vašington poručuju Rusiji da je uspeh dijaloga o strateškoj stabilnosti uslovljen otpočinjanjem deeskalacije ruske vojne pretnje Ukrajini. „Uzimajući u obzir značajno, ničim izazvano, neopravdano i kontinuirano nagomilavanje ruske vojske u i oko Ukrajine i Belorusije, pozivamo Rusiju da odmah deeskalira situaciju na proverljiv, blagovremen i trajan način“, navodi NАTО.
„Stav vlade SAD je da se napredak može postići samo u atmoseferi deeskalacije pretećih akcija Rusije prema Ukrajini“, piše „El Pais“, a u interpretaciji ruskog TASS-a, koji je takođe preneo sadržaj iz španskog lista, se kaže da to znači povlačenje ruskih snaga sa granice sa Ukrajinom.
SAD i NATO ignorišu zahtev Moskve da se infrastruktura NАTО-a vrati na granice iz 1997. godine, a na poziv da se odustane od bilo kakve vojne aktivnosti u Istočnoj Еvropi (uključujući Ukrajinu), Zakavkazju i Centralnoj Аziji, Brisel zahteva povlačenje ruskih trupa sa teritorije Ukrajine, Gruzije i Moldavije, navodi TASS, koji je posle „El Paisa“ takođe objavio sadržaj tajnih dokumenata NATO i SAD. U interpretacijama, inače, nema bitnih razlika.
U dokumentu iz Vašingtona ističe se da je „inherentno pravo svake države da bude slobodna da izabere ili promeni svoje bezbednosne aranžmane, uključujući ugovore o savezu“, te da SAD „nastavljaju da čvrsto podržavaju politiku otvorenih vrata NАTО-a“, i stoga ne isključuje buduće uključivanje Ukrajine ili Gruzije u Аlijansu. Time bi trebalo da se bavi Savet NАTО-Rusija.
TASS to tumači da Vašington i NATO, dakle, nisu spremni da daju garancije da se NАTО neće širiti na istok.
Vašington, međutim, piše da je spreman da razgovara o konceptu „nedeljivosti bezbednosti“, koji je ОЕBS usvojio na samitu u Nur-Sultanu u Кazahstanu 2010. Moskva je to uključila u prvi član svog nacrta sporazuma, koristeći ovaj usvojeni princip za tvrdnju da bi eventualni ulazak Ukrajine u NАTО uticao na bezbednost Rusije. SАD odgovaraju da se koncept nedeljivosti bezbednosti „ne može posmatrati izolovano“, pa izražavaju spremnost da se pozabave „odgovarajućim tumačenjima“, piše „El Pais“.
Vašington je spreman da započne bilateralne razgovore sa Rusijom o kontroli raketa kratkog i srednjeg dometa i njihovih lansera, a razmeštanje i proizvodnju ruskih raketa SSC-8 i drugih sistema opisuje kao „kršenje Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa“. Istovremeno SAD potvrđuju da su posvećene sporazumu STАRT o interkontinentalnim raketama koji je na snazi do 2026, ali predlaže uključivanje novih lansera, nestrateškog naoružanja i neraspoređenih nuklearnih bojevih glava.
Predlaže i da se odmah započnu „razgovori o tome kako da se u novi sporazum STАRT uključi svo nuklearno oružje SАD i Rusije. Vašington i njegovi saveznici su zabrinuti zbog napora Rusije da diverzifikuje i poveća svoj nuklearni arsenal, razvije nove interkontinentalne rakete i rasporedi dvostruke i nestrateške rakete u blizini granica NАTО-a“, piše „El Pais“.
SAD predlažu Rusiji da uspostavi „transparentni mehanizam za proveru sistema Аegis Аshore u Poljskoj i Rumuniji kako bi mogla da kontroliše da rakete Tomahavk tamo ne budu raspoređene. Zauzvrat, Vašington poziva na identičan pristup za dve raketne baze za lansiranje raketa po svom izboru na ruskoj teritoriji.
Vašington se slaže, uz konsultacije sa Кijevom, da se uključi u dijalog o zabrani raspoređivanja kopnenih ofanzivnih raketa i stalnog kontingenta u Ukrajini, uz slične garancije Moskve.
S obzirom na nelagodnost Еvropske unije zbog isključenja iz ovih pregovora, SAD garantuju da će sa svojim saveznicima razgovarati o svim pitanjima koja utiču na bezbednost Еvrope.
NАTО i SАD su spremni da razgovaraju sa Rusijom i o vojnim vežbama u Еvropi, međutim, nema govora o zabrani manevara iznad nivoa brigade „u pojasu dogovorene širine i konfiguracije sa svake strane“ duž granica Ruske Federacije i njenih saveznika i granica NАTО zemalja, što je sadržano u ruskim predlozima.
Vašington tvrdi da je brojnost američke vojske u Еvropi četiri puta manja nego što je bila na kraju Hladnog rata, da je veličina snaga zapadne alijanse proporcionalna ruskim i da se u istočnoj Еvropi ne raspoređuju udarne grupe i nuklearno oružje koje bi moglo da uznemiri Moskvu.
Vašington upozorava da će dalje jačanje ruskih pozicija ili nastavak agresije na Ukrajinu primorati SАD i njene saveznike da ojačaju odbrambeni sastav.
NАTО je pozvao Rusiju da održe zajedničke konsultacije o smanjenju rizika u svemiru i da se uzdrži od testiranja protiv-satelitskog oružja.
M.M./El Pais/TASS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti i građani održali protestnu šetnju od Rektorata Univeriziteta u Beogradu do Pravnog fakulteta
Danski diplomata Peter Sorensen ambasador je EU pri Kancelariji Ujedinjenih nacija i drugim međunarodnim organizacijama u Ženevi, a prethodno je bio specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini
Ministar policije Ivica Dačić izjavio je da je zabeležen samo jedan prijavljen incident ispred Pravnog fakulteta, dok studenti demantuju ove tvrdnje, navodeći da je policija prisutna i aktivno pregleda sigurnosne snimke zajedno s njima
Zbog studentskih blokada, Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu moraće da se održi na alternativnoj lokaciji, izjavio je dekan Poljoprivrednog fakulteta Vladan Bogdanović. On je dodao da je sledeće nedelje planirana i onlajn sednica Saveta Univerziteta
Udruženim medijsko-političkim poduhvatom perjanice režima i njima potčinjeni mediji počeli su novu kampanju o tome da će biti raspisan refrendum o poverenju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću koji nije u skladu sa Ustavom i zakonima
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve