Zaposlene koje čine dve trećine osoblja u kabinetu islandskog premijera sve su učestvovale u štrajku i nisu u utorak došle na posao, dodao je portparol
Hiljade žena širom Islanda, uključujući i premijerku, stupilo je u štrajk u utorak u sklopu kampanje koja se zalaže za veću rodnu ravnopravnost u zemlji.
To je sedmi put da žene na Islandu štrajkuju u ime rodne ravnopravnosti, objavili su organizatori kampanje na svom zvaničnom sajtu. Prvi štrajk dogodio se 24. oktobra 1975. godine. Štrajk, poznat kao „Slobodan dan za žene“ ili „Kvennafri“ na islandskom, organizovan je kako bi se podigla svest o „sistemskoj“ platnoj diskriminaciji i rodno zasnovanom nasilju sa kojima se suočavaju žene na Islandu, navode organizatori.
Foto: AP/Arni Torfason
Neke škole i biblioteke u skandinavskoj zemlji u utorak nisu otvorile svoja vrata, javio je islandski javni servis RUV. Samo jedna filijala banke bila je otvorena na celom ostrvu. Takođe i javni servis RUV je upozorio čitaoce da će manje izveštavati, zbog toga što su njihove novinarke učestvovale u štrajku. Medicinske klinike u oblasti glavnog grada lečile su samo hitne slučajeve tokom štrajka, koji je trebalo da se završi u ponoć po lokalnom vremenu.
Jedan od najistaknutijih učesnika štrajka bila je premijerka zemlje Katrin Jakobsdotir, koja u utorak „nije obavljala svoje službene dužnosti“, rekao je portparol njene kancelarije za CNN.
Jakobsdotir je odložila sednicu Vlade koja je prvobitno bila zakazana za utorak, rekla je portparolka, ponovivši da ona želi da pokaže solidarnost sa Islanđankama.
Zaposlene koje čine dve trećine osoblja u kabinetu islandskog premijera sve su učestvovale u štrajku i nisu u utorak došle na posao, dodao je portparol.
Podsetimo, organizatori se nadaju da će štrajk žena dovesti društvo u mrtvu tačku, kako bi se skrenula pažnja na jaz u platama među polovima i rašireno rodno i seksualno nasilje, prenosi Index. To je bio prvi celodnevni štrajk žena od 1975. kada je 90 odsto žena na Islandu odbilo da radi, što je dovelo do ključnih promena, uključujući prvu ženu izabranu za predsednicu države.
M.J./CNN
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue nawww.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Sumanuto je da se uđe u parlament i da se održi sednica kao da je sve u redu, a ništa nije u redu. Ako se blokira, dajte sve da blokiramo. To je pitanje doslednosti i efikasnosti“, kaže lider Novog DSS-a Miloš Jovanović
Dok prosvetni radnici ove nedelje odlučuju šta će dalje, ministarka prosvete Slavica Đukić-Dejanović ispovedila je na televiziji da je predsednik Aleksandar Vučić s pravom bio ljut na nju
Izjava poslanika SNS Vladimira Đukanovića da je „dete vlasništvo države do punoletstva“ kosi sa svim domaćim i međunarodnim pravnim aktima i konvencijama o pravima deteta, saopštila je Unija studenata socijalnog rada Fakulteta političkih nauka
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!