img
Loader
Beograd, 23°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Projekat Jadar

Ideja o rudniku litijuma ponovo živa: Vlada usvojila novu uredbu o projektu „Jadar“

16. jul 2024, 17:29 B. B.
Foto: Natali Bertrams
„Projekat Jadar je jasan je primer korporativne pohlepe koja prevazilazi ekološku odgovornost i dobrobit zajednice“
Copied

Vlada je donošenjem Uredbe preduzela mere kojima bi se pravni poredak vratio u stanje koje je bilo pre donošenja Uredbe koja je proglašena neustavnom. Uredba stupa na snagu dan nakon što bude objavljena u „Službenom glasniku”

Vlada Srbije usvojila je 16. jula Uredbu o primeni uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita „Jadar“ na osnovu koje će preduzeti mere za vraćanje pravnog poretka u stanje pre donošenja uredbe kojom je bio proglašen prestanak važenja uredbe, koju je Ustavni sud proglasio nedavno neustavnom.

„U cilju realizacije odluke Ustavnog suda, kako bi se obezbedila mogućnost dalje primene Uredbe i kako bi se započeti postupci okončali na ustavan i zakonit način, Vlada donošenjem Uredbe preduzima mere kojima bi se pravni poredak vratio u stanje koje je bilo pre donošenja Uredbe koja je proglašena neustavnom“, navedeno je u saopštenju Vlade.

Odlukom Ustavnog suda od 11. jula utvrđeno je da Uredba o prestanku važenja Uredbe o projektu „Jadar“, usvojena 2022. godine nije u saglasnosti sa Ustavom i zakonom.

Najavljen dolazak  Olafa Šolca u Beograd

Vlada je usvojila uredbu istog dana kada se u medijima pojavila informacija da će nemački kancelar Olaf Šolc posetiti Beograd 19. jula kako bi prisustvovao potpisivanju Memoranduma o razumevanju između Evropske unije i Srbije o „strateškom partnerstvu o održivim sirovinama i lancima proizvodnje baterija i električnih vozila“.

Nova Uredba stupa na snagu dan nakon što ta uredba bude objavljena u „Službenom glasniku”.

Vlada Srbije je 2022. godine, nakon višemesečnih ekoloških protesta, stopirala projekat „Jadar“, tako što je ukinula prostorni plan Loznice koji u tom kraju predviđa rudnik, kao i sve dozvole i uredbe u vezi sa kompanijom Rio Tinto.

Meštani sela u tom delu Srbije i ekološki aktivisti, godinama se protive najavama izgradnje rudnika, navodeći da bio on bio štetan po životnu okolinu.

Visoki zvaničnici podržavaju projekat

Kompanija Rio Tinto je nedavno objavila nacrt studije uticaja na životnu sredinu, o tome da bi projekat „Jadar“ ipak trebalo da bude realizovan u proteklih nekoliko meseci intenzivno su govorili državni zvaničnici, a predsednik Srbije Aleksandra Vučića je izjavio da je otvaranje rudnika „moguće 2028. godine“.

„Dok nam Nemci ne budu garantovali da će reke i planine biti čiste i da će odlaganje za deponiju biti u skladu sa najvišim evropskim standardima, nećemo ni da pokušavamo, ni da počinjemo“, rekao je Vučić.

U Loznici je zato 28. juna održan veliki protest organizacije „Ne damo Jadar“ i na tom protestu istaknut je samo jedan zahtev, da budu zabranjena geološka istraživanja i eksploatacija litijuma i bora u Srbiji.

Tada su protivnici projekta „Jadar“ naveli da Vlada Srbije ima 40 dana da usvoji njihov zahtev i najavili „blokadu Srbije“ ukoliko taj zahtev u tom roku ne bude usvojen.

Opozicija negoduje

Zeleno-levi front (ZLF) najavio je da će sa kolegama iz opozicije tražiti sastanak sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom tokom njegove posete Srbiji kako bi mu preneli argumente protiv iskopavanja litijuma u Srbiji, ali i o evropskim integracijama, nedostatku vladavine prava i situaciji nakon „izborne krađe koju je Vučić usavršio“.

„Šolc bi iz prve ruke trebalo da čuje argumente zbog čega se ne slažemo sa idejom da se u Srbiji vrše ova visokorizična iskopavanja. Takođe, želimo i da ga upoznamo i sa činjenicom da se lokalna zajednica, organizacije civilnog društva, stručnjaci, političke partije opozicije i ogroman broj građana Srbije opravdano se protivi iskopavanju litijuma, a vlada vrši pritiske na ljude, hapsi aktiviste i krši sopstvene zakone“, izjavio je Radomir Lazović iz ZLF.

Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS)  Miroslav Aleksić izjavio je da se Vlada Srbije usvajanjem uredbe o oživljavanju projekta „Jadar“ jasno svrstala na stranu stranih kompanija i zastupanja njihovih interesa, umesto interesa naroda.

„Usvajanjem uredbe o primeni ranije odbačene uredbe o projektu ‘Jadar’, Vlada Srbije pokazala je kojim putem ide kada je reč o iskopavanju litijuma u dolini Jadra, a to je nesumnjivo put beznađa i opasnosti po život, zdravlje i opstanak građana Srbije“, naveo je Aleksić.

Stranka Zajedno ocenila je da je oživljavanjem uredbe o projektu „Jadar“ naprednjačka vlast objavila da će „nasiljem pokušati da zgazi volju više od 80 odsto građana Srbije“.

„Građani su u više navrata pokazali da neće dozvoliti otvaranje rudnika i uništavanje Srbije. Aleksandar Vučić je pokazao da ga narod ne zanima. U takvim uslovima, uzrokovanim pohlepom i političkom megalomanijom Aleksandra Vućića, nezainteresovanog za dobrobit i volju građana, on će biti odgovoran za svaki sukob i posledice“, poručila je stranka Zajedno.

Izvor: FoNet

Tagovi:

Aleksandar Vučić Jadar Litijum Projekat Jadar Rio Tinto Vlada
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Propaganda

28.maj 2025. B. B.

Demostat: Stiče se utisak da se Srbija guši u proruskoj propagandi

Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini

Srpska napredna stranka

28.maj 2025. B. B.

„Sudije beskičmenjaci“: Vučević besan zbog kućnog pritvora za aktiviste

„Nedopustivo je da huligani i nasilnici isteruju pravdu po svojim uličarskim pravilima“, napisao je predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević povodom odluke suda u Novom Sadu kojom su i preostala trojica aktivista puštena iz zatvora u kućni pritvor

Protest ispred zgrada pravosuđa u Novom Sadu

Novi Sad

28.maj 2025. B. B.

Aktivistima umesto zatvorskog određen kućni pritvor, studenti uzvikuju „pobeda“

Aktivistima Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću iz Pokreta slobodnih građana umesto zatvorskog odeređen je kućni pritvor uz elektronski nadzor

Studenti koji žele da uče u Pionirskom parku

Štrajk glađu u Ćacilendu

28.maj 2025. T. S.

Štrajk „studenata 2.0“: Oni kao hoće da gladuju, a Vučević ih kao odgovara

Dok „studenti koji žele da uče“ najavljuju štrajk glađu, predsednik SNS-a Miloš Vučević im s malih ekrana poručuje: jedite, deco. Sve deluje kao dobro poznata predstava u kojoj se znaju i režija i publika

Svetsko takmičenje Lego igara

28.maj 2025. Milica Tošić

Učenici Prve kragujevačke zbog besparice ne mogu da brane titulu na Floridi

Mladi naučnici iz Prve kragujevačke gimnazije po svemu sudeći neće moći da brane titulu prvaka na svetskom takmičenju Lego igara na Floridi – zato što nemaju novac za put i smeštaj. Vlast koja šakom i kapom deli milione za mitinge i besplatne pljeskavice, za taj problem nema sluha

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure