Sirija
BBC: Šta će sada biti sa ruskim bazama u Siriji
Pad Asadovog režima je udar na prestiž Rusije, smatra BBC i kaže da je "za nekoliko dana, projekat Kremlja u Siriji se raspleo u najdramatičnijim okolnostima"
Ko je bio u lancu izdavanja dozvola za rekonstrukciju železničke stanice u Novom Sadu, da li su radovi obuhvatali nadstrešnicu ili ne, i ko se od odgovornih jedini do sada nije oglasio
„Kao predsednik Republike tražim od Višeg tužilaštva u Novom Sadu i Vlade Srbije da lica odgovorna za ono što se dogodilo budu procesuirana i strogo kažnjena. Kada sam pomenuo Vladu tražim i političku, pre toga krivičnu odgovornost”, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u jučerašnjem vanrednom obraćanju građanima zbog nesreće koja se dogodila u Novom Sadu u kojoj je stradalo 14 ljudi.
Lanac odgovornosti vodi od projektanata, u ovom slučaju Saobraćajnog instituta CIP, Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, nezavisnog stručnog nadzora koje je dalo odobrenje za izvođenje projekta, izvođača, u ovom slučaju konzorcijuma kineskih firmi CRIC-CCCC, pa do preduzeća nadležnog za primanje radova i upravljanje staničnim zgradama Infrastrukture železnice i nadležnog Ministarstva za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu.
Od pomenutih do sada su se oglasili samo CIP, kineski izvođački konzorcijum i ministarstvo.
Vesić obećava detaljnu istragu
Ministar Goran Vesić je posle nesreće izrazio saučešće porodicama stradalih i rekao da će u narednim danima biti utvrđena odgovornost zašto nadstrešnica koja se obrušila na građane nije rekonstruisana u okviru rekonstrukcije Železničke stanice koja je svečano otvorena u julu ove godine.
U gostovanju na RTS on je precizirao da će istraga utvrditi ko je bio u lancu, donosio odluke, stavljao svoje pečate i potpise na takve odluke, imao obavezu da kontroliše i da li je to radio.
„Živote je izgubilo 14 ljudi i Više javno tužilaštvo ima punu podršku ministarstva da se sprovede istraga o tome kako nadstrešnica koja je izgrađena 1964. godine nije bila predmet rekonstrukcije“, rekao je Vesić.
Usvajanje idejnog projekta
Direktor Saobraćajnog instituta CIP Slaven Tica ukazao je da je idejni projekat usvojen u avgustu 2020. godine. Nakon toga, u oktobru 2021, dobijeni su uslovi Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada, a odmah nakon toga i građevinska dozvola u oktobru 2021. godine.
Prema rečima Tice, nezavisni stručni nadzor dao je u oktobru 2023. godine saglasnost za izvođenje radova kojim nisu obuhvaćene „konstruktivne intervencije“ na postojećoj betonskoj nadstrešnici južne fasade stanične zgrade. Predmet radova obuhvatao je „najvećim delom enterijer objekta, fasadu prema peronima i peronske nadstrešnice“.
Rekonstrukcija nadstrešnice nije bila u planu
Kineski izvođači radova, konzorcijum kineskih firmi CRIC-CCCC, saopštio je da betonska nadstrešnica železničke stanice koja se urušila u Novom Sadu, nije bila predmet radova u okviru rekonstrukcije stanice.
Prema njihovim tvrdnjama, rekonstrukcija nadstrešnice nije bila planirana građevinskom dozvolom izdatom 2021. godine.
“Vizuelno” posmatranje
Uprkos brojnim fotografijama građana objavljenim na društvenim mrežama koje pokazuju skele i majstore koji se nalaze oko nadstrešnice tokom radova na rekonstrukciji stanice, nadležne institucije ostale su pri tvrdnji da nadstrešnica na južnoj fasadi nije bila predmet rekonstrukcije već samo sanacije prema uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novi Sad.
Ovi uslovi, prema dokumentu koji se pojavio u javnosti, nalažu izvođaču da može samo da izvrši zamenu postojećih limom pokrivenih delova staklom, kao i „zamenu obloge od mozaičnih pločica novom od istog ili novog materijala koji će slediti prvobitno likovno rešenje“.
Osim toga, “Vreme” je imalo uvid u dokument kojim odgovorni projektanti Saobraćajnog instituta CIP konstatuju da je „objekat u konstruktivnom smislu u dobrom stanju te da se vizuelnim posmatranjem ne uočavaju oštećenja koja bi uticala na stabilnost objekta“.
Ignorisanje upozorenja
Međutim, ima i onih koji su, uprkos „vizuelnoj oceni“ inženjera CIP-a, ukazivali da je neophodno rekonstruisati nadstrešnicu koja se obrušila u Novom Sadu.
Inženjer geologije Zoran Đajić koji je do marta 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu rekao je za N1 da su na nadstešnici rađeni radovi, da nije tačno to što govori ministar Vesić, te da na dopise koje je slao na brojne adrese da ploče sa pročelja zagrade moraju da se skinu i da se mora videti šta je iza njih, niko nije odgovorio.
Muk direktno odgovornih
Jedini koji se do sada nije oglasio u javnosti o detaljima jezive nesreće u Novom Sadu jeste preduzeće Infrastruktura Železnice koje je direktno odgovorno za upravljanje prugama i železničkim stanicama u Republici Srbiji, a koje je moralo da primi radove od izvođača i vrši redovni nadzor stanja u kojem se zgrada nalazi.
Na čelu ovog preduzeća nalazi se bivša ministarka poljoprivrede u Vladi Republike Srbije, Jelena Tanasković, koja nije odgovorila na poziv Vremena da prokomentariše najave o sprovođenju istrage koja treba da utvrdi odgovorne za nesreću u Novom Sadu.
Pad Asadovog režima je udar na prestiž Rusije, smatra BBC i kaže da je "za nekoliko dana, projekat Kremlja u Siriji se raspleo u najdramatičnijim okolnostima"
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik zbog akutnih bolova pregledan je u poslepodnevnim časovima u Beogradu, nakon čega je hospitalizovan
Dok studenti širom Srbije blokiraju fakultete u znak protesta, Rektorat i dekani Univerziteta u Novom Sadu oglasili su se protiv ometanja rada obrazovnih institucija. Istovremeno, studenti ETF-a poručuju da pružaju „otpor za promenu sistema“
Protest je protekao bez incidenata, uz verbalni „okršaj" sa aktivistima Srpske napredne stranke (SNS) ispred njenih prostorija u Stražilovskoj
Studenti FON-a su se pridružili blokadama. Profesor Vladimir Obradović ocenjuje da masovne blokade pokazuju da je društvo spremno za promene koje su „ovoj državi odavno potrebne”, ali pominje da nije previše nastavnika FON-a podržalo studente
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve