U Ministarstvu za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja policija je uhapsila četiri službenika ministarstva u nastavku „velike akcije na suzbijanju korupcije“, prenosi RTS.
Po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadinci Ministarstva unutrašnjih poslova RS uhapsili su četvoro zaposlenih u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja zbog postojanja osnova sumnje da su u periodu od januara 2014. do decembra 2024. godine iskorišćavanjem svojih službenih ovlašćenja i nevršenjem svoje službene dužnosti omogućili obavljanje delatnosti Domu za smeštaj odraslih i starijih „Ivanović” u Barajevu, iako za to nije ispunjavao zakonske uslove.
Na taj način su pribavili imovinsku korist tom pravnom licu u iznosu ne manjem od milion i po dinara, kroz naplaćene usluge korisnicima.
Uhapšeni su načelnica Odeljenja za inspekcijski nadzor, Sektora za brigu o porodici i socijalnoj zaštiti A.V, kao i inspektori socijalne zaštite N.S, M.G. i M.T.
Glavni javni tužilac VJT u Beogradu Nenad Stefanović precizirao je da su osumnjičeni inspektori socijalne zaštite počev od januara 2014. godine pa do decembra 2024. godine vršili periodične redovne i vanredne inspekcijske nadzore, utvrđivali postojanje nepravilnosti u radu, a zatim u rekordnim rokovima utvrđivali da su nepravilnosti otklonjene, iako to nije bio slučaj.
Takođe, kako je dodao, nisu pokretali odgovarajuće postupke za oduzimanje licence za rad pomenutom domu.
„Što se tiče načelnice Odeljenja za inspekcijski nadzor ona se sumnjiči da je propuštanjem dužnosti nadzora očigledno nesavesno postupila u vršenju službe, iako je bila svesna da usled toga može nastupiti teška povreda prava drugog, a koja je naposletku i nastupila kada je 20. januara ove godine u tom domu, usled nepropisnog rada odgovornih lica izbio požar u kojem je život izgubilo osam korisnika doma, a 13 teško povređeno”, naveo je Stefanović.
Takođe je apelovao na sve državne organe, uključujući i resorna ministarstva, da se uzrdrže od komentarisanja konkretnih predmeta pre oglašavanja posebnog državnog organa nadležnog za krivično gonjenje, odnosno javnog tužilaštva.
N.S, M.G. i M.T. na teret se stavlja krivično delo Zloupotreba službenog položaja u saivršilaštvu, dok se A.V. tereti za krivično delo Nesavestan rad u službi.
Osumnjičenima je po nalogu tužilaštva određeno zadržavanje do 48 sati u kom roku će biti saslušani.
Ministarstvo: U potpunosti podržavamo rad Tužilaštva
Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja saopštavaju da u potpunosti podržavaju rad Višeg javnog tužilaštva u Beogradu po pitanju istrage i utvrđivanja krivične odgovornosti za požar u Domu „Ivanović“ 20. januara 2025. godine u kome je stradalo osmoro korisnika te ustanove.
„Od prvog dana nakon tog tragičnog događaja, opredelili smo se za proaktivnu saradnju sa nadležnim tužilaštvom, budući da je i nama kao i celokupnoj javnosti u najboljem interesu da se krivica za sve okolnosti koje su dovele do smrti osam korisnika predmetnog doma utvrdi precizno i efikasno“, navodi se u saopštenju.
U akciji suzbijanja korupcije juče su uhapšeni Milorad Grčić, predsednik opštine Obrenovac i bivši direktor EPS-a , biznismen Aleksandar Papić i još 13 osoba.
Podsetimo, osam osoba starosti između 47 i 92 godine umrlo je u domu „Ivanović“ 20. januara 2025. u požaru koji je izbio, kako se sumnja, zbog cigarete ili upaljača jedne od žrtava, pisao je BIRN.
Teško delo protiv opšte sigurnost
BIRN je ranije pisao da je većina korisnika bolovala od neuroloških i psihijatrijskih bolesti. U trenutku požara u domu nije bilo dežurne sestre, već ju je menjao sin vlasnika, nekvalifikovan za takav rad i ranije osuđivan upravo zbog poslovanja sa domovima slične namene. U momentu požara u domu “Ivanović” je boravilo više od trideset korisnika, odnosno više nego što je dozvoljeno po licenci za rad u tom objektu.
Dežurna tužiteljka Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu je zbog sumnje da su učinili krivično delo “teško delo protiv opšte sigurnosti” naložila policiji hapšenja osumnjičenih. Kao odgovorna, privedena je Gorica Ivanović, direktorka Doma za smeštaj odraslih i starijih „Ivanović”. Uhapšeni su i njen suprug, penzionisani policajac Aleksandar Ivanović, kao i njihov sin Miloš Ivanović, osumnjičeni da je njima faktički povereno obavljanje poslova upravljanja, nadzora i drugih poslova u navedenom domu. Određen im je i pritvor do 30 dana, da ne bi uticali na svedoke, da ne bi ponovili delo i zbog uznemirenja javnosti.
Žrtve nastradale u požaru:
Mila Mišić (1978)
Vesna Stepanović (1966)
Zoran Stevanović (1956)
Radiša Petronijević (1953)
Milan Dimitrijević (1952)
Đurđevka Ilić (1949)
Velibor Živanović (1936)
Natalija Ivanković (1933)