Uvođenje totalene zabrane pušenja u svim zatvorenim prostorima tema je o kojoj se već dugo polemiše u javnosti.
Za godinu dana ono o čemu se polemiše moglo bi da postane realnost. Ministarka zdravlja Danica Grujičić izjavila je da se radi na zakonu kojim bi bilo zabranjeno pušenje u svim zatvorenim prostorima i da bi taj zakon mogao da stupi na snagu za godinu dana.
Ona je iznela rezultat istraživanja koje su proveli da NALED-a i institut “Batut” prema kojem 75 odsto građana Srbije smatra kako bi trebalo zakonski zabraniti cigarete u zatvorenom prostoru. Ministarka kaže i da joj mladi ljudi u Srbiji upućuju pozitivne kritike kad je reč uvođenju zakonske zabrane konzumiranja cigareta u zatvorenim prostorijama.
„Ja ne mogu nikome da zabranim da puši, ali ko to želi ima otvoren prostor pa neka puši. Stalno ponavljam istu priču – mali je broj vaspitanih pušača koji vas pitaju da li vam smeta cigareta“, izjavila je Grujičić.
Treba naći kompromis
Reporterka “Vremena” je kao i minitarka razgovarala sa mladima o tome kakav je njihov stav o ideji da se novim zakonom zabrani pušenja u zatvorenom prostoru.
Studentkinja Ivana Marinković je nepušač, ali je celog života okružena pušačima. Kako je rekla za portal „Vremena“, trebalo bi uvesti neku vrstu kompromisa za pušače i nepušače u Srbiji.
„Ne znam kako bi se taj zakon sprovodio u praksi i da li će to postepeno ići ili će se samo naprasno zabraniti pušenje. Isto tako, ne znam da li se to odnosi i na elektronske cigarete, ali nisam za uvođenje potpune zabrane. Iako sam nepušač, nikada mi cigarete nisu smetale. Ako bi pušačima svuda bilo zabranjeno da puše ne bi mogli da uživaju u kafićima“, izjavila je Marinković.
Šta misle pušači
Student Aleksa Prelić je pušač skoro deset godina i u potpunosti je protiv uvođenja ovakog tipa zabrane. Kako je rekao za portal „Vremena“, nije siguran da bi se ovim zakonom suopšte manjila konzumacija cigareta.
„Postoje kafići u kojima ne može da se puši, a postoji i otvoreni prostor. Na kraju krajeva možeš da sediš i kod kuće. Mislim da je moralizam u ovom smislu naporan jer ni pojedinci ne smeli da mi govoroe da li smem da pušim cigarete, a sigurno ne država“, rekao je Prelić.
Zakon koji je usvojen 2010. godine zabranjuje pušenje u javnim institucijama i u pojedinim ugostiteljskim objektima. Lokali do 50 metara kvadratnih mogu da se opredele da li su pušački ili ne, dok su oni već od 50 kvadrata u obavezi da 50 odsto prostora odvoje za nepušački deo.
Još u martu, kada je pokrenuto pitanje novog zakona, ugostitelji su istakli da bi potpuna zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima verovatno smanjila promet.
Goran Novović, predsednik Udruženja ugostitelja Aranđelovac, izjavio je tada da bi takva zabrana sigurno skratila boravak gostiju u svim ugostiteljskim objektima.
„Šta će biti sa noćnim klubovima, sa splavovima, ovde je veliki broj uživalaca duvanskog dima. Neće se zadržavati po dva, tri, četri sata nego će doći pola sata i izaći. Mislim da će pojedini ugostitelji prestati sa radom ako se ovaj zakon bude usvojio“, rekao je Novaković za N1.
Ugostitelj A. T, vlasnik kafića u centru Vranja, za Danas kaže da bi zabrana pušenja u zatvorenom bila „katastrofa“, kao i da su „sve oni rešili, zdravstvo nam cveta, pa sad hoće da reše i ugostitelje“.
„Kako ujutru pušač uz kafu da ne zapali cigaretu? Ja ne mogu, prvo, sebe da zamislim da ne zapalim uz kafu. To je strašno. Ja sam za varijantu da se naprave kafići za pušače i nepušače, pa da se svako opredeli“, kaže naš sagovornik.
Šta je sa elektronskim cigaretama
U aprilu ove godine Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine najavilo je da će se pozabaviti konzumacijom cigareta, i obavestilo javnost kako će izmeniti Zakon o zaštiti potrošača u onom delu koji se odnosi na prodaju maloletnicima.
Naime, u Srbiji elektronske cigarete su u potpunosti zakonski dostupne maloletnicima, budući da se zakon ne odnosi na njih. Uprava za duvan objasnila je kako zakon nije obuhvatio one proizvode koji ne sadrže duvan, te time nije ograničio maloletnike za kupovinu i konzumaciju elektronskih cigareta.
A.B. FoNet/N1/Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com