Ove nedelje pokrenuta je akcija da se drugi najveći grad u Hrvatskoj i drugi najveći grad u Srbiji, a oba sa pozivnim brojem 021 – zbratime. Za pola dana, na poziv inicijatora građanske inicijative „Drugi grad“, stiglo je pedesetak prijava iz oba grada. Prvi su se odazvali Ante Tomić i Aleksandar Samardžija
Split i Novi Sad, ili obrnuto, na putu su da se zbratime! I to je veoma lepa vest o odnosima između ove dve države.
Ideju o zbratimljenju je ove nedelje pokrenula građanska inicijativa „Drugi grad“. Malo je reći da je odmah oberučke prihvaćena.
„Za pola dana, samo što smo je objavili i pozvali ljude da nam se priključe, primili smo pedesetak prijava iz oba grada“, kaže za portal „Vremena“ Robert Čoban, predsednik Color Press Gruper iz Novog Sada i jedan od pokretača ove građanske inicijative.
Zašto bi se, uopšte, Novi Sad i Split bratimili? Jedan je u ravnici a drugi na moru, da li im je bilo šta zajedničko?
„Žitelji dva grada, oba druga po veličini u svojim državama, oba glavna grada najveće pokrajine/županije, oba sa pozivnim brojem 021, oba sa poštanskim brojem 21.000“, objašnjeno je na profilu građanske inicijative „Drugi grad“.
U „Slobodnoj Dalmaciji“, u tekstu o ovoj vesti, podsećaju da bi se kao argument za bratimljenje mogla dodati i obostrana ljubav za najpoznatijeg Novosađanina Đorđa Balaševića, kao i činjenica da su fudbalski klubovi iz obaju gradova, Vojvodina i Hajduk, više puta bili prvaci Jugoslavije, doduše, Vojvodina nekoliko puta manje.
„Ideja je stara nekoliko godina i pokrenuo ju je Goran Kaurić, zamenik pokrajinske sekretarke za kulturu AP Vojvodine“, kaže Robert Čoban. „Građanska inicijativa ’Drugi grad’ ima cilj razvijanje kulturne i ekonomske razmene Splita i Novog Sada, učvršćivanje prijateljskih veza njihovih stanovnika i stvaranje novih prijateljstava. U planu su susreti dva puta godišnje, jednom u Splitu i jednom u Novom Sadu: kulturne manifestacije, konferencije, koncerti, gostovanja predstava, sportska takmičenja“.
Foto: TanjugNovi Sad
Među prvima, inicijativi „Drugi grad“ priključio se poznati i u obe države vrlo popularni pisac iz Splita Ante Tomić, kao i Aleksandar Samardžija vlasnik čuvenog salaša iz Novog Sada. Njihov primer su sledili Željan Rakela novinar i motoraš iz Splita, Zdravko Marić iz Splita direktor Sportskih igara mladih, Branislava Opranović novinarka iz Novog Sada, Mirko Turšić iz HKPD Jelačić iz Petrovaradina…
„Dajem svaku podršku inicijativi. Dugo već surađujem sa Fakultetom sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Novom Sadu. Zainteresiran za svaku suradnju unutar inicijative na znanstvenom , stručnom i sportskom planu“, napisao je Gordan Drašinac, prof. M.Sc.
„Priključujemo se inicijativi moj dragi i ja. Mi smo rođeni Novoisađani, a od detinjstva sam svako leto u svom stanu u Starom Gradu ostrvo Hvar, naravno preko Splita. On mi s eu svemu priključio čim me je upoznao, tako da idemo i doma i kući svako malo. Radujemo se svemu što će bolje povezati naša dva grada i ljude u njima“, poručili su Vladimir Jovanović i Marina Radulović.
Raspoloženje očigledno postoji, ali da li će Split i Novi Sad postati zbratimljeni gradovi, zavisi ipak od vlasti dve države.
Podsetimo da je poslednjeg dana prošle godine ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić zatražio da se radi na „odleđivanju“ odnosa sa Hrvatskom.
„Predsednik Vučić je tražio da napravimo konekcije sa (ministrom za ljudska i manjinska prava Srbije Tomislavom) Žigmanovim i (hrvatskim poslanikom Miloradom) Pupovcem, da malo odledimo odnose sa Hrvatskom“, rekao je on tada gostujući na televiziji Pink.
Juče je potvrđeno da će hrvatski premijer Andrej Plenković posetiti idućeg petka Srbiju kako bi u Subotici, na Dan hrvatske zajednice u Srbiji, prisustvovao otvaranju Hrvatske kuće čiju je izgradnju finansirala Hrvatska. Tom prilikom sastaće se sa premijerkom Anom Brnabić. To će zapravo biti uzvratni susret, nakon što su održali sastanak krajem aprila, kada je Brnabić u Zagrebu prisustvovala Velikoj skupštini Srpskog narodnog vijeća.
Povodom Plenkovićeve posete, hrvatski „Jutarnji list“ ističe da je Srbija zemlja s kojom Hrvatska ima najviše otvorenih pitanja i nerešenih problema i jedina je susedna država koju Plenković nije posetio od početka svog premijerskog mandata.
U međuvremenu, od Vučićevog zahteva do Plenkovićeve posete, nije se desilo ništa što bi ukazivalo na „odleđivanje“, na protiv. Recimo, u skorije vreme predsednik Vučić je u negativnom kontekstu pominjao hrvatske medije zato što podržavaju protest „Srbija bez nasilja“, a reč „ustaša“ mu je deo aktuelnog rečnika.
Srećom, zna se iz prakse, građani vode drugačiju politiku od svojih državnika.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Ne ulazeći u razloge protesta dela studenata, dodao je, ne mogu da zamislim da se bilo čije dete smrzava na ovim temperaturama, a ono što ne želim svom, ne želim ni tuđem detetu“, naveo je Vučević
Studenti iz Beograda i Niša pešače ka Kragujevcu kako bi 15. februara učestvovali na velikom protestu. Studenti iz Niša su stigli u Aleksinac, studenti iz Beograda stigli su do Avale, a u četvrtak put Kragujevca kreću i studenti iz Čačka
„SNS je jedina teroristička organizacija koja godinama unazad teroriše i ponižava sopstveni narod, najbrutalnije gazi Ustav predajući Kosovo i Metohiju“, kaže predsednik Nove Demokratske stranke Srbije (Novi DSS) Miloš Jovanović
U staromodnom secesionističkom iskustvu obično žitelji određene teritorije pokreću proces otcepljenja od drugog dela teritorije na kojoj žive neki drugi ljudi. Nije, naime, zabeležno (do sada) da teritorija hoće da se otcepi mimo volje sopstvenih žitelja
Komandant „Kobri“ pukovnik Darko Đošić bi zbog gume Vučićevog službenog automobila kao moralni čin trebalo da podnese ostavku ili da se ubije. Naravno, ako je istina sve što je Informer objavio
Aleksandar Vučić se požalio da „zbog svega što mu rade“, teško pate njegovi roditelji. Majke i očevi kćeri koje su gažene ili im je bejzbol palicom polomljena vilica – ne pate. Na ovoj osnovi je šef države ponudio dijalog
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!