Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Stručnjaci procenjuju da će se cene dizela i benzina od prvog dana oktobra definitivno povećati zbog odluke Vlade Srbije da podigne iznos akcize
Srbija je već sada na vrhu liste zemalja regiona po tome koliko košta litar goriva. Tačnije, najskuplji dizel plaćaju građani Srbije, dok je benzin skuplji samo u Crnoj Gori i Mađarskoj.
Međutim, lidersku poziciji Srbija bi mogla da učvrsti od 1. oktobra kad počinju da važe nove, za osam odsto uvećane akcize.
Do petak, po Uredbu o ograničenju visine cena derivata nafte, u Srbiji će cena dizela biti 211 dinara, a cena benzina 192 dinara za litar.
Stručnjaci procenjuju da će se cene naftnih derivata od prvog dana oktobra definitivno povećati zbog odluke Vlade Srbije da podigne iznos akcize na evrodizel za 4,76 dinara, a na benzin za 4,63 dinara po litru.
Pored uvećanih akciza, na rast cena goriva uticaće i skok cene nafte na svetskim berzama, a procena je da će gorivo u Srbiji u maloprodaji poskupeti najverovatnije za više od šest dinara.
Predsednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih stanica Milan Rakić izjavio je za „Danas“ da iako u ovom trenutku maloprodajne cene goriva u Srbiji ne zavise direktno od korekcije cena sirove nafte na berzama već se formiraju na osnovu cene koštanja naftnih derivata na referentnoj regionalnoj berzi u Đenovi u luci Lavera, ta korekcija će ipak posredno uticati na njihov rast na pumpama u našoj zemlji.
„Naime, svaki rast cene sirove nafte uzrokuje korekciju, odnosno povećanje cene naftnih derivata na referentnim regionalnim berzama. U konkretnom slučaju to znači da će pored poskupljenja od pet do šest dinara zbog korekcije akcize gorivo u Srbiji dodatno poskupeti i usled skoka cene sirove nafte koje bi u oktobru mogle da pređu nivo od 100 dolara po barelu“, navodi Rakić.
On istiće i da je formula po kojoj se u Srbiji u uslovima ekonomske krize određuje maksimalna cena koštanja naftnih derivata uzrok visokoh cena goriva u maloprodaji.
Prema podacima sajta Global petrol prices, kad se pogledaju zemlje regiona, Srbija je na trećem mesto po ceni benzina, a na prvom kad je reč o dizelu.
Litar benzina u Mađarskoj košta 200,15 dinara, u Crnoj Gori 194,66, u Srbiji 192, a u Hrvatskoj 190,90. Slovenci za litru benzina moraju da izdvoje 181,64 dinara. U Bosni i Hercegovini benzin košta 173,30, u Rumuniji 172,63, a u Severnoj Makedinija 172,52. Najjeftiniji benzin je u Bugarskoj i košta 169,22 dianra za litar.
Kad je reč o dizelu, on je najskuplji u Srbiji i trenutno košta 211 dinara za litar. Zatim sledi Mađarska gde košta 206,57 dinara, Hrvatska u kojoj košta 196,89 dinara i Sloveniji sa 187,39 dinara za litar. U Crnoj Gori litar benzina košta 185,28 dinara, u Rumuniji 179,59, Bosni i Hercegovini 171,80, Bugarskoj 168,68, a najjeftiniji je u Severnoj Makedoniji 165,85 dinara za litar.
B.G./Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve