Međunarodna kompanija Rio Tinto trenutno nema više nikakva prava na istraživanje bora i litijuma u zapadnoj Srbiji. Dok premijerka Ana Brnabić tvrdi da sličnu dozvolu Vladi Srbije nije niko više ni tražio, a ni dobio, portal „Vreme“ je utvrdio da je resorno ministarstvo dozvole za istraživanje litijuma na drugom lokalitetu u dolini Jadra već dalo srpskoj firmi Asena Investment, koju je otkupila australijska kompanija Volt Resources.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je u pondeljak nakon sastanka sa ekološkim aktivistima da Rio Tinto nema više nikakva prava na istraživanje litijuma i bora u zapadnoj Srbiji, kao i da nijedna druga kompanija takva prava nije tražila. Prema njenim rečima, Vlada Srbije ne namerava da bilo kojoj kompaniji da istražna prava uz napomenu da je ukinut Prostorni plan za područja posebne namene u dolini Jadra.
Međutim, takve dozvole već postoje, a Rio Tinto nije jedina australijska kompanija koja je bila zainteresovana za područje oko Jadra.
Ministarstvo rudarstva i energetike je 14. aprila prošle godine, samo 12 dana nakon podnetog zahteva, dalo odobrenje za izvođenje primenjenih geoloških istraživanja litijuma i bora, upravo na lokalitetu Jadar Sever. Prema dozvoli, firmi Asena Investment doo biće dostupno 291 kvadratnih kilometara za istraživanje minerala, tik uz lokalitete na kojima je bio planiran rudnik Rio Tinta.
Vlasnik Asena Investment je amerikanac Rohan Patnaik. Kako je ranije pisao portal Radio Slobodna Evropa on je postao državljanin Srbije, ispostaviće se, samo nekoliko meseci pre nego što će dobiti odobrenje za istraživanje bora i litijuma u februaru 2021.
Prema podacima RSE iz maja prošle godine u Agenciji za privredne registre Patnaik se u Srbiji vodi kao vlasnik dve firme – „Asena Investment“ (osnovana juna 2020) i „Edelweiss Mineral Exploration“ (osnovana marta prošle godine). Obe su registrovane u Beogradu kao firme koje se bave eksploatacijom minerala, proizvodnjom mineralnih đubriva i hemikalija.
RSE je pisao da je Patnaik bio osnovao i firmu „Dinaric Metals“ u Bijeljini. Delatnost firme je, kako se navodi, inženjerstvo i s njim povezano tehničko savetovanje.
U stranim medijima može se pronaći da je on i generalni direktor kompanije iz Singapura koja je potpisala memorandum sa vladom Liberije o pretovaru rude gvožđa iz susedne Gvineje.
U novembru prošle godine australijska kompanija Volt Resources objavila je saopštenje u kome navodi da krajem decembra planira kupovinu i akviziciju sa srpskom firmom Asena Investment, kao deo svoje šire strategije pozicioniranja kao multinacionalne kompanije koja se bavi proizvodnjom minerala za baterije. U saopštenju se navodi da Asena ustupa Voltu i pomenute dozvole za istraživanje litijuma i bora.
Tom prilikom je predsednik ove korporacije Asimve Kabunga izjavio da je to „uzbudljiva prilika za firmu da otkupi litijumske licence za veoma perspektivne i nedovoljno istražene oblasti u Srbiji“.
Prema dokumentaciji iz APR-a, Asena Investments je 30. decembra 2021. podnela Agenciji za privredne registre zahtev za promenu podataka o članovima i udelu u firmi u korist australijske kompanije Volt Resources. Zbog nepotpune dokumentacije, Agencija za privredne registre odbila je ovaj zahtev. U rešenju piše da će podnsilac registracione prijave moći da plati polovinu od iznosa propisane naknade za registraciju ukoliko u roku od 30 dana podnese urednu registracionu prijavu.
Iz Udruženja „Zaštitimo Jadar i Rađevinu“ traže trajnu zabranu eksploatacije litijuma i bora, a inicijativa Kreni-pokreni moratorijum na iskopavanje litijuma na 20 godina.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Navijačka grupa „Delije Sever“ osudila je postavljanje transparenata s porukom podrške protestima u Beogradskoj areni, uz pojašnjenje da oni određuju „kada će se i šta raditi“. Na društvenim mrežama sačekala ih je lavina negativnih komentara
Novi predsednik Demokratske stranke je narodni poslanik Srđan Milivojević. Široj javnosti je postao poznat još u vreme „Otpora“, kaže da je hapšen 42 puta, a u nedavnom intervjuu za „Vreme“ objasnio je i svoj plan za budućnost DS-a
Milivojević je u drugom krugu izbora pobedio dosadašnjeg potpredsednika DS Miodraga Gavrilovića, odlučeno je glasanjem delegata na Izbornoj skupštini održanoj u subotu
Javno preduzeće Skloništa Srbije iznajmljuje prostor teretanama, dečijim igraonicama i skladištima. Dok vlast plaši građane atomskim ratom, niko nema pojma koliko ima skloništa
Dok dezavuiše najbliže saradnike i pokušava da uplaši narod kukanjem na „hibridni rat“ i zazivanjem tajnih službi, u obraćanju predsednika Srbije Aleksandra Vučića sve više se oseća smrad sumpora iz Šešeljevih dana
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!