
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Srbija je u novom godišnjem izveštaju Fridom hausa već treću godinu zaredom svrstana u kategoriju "hibridnih režima", a kvalitet demokratije koji se meri od jedan do sedam, ove godine je ocenjen sa 3,79, što je još niža ocena nego prethodne godine
U izveštaju američke nevladine organizacije Fridom haus se navodi da je demokratija u Srbiji na silaznoj putanji i u 2021. godini, nakon „turbulentnih događaja“ iz 2020. godine, prenosi Juropijen Vestern Balkans.
Napominje se da je propuštena prilika da se poboljšaju demokratsko upravljanje i izborni uslovi, dai dalje opada sloboda medija i okupljanja, kao i da su korupcionaške afere i veze državnih zvaničnika sa organizovanim kriminalom „dodatno nagrizli demokratske institucije“.
„U Srbiji su predsednik Aleksandar Vučić i njegova Srpska napredna stranka dominirali političkim institucijama… Očigledni neuspeh međupartijskog dijaloga kojim je posredovao Evropski parlament, nakon bojkota izbora opozicije 2020. godine i nedostatak poboljšanja izbornih uslova u zemlji, obeležili su kontinuiranu političku krizu izazvanu pogoršanjem demokratskih institucija“, navodi Fridom haus.
Srbija je niže ocene nego 2020. godine dobila u oblasti nezavisnost medija, borbe protiv korupcije i atmosfere u kojoj radi civilno društvo. Rejting nezavisnih medija, godinama jedna od najlošije ocenjenih oblasti u izveštaju Fridom hausa, dodatno je opala sa 3,25 na 3,00 zbog kontinuiranog i sve većeg pritiska vlade na nezavisne medije i novinare, kao i sve većeg „zarobljavanja medija preko državnog Telekoma“.
Navodi se da je kupovinom državne Pošte NET, bez tendera, Telekom povećao svoj uticaj na kablovskom tržištu, osnivajući kanal Juronjuz Srbija, a takođe je „kontroverzno pokušao da sklopi komercijalno sumnjive poslove kako bi ugrozio Junajted grupu kao glavnog konkurenta i vlasnika jedina dva kritička televizijska kanala u zemlji N1 i Nova“.
Kada je u pitanju borba protiv korupcije, s prošlogodišnjih 3,50 ocena je opala na 3,25 zbog „niza skandala koji ukazuju na veze između državnih struktura i funkcionera vladajuće partije, sa jedne strane, i organizovanog kriminala, sa druge“.
Atmosfera u kojoj deluje civilno društvo opala je sa 5,50 na 5,25 zbog toga što vladini zvaničnici i prorežimski mediji zastrašuju organizacije civilnog društva, kao i zbog nasilja nad mirnim demonstrantima.
Ocenjuje se da je civilno društvo delovalo u neprijateljskoj atmosferi uz česte kampanje kleveta na provladinim medijima, ali i pod insitucionalnim pritiscima.
U delu o ekološkim protestima kaže se da su oni „najistaknutiji oblik građanskih demonstracija u 2021. godini“, jer je nekoliko aktivističkih organizacija i političkih partija skrenulo pažnju na različita pitanja, od zagađnenja vazduha i izgrade mini-hidroelektrana do najavljene izgradenju rudnika litijuma.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve