Zapovednik KFOR-a, general Anđelo Mikele Ristuća, govorio je za italijanski list „Korijere dela sera“ o trenutnoj situaciji na severu Kosova. Ovom prilikom rekao je da je kosovski premijer, Aljbin Kurti, krivac za krizu na Kosovu jer je prvo postavio Albance za gradonačelnike opština koje ne priznaje srpska većina, uprkos savetima cele međunarodne zajednice, a potom je usledio jednostran potez vlade Prištine da upotrebi silu, a da nikoga nije konsultovao, prenosi Kossev.
Italijanski general predočio je da to učinilo nužnim intervenciju KFOR-a da bi se izbegla tragedija.
Zapovednik snaga NATO-a na Kosovu je stavio do znanja da se „mi kao vojnici brinemo o bezbednosti, stabilnosti i slobodi kretanja obe etničke grupe“. Na pitanje šta bi bilo Kosovo bez misije NATO, italijanski general uzvraća da bi „to bilo ratno žarište“.
Komandant KFOR-a misli da su za dvadeset godina postignuti rezultati i kada je u pitanju miran zajednički život, „ali od 2021. se ide stalno unazad zbog krajnje polarizacije nekih zbivanja, koje koriste kao oruđe sve strane zarad ekstremističkih politika i to je podrilo stabilnost oba naroda“.
Nemački mediji smatraju, Kurti olakšava Vučiću
Sa drudge strane, nemački mediji pišu da kosovski premijer Aljbin Kurti odbijanjem svake varijante Zajednice srpskih opština, olakšava „beogradskom autokrati“ Aleksandru Vučiću da destabilizuje Kosovo, ocenjuje Frankfurter algemajne cajtung, a prenosi Dojče Vele.
„U zavetrini ruskog rata u Ukrajini, Zapadni Balkan opet dobija više pažnje u Evropi. Dobro je što je tako“, piše u komentaru nedeljnog izdanja Frankfurter algemajne cajtunga.
Nemački novinar podseća na nedavne sukobe na Severu Kosova i smatra da „kosovski premijer, Aljbin Kurti, hoće da na Severu svom snagom uspostavi državni monopol sile. To želi da spreči srpski predsednik Aleksandar Vučić, čija vlast ne priznaje nezavisnost Kosova – i u tome je prilično uspešan. Doduše, Kurti mu nepotrebno olakšava posao“, dodaje se.
Briselski sporazum zanemaren
U tekstu nemačkog medija, naglašen je i osvrt na Briselski sporazum, kada je pre deset godina predviđeno formiranje zajednice opština i enklava u kojima Srbi čine većinu, što Kurti sprečava uz „ponekad providne izgovore“. Tvrdi da bi Zajednica srpskih opština nosila klicu otcepljenja tih oblasti od Kosova“, navodi se u komentaru.
„Ali, čak i ako zanemarimo da su srpske enklave na jugu okružene albanskim naseljima i da se ne mogu tek tako otcepiti od Kosova, kosovska vlada ima načina da Vučiću izbije taj adut iz ruke. Itekako su zamislivi modeli zajednice opština koji bi srpskoj manjini omogućili dalekosežnu samoupravu, a da ne ugroze kosovsku državu niti podstaknu opasnost od secesije“, dodaje nemački novnar i zaključuje da Kurtijevo odbijanje ideje o Zajednici srpskih opština, “beogradskom autokrati Vučiću” olakšava da destabilizuje Kosovo, a da to nije u interesu Kosova ni Zapada.“
Z.S./Dojče Vele/Kossev
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com