Evropska služba za spoljne poslove (EEAS) naručila je od evropskih obaveštajnih službi analizu o Srbiji u kojoj se navodi da predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da preduzme korake „na međunarodnoj i domaćoj sceni kako bi odložio svoj raskid sa Rusijom, a u međuvremenu nastavio da pridobija ustupke od Zapada“.
U dokumentu u koji je imala uvid redakcija Radio Slobodne Evrope (RSE) stoji da je ruska invazija na Ukrajinu napravila problem srpskom predsedniku, poremetila odnos snaga i smanjila „manevarski prostor Srbije u oblasti spoljne i bezbednosne politike“.
„Kako bi ublažio snažan pritisak Zapada u vezi sa sankcijama, predsednik Vučić planira da preduzme različite poteze na međunarodnom i unutrašnjem planu kako bi sprečio negativne implikacije po Srbiju, ali najviše da sačuva sopstvenu političku moć“, pišu obaveštajci u internom dokumentu EEAS.
Primećeno je i da Vučić odlaže formiranje nove vlade što je duže moguće i koristi to kao izgovor za odlaganje uvođenja sankcija Rusiji. Procenjuje se i da bi predsednik Vučić mogao da sprovodi politiku „malih koraka“ u približavanju Srbije Zapadu. „Cilj je da odloži svoj konačni raskid sa Rusijom i iskoristi buduću promenu spoljnopolitičkog pravca kako bi dobio što više političkih i ekonomskih ustupaka za Srbiju“, piše RSE.
Nije Vučić jedini kojim su se, prema pisanjima RSE, bavili evropski obaveštajci. U dokumentu se spominje i lider Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas i ocenjuje da je Đilas Vučićev „trojanski konj“. „Postoje indicije o zakulisnoj radnji sa Vučićem i njegovoj ulozi ’trojanskog konja’ koji izaziva razdor među opozicionim strankama i već neko vreme ih slabi“, stoji u dokumentu i spominje se da je i pored odbijanja saradnje pre izbora ona postala „izglednija“ nakon ličnog susreta dva lidera sredinom aprila u Beogradu.
Uloga Srpske pravoslavne crkve
Pored Đilasa u službi politike Aleksandra Vučića, prema ovom dokumentu, su i Sprska pravoslavna crkva (SPC) kao i proruska deničarska opozicija u Parlamentu. Kada je u pitanju SPC, stoji da bi patrijarh Porfirije, „veoma blizak“ predsedniku Srbije, mogao da odigra „važnu ulogu u tome da stanovništvo prihvati prozapadnu politiku Srbije“. Neutralni izbor Crkve da se ne meša u sukobu u Ukrajini, dokument EEAS-a vidi kao stvaranje „određenog prostora“ Vučiću da se udalji od Rusije.
„Izdašne državne donacije SPC-u pomoći će patrijarhu Porfiriju da uveri sveštenstvo u tom pogledu“, pišu evropski obaveštajci, a prenosi RSE.
Uloga desničarskih partija
Za desničare u Narodnoj skupštini procenjuje se da će biti iskorišćeni kao alibi i izgovor Vučiću za odlaganje spoljnopolitičkih odluka i usklađivanje sa sankcijama EU. Među te partije spadaju Demokratska stranka Srbije, Zavetnici i Dveri, za koje se kaže da su povezane sa Srpskom naprednom strankom i da su imale „finansijsku i logističku podršku“ države.
Ko će biti premijer
Licitira se u izveštaju i ko bi mogao da bude budući premijer Srbije, a kao potencijalni kandidati spominju se Siniša Mali, Nikola Selaković i, uz male šanse, Ana Brnabić. U svakom slučaju, evropski obaveštajci nemaju dilemu da će budući sastav Vlade biti „jasan pokazatelj spoljnopolitičkog pravca Srbije“ kao i da će Vučić vrlo verovatno držati neke „proruske ministre kako bi nastavio balansirajuću politiku“.
O dokumentu se u trenutku pisanja ovog teksta niko od evropskih zvaničnika još uvek nije oglasio, ali da se primetiti da se više radi o pisanjima sličnim onima koje je nekada objavljivao Vikiliks, nego o obaveštajnim podacima u pravom smislu te reči.
S.P./FoNet/RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com