Hronika
Tragedija u Batajnici: Stradao vojni službenik u Vazduhoplovnom zavodu
Ministarstvo odbrane potvrdilo je da je u Batajnici stradao vojni službenik B. P. tokom realizacije redovnih aktivnosti u zavodu „Moma Stanojlović“
Aleksandar Vučić će sprovoditi politiku „malih koraka“ u približavanju Srbije Zapadu. Odugovlačiće sa uvođenjem sankcija Rusiji. U svemu tome će mu pomagati SPC, proruske desničarske partije u Parlamentu i Dragan Đilas kao trojanski konj u opoziciji
Evropska služba za spoljne poslove (EEAS) naručila je od evropskih obaveštajnih službi analizu o Srbiji u kojoj se navodi da predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da preduzme korake „na međunarodnoj i domaćoj sceni kako bi odložio svoj raskid sa Rusijom, a u međuvremenu nastavio da pridobija ustupke od Zapada“.
U dokumentu u koji je imala uvid redakcija Radio Slobodne Evrope (RSE) stoji da je ruska invazija na Ukrajinu napravila problem srpskom predsedniku, poremetila odnos snaga i smanjila „manevarski prostor Srbije u oblasti spoljne i bezbednosne politike“.
„Kako bi ublažio snažan pritisak Zapada u vezi sa sankcijama, predsednik Vučić planira da preduzme različite poteze na međunarodnom i unutrašnjem planu kako bi sprečio negativne implikacije po Srbiju, ali najviše da sačuva sopstvenu političku moć“, pišu obaveštajci u internom dokumentu EEAS.
Primećeno je i da Vučić odlaže formiranje nove vlade što je duže moguće i koristi to kao izgovor za odlaganje uvođenja sankcija Rusiji. Procenjuje se i da bi predsednik Vučić mogao da sprovodi politiku „malih koraka“ u približavanju Srbije Zapadu. „Cilj je da odloži svoj konačni raskid sa Rusijom i iskoristi buduću promenu spoljnopolitičkog pravca kako bi dobio što više političkih i ekonomskih ustupaka za Srbiju“, piše RSE.
Nije Vučić jedini kojim su se, prema pisanjima RSE, bavili evropski obaveštajci. U dokumentu se spominje i lider Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas i ocenjuje da je Đilas Vučićev „trojanski konj“. „Postoje indicije o zakulisnoj radnji sa Vučićem i njegovoj ulozi ’trojanskog konja’ koji izaziva razdor među opozicionim strankama i već neko vreme ih slabi“, stoji u dokumentu i spominje se da je i pored odbijanja saradnje pre izbora ona postala „izglednija“ nakon ličnog susreta dva lidera sredinom aprila u Beogradu.
Uloga Srpske pravoslavne crkve
Pored Đilasa u službi politike Aleksandra Vučića, prema ovom dokumentu, su i Sprska pravoslavna crkva (SPC) kao i proruska deničarska opozicija u Parlamentu. Kada je u pitanju SPC, stoji da bi patrijarh Porfirije, „veoma blizak“ predsedniku Srbije, mogao da odigra „važnu ulogu u tome da stanovništvo prihvati prozapadnu politiku Srbije“. Neutralni izbor Crkve da se ne meša u sukobu u Ukrajini, dokument EEAS-a vidi kao stvaranje „određenog prostora“ Vučiću da se udalji od Rusije.
„Izdašne državne donacije SPC-u pomoći će patrijarhu Porfiriju da uveri sveštenstvo u tom pogledu“, pišu evropski obaveštajci, a prenosi RSE.
Uloga desničarskih partija
Za desničare u Narodnoj skupštini procenjuje se da će biti iskorišćeni kao alibi i izgovor Vučiću za odlaganje spoljnopolitičkih odluka i usklađivanje sa sankcijama EU. Među te partije spadaju Demokratska stranka Srbije, Zavetnici i Dveri, za koje se kaže da su povezane sa Srpskom naprednom strankom i da su imale „finansijsku i logističku podršku“ države.
Ko će biti premijer
Licitira se u izveštaju i ko bi mogao da bude budući premijer Srbije, a kao potencijalni kandidati spominju se Siniša Mali, Nikola Selaković i, uz male šanse, Ana Brnabić. U svakom slučaju, evropski obaveštajci nemaju dilemu da će budući sastav Vlade biti „jasan pokazatelj spoljnopolitičkog pravca Srbije“ kao i da će Vučić vrlo verovatno držati neke „proruske ministre kako bi nastavio balansirajuću politiku“.
O dokumentu se u trenutku pisanja ovog teksta niko od evropskih zvaničnika još uvek nije oglasio, ali da se primetiti da se više radi o pisanjima sličnim onima koje je nekada objavljivao Vikiliks, nego o obaveštajnim podacima u pravom smislu te reči.
S.P./FoNet/RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Ministarstvo odbrane potvrdilo je da je u Batajnici stradao vojni službenik B. P. tokom realizacije redovnih aktivnosti u zavodu „Moma Stanojlović“
Iz članstva u radnim grupama Vlade i ministarstava povuklo se skoro 30 organizacija civilnog društva zato što svakodnevno odstupa od bazičnih demokratskih standarda i principa vladavine prava
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv 13 osoba u postupku pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu. Međutim, zbog obelodanjivanja međunarodnog ugovora sa kineskim izvođačima, koji je do sada držan u tajnosti, on bi mogao da se vrati na početak. A taj ugovor je veoma neuobičajan
Milovan Milivojević, otac radnika koji je nastradao u eksploziji fabrike MB Namenska 2017. godine, i dalje vodi pravnu bitku za odgovornost nadležnih. Ispred Apelacionog suda u Kragujevcu okupio se veliki broj građana kako bi mu pružio podršku, dok suđenje ponovo odlaže štrajk advokata.
Studenti su od 11.52 do 12.07 stajali u tišini, a skup su podržali lekari, medicinske sestre, medicinski tehničari, vozači saniteta, specijalizanti, profesori
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve