Grenel odgovorio Samoopredeljenju
Zašto se Trampov čovek svađa sa vlašću sa Kosova
Ričard Grenel, izaslanik Bele kuće za dijalog Kosova i Srbije tokom Trampovog prethodnog mandata, komentarisao je žalbu vlasti iz Prištine na Džozefa Bajdena
Izaslanik SAD naveo da SAD imaju problem u komunikaciji sa premijerom privremenih prištinskih institucija Aljbinom Kurtijem, kao i Evropska unija, NATO, Velika Britanija, ali i mnogi drugi poput Albanije i Severne Makedonije
Zamenika pomoćnika državnog sekretara SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar izjavio je da se ta zemlja zalaže za to da dođe do nastavak dijaloga, kao i da nema alternative dijalogu. Eskobar uoči sutrašnjeg dolaska u Prištinu poručuje da SAD i ostali zapadni partneri imaju problem u komunikaciji sa Aljbinom Kurtijem.
Gabrijel Eskobar je tokom onlajn konferencije pozvao Beograd i Prištinu da poštuju dogovoreno u Briselu i da sprovode dogovoreno u dobroj volji i spreče provokacije.
„To je i razlog mog putovanja na Kosovo“, rekao je Eskobar i dodao da sutra putuje u Prištinu.
Eskobar je naveo i da SAD imaju problem u komunikaciji sa premijerom privremenih prištinskih institucija Aljbinom Kurtijem, kao i Evropska unija, NATO, Velika Britanija, ali i mnogi drugi poput Albanije i Severne Makedonije.
„Partnerstvo SAD i naroda Kosova ne zavise od jednog čoveka ili stranke, ali imamo problem u komunikaciji sa Kurtiji. Imali smo, uživali u veoma, veoma bliskom partnerstvu sa Kosovom u prošlosti. Veoma bismo voleli da se taj odnos vrati na onaj kakav je bio pre“, rekao je Eskobar.
Na pitanje o Zajednici srpskih opština, Eskobar je rekao da Priština nikada nije rekla da li prihvata predlog statuta ZSO koji je predložila Evropska unija, kao i da je SAD teško da razume zašto to ne čine.
„Želim da ponovim, ZSO ne bi bila druga Republika Srpska. To ne bi bila država u državi. U statutu koji dozvoljava izvršnu vlast, izvršnu vlast ili bilo šta što bi moglo da stvori ustavna ili funkcionalna pitanja za Kosovo. To je jednostavno prilika za opštine sa srpskom većinom, da koordiniraju pružanje opštinskih usluga na srpskom jeziku za građane Kosova. To je to“, kaže Eskobar.
Dodaje da je to pravno obavezujuća obaveza.
„Tako da smo čuli mnogo različitih razloga zašto to nije podneto ili zašto nije napredovalo, nijedan ne prihvatamo. Trebalo bi da se krene dalje“, rekao je Eskobar.
Naveo je da nakon Prištine putuje u Crnu Goru, gde će razgovarati sa rukovodstvom te zemlje o NATO-u i evropskom putu.
Eskobar je dodao i da je od nedelje bio u Briselu, gde je razgovarao sa predstavnicima EU, NATO i specijalnim izaslanikom EU za dijalog Miroslavom Lajčakom.
Ričard Grenel, izaslanik Bele kuće za dijalog Kosova i Srbije tokom Trampovog prethodnog mandata, komentarisao je žalbu vlasti iz Prištine na Džozefa Bajdena
Još troje štićenika staračkog doma u kojem je izbio smrtonosni požar nalazi se na VMA, jedna žena je u teškom stanju
SNS mobilizuje hiljade građana za veliki miting u Jagodini, a informacije o kvotama, pretnjama i novčanim stimulacijama otkrivaju pozadinu organizacije ovog događaja. Javni pritisak raste dok se poziva na građansku neposlušnost
Već postoje pozivi da cela Srbija stane, ali se vodeći sindikati za sada na to nisu odvažili
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović smatra da je slučaj bivše državne sekretarke MUP-a od početka vođen tako da izbegne ozbiljne optužbe, a da dokazi o umešanosti Dijane Hrkalović u kriminalne aktivnosti nisu nikada postali deo zvanične optužnice
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve