Naftni embargo Evropske unije na rusku naftu koja stiže morskim putem je u ponoć stupio na snagu. Te sankcije ubuhvataju i rusku naftu koja naftovodom „Janaf“ stiže u Srbiju.
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović kaže za RTS da se neposredno ne očekuju nikakvi poremećaji na tržištu jer su odvano ugovorene isporuke nafte do februara naredne godine.
On upozorava na određene problem do kojih može doći posle 5. februara 2023. godine kada stupa na snagu zabrana uvoza derivata ruske nafte u Evropsku uniju, što može da utiče na ponudu dizela.
Od danas važi i ograničenje cene ruske nafte u Evropskoj uniji Evropska uniji na 60 dolara po barelu, limit na koji Rusija nije pristala ni po cenu smanjenja proizvodnje nafte.
Tomislav Mićović ističe da ova mera EU, “zapravo G7 zemalja”, trenutno nije uticala na skok cene nafte koja je “u petak iznosila 89 dolara po barelu, a danas je 86 dolara”, što znači da su cene stabilne.
Već tri nedelje zaredom su cene goriva na srpksim pumpama u padu, piše portal RTS-a, ali su, kaže Mićović, rizici i dalje prisutni.
Snabdevanje tržišta nafteom je, za sada, stabilno uprkos embargu na naftu iz Rusije i uprkos tome što je organizacija OPEK+ odbila da poveća proizvodnju nafte, što su zapadne temlje od nje tražile.
M.N./FoNet/RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com