Briselski sud
Vukotić, Drašković i Spasić osuđeni na doživotnu robiju zbog ubistva Envera Handrija
Briselski sud osudio je tri osobe zbog ubistva Envera Hadrija na doživotni zatvor
Elizabeta II se tokom svoje vladavine srela sa 13 američkih predsednika i radila sa 14 britanskih premijera. Ona je učestvovala u očuvanju ideje monarhije u doba transformacije i nestajanja Britanske imperije, stvaranja britanskog Komonvelta, početka i kraja Hladnog rata, ulaska i izlaska Velike Britanije iz Evropske unije, kao i unutrašnjih dinastičkih promena i izazova
Proslavljajući “platinasti” jubilej i 70 godina na britanskom tronu, kraljica Elizabeta II postala je treći najdugovečniji vladar u modernoj istoriji. Zvanične proslave njenog platinastog jubileja počele su u četvrtak 2. juna ceremonijom “Trooping the Colour”, godišnjom vojnom paradom kojom se obeležava zvanični rođendan britanskog suverena već više od 260 godina.
Njen platinasti jubilej predstavlja priliku da se proslavi stabilnost britanske monarhije.“Kada imate 70-godišnju vladavinu, to je prilika da razmislite o političkim, društvenim i kulturnim promenama tokom vremena i kraljičinoj ulozi kao ličnosti kontinuiteta tokom perioda u kojima je bilo ogromnih promena”, kaže stručnjak za britansku monarhiju Kerolajn Heris.
Elizabeta Aleksandra Meri rođena je 21. aprila 1926. u Londonu za vreme vladavine njenog dede po ocu kralja Džordža V. Od najstarije ćerke kraljevog mlađeg sina, vojvode od Jorka princa Alberta, od Elizabete, nije se očekivalo da stupi na presto.
Posle smrti kralja Džordža V u januaru 1936. kraljevski presto nasledio je njegov najstariji sin i Elizabetin ujak Edvard VIII. On je, međutim, ubrzo abdicirao sa prestola da bi mogao da se oženi razvedenom Amerikankom Volis Simpson, što je bio potez koji su kraljevska porodica i politički lideri osudili. Kao rezultat toga, Elizabetin otac je postao kralj, a ona sledeća u redu za presto…
Pročitajte ceo tekst Dragan Bisenića u nedeljniku „Vreme“ od četvrtka (9. juna)
Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Briselski sud osudio je tri osobe zbog ubistva Envera Hadrija na doživotni zatvor
Na mnogim fakultetima u Srbiji ostale su „praznične straže“ studenata u blokadi. „Vreme“ se raspitalo šta očekivati posle praznika
Ambasadorka Srbije Jelena Milić nadureno je napustila božićni prijem u Zagrebu jer joj se ne sviđa podrška studentskim protestima koju je tamo čula
Čoveka koji je u pondeljak uveče u kafani „Krug“ u Jagodini ubio vlasnika tog restorana i ranio drugu osobu likvidirali su pripadnici SAJ
Od „džentlmenskog dogovora“, sindroma „novog Bajatovića“ pa do neprijateljskog preuzimanja iz autokratskih režima…. Koje su opcije za NIS?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve