Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Trojica ekoloških aktivista su osuđena na zatvorske kazne zbog kršenja Zakona o javnom redu i miru. Marko Pantić, advokat osuđenih po kratkom postupku, kaže za „Vreme“ da im je presuđeno uprkos nedostatku dokaza i primenom novije sudske prakse - „kazna pre pravosnažne presude“
Trojici uhapšenih aktivista, koji su učestvovali na blokadama i protestu protiv iskopavanja litijuma, određen je pritvor – Ivanu Bjeliću od 40 dana, a Nikoli Ristiću i Jevđeniju Dimitrijeviću od po 30 dana, za krivično delo ometanje javnog reda i mira.
Advokat uhapšenih Marko Pantić kaže za „Vreme“ da zajedno sa kolegom Aleksandrom Petrovićem brani aktiviste koji su lišeni slobode u ponedeljak oko šest ujutru.
„Njima je stavljeno na teret sve isključivo u vezi sa događajem koji se odvio oko novinarke ‘Informera’. Dakle, nema nikakve veze sa protestom i što su se samoinicijativno vezali za šine na Prokopu. Da li će protiv njih biti podneta još neka prijava, ne znamo. U ovom trenutku im se stavlja na teret i osuđeni su ekspresno zbog član osam, stav jedan, u vezi stava dva, Zakona o javnom redu i miru“, istiće Pantić.
Stav 2 predviđa strožu kaznu, jer ako se prekšaj izvrši u grupi lica moguća je i kazna zatvora. Tako je i presuđeno. Pantić objašnjava da su aktivisti osuđeni zbog nedoličnog, bezobzirnog i drskog ponašanja, kako je to zakonom definisano.
Interesantno je da se kazna zatvora propisuje zbog veoma širokog opisa navodnog krivičnog dela. Konkretno, da bi se neko osudio za to, moralo bi da krivično delo bude što više konkretizovano i individualizovano. To se Bjeliću donekle desilo. Svoj trojici se stavlja na teret da su okružili novinarku Informera, ometali je u radu i vikali, a Bjeliću se pride stavlja na teret da je držao sendvič u predelu njenih usta, da je mahao sendvičem i da joj je gurnuo sendvič u usta.
„To stoji u presudi“, navodi Pantić.
Šta se događalo sa sendvičem
Ukazuje da se pregledom video materijala koji su snimljeni za vreme protesta može videti da se tako nešto nije desilo, odnosno da novinarki „Informera“ niko nije gurao sendvič u usta.
Imamo na @mars_sa_drine instagram nalogu koji sam ja lično snimila. Evo ih dve verzije – prva u real time i druga usporena – gde se jasno vidi da je „novinarka“ napala Ivana dva puta, prvi put mu je gurnula ruku, drugi put ga je gurnula u facu. pic.twitter.com/4pNvQqEGla
— Bojana Novakovic (@bojnovak) August 11, 2024
U presudi je jedino Bijeliću konkretizovana radnja, a to je, prema rečima advokata, da je držao sendvič u blizini oštećene (novinarka „Informera“), gurnuo joj sendvič u usta i umazao je sadržajem. Zbog toga je osuđen na 10 dana više ostala dvojica aktivista, navodi advokat.
Navodno delo nije „konkretizovano“
Za Ristića i Dimitrijevića navodi se samo da su okružili novinarku, ometali u radu i vikali, ali ne i šta su vikali i na koji tačno način su ometali novinarku. Advokat pita kako dvojica mogu da okruže nekoga i ističe da je stav sudske prakse takav da delo koje se stavlja na teret mora da bude konkretizovano.
Odgovor na pitanje zašto su samo dvojica privedena, a ne i svi koji su bili prisutni na istom mestu u isto vreme, je jednostavan – hapšenje 20 ljudi izazvalo bi mnogo veći odijum u javnosti.
Aktivisti su osuđeni po hitnom postupku i poslati na izdržavanje kazne u Padinsku skelu, gde čekaju da njihovi zastupnici ulože žalbu i sud o njoj odluči.
Kazna pre pravosnažnosti presude
„Sud je primenio član 308 Zakona o prekršajima koji predviđa izvršenje kazne pre pravosnažnosti presude. Primena ovog člana zakona je postala popularna 2019. godine posle upada demonstranata u zgradu Radio-televizije Srbije, kada su primenom tog člana osuđeni poslati u zatvor“, napominje Pantić.
Dodaje da se time derogira pravo na žalbu, jer u redovnim postupcima žalba sprečava izvršenje presude.
„Mišljenja smo da je presuda loša sa pravne strane i ona bi trebalo da padne“, rekao je advokat osuđenih aktivista i dodao da je sudu uložena žalba na presudu.
Sud ima 24 sata da spise predmeta zajedno sa žalbom preda Prekršajnom apelacionom sudu, koji potom ima 48 sati da o žalbi donese presudu. To znači da bi u naredna 72 sata osuđeni aktivisti mogli da se nađu na slobodi, ukoliko drugostepeni sud odluči da poništi presudu sudije Gorana Milutinovića.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Inicijativa ProGlas pozvala je sve građane Srbije da u petak, 22. novembra, u 11:52 stanu na 15 minuta gde god da se nalazili i tako odaju poštu stradalima u Novom Sadu. Akcija treba da bude upozorenje vlastima da odgovorni moraju da budu kažnjeni i da istraga mora da bude transparentna
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve