Mediji
Objavljena publikacija „Kodeksi novinara u Srbiji od 1965. do 2025. godine“
U proteklih šest decenija ova „pravila“ za novinare i novinarke menjana su i dopunjavana više puta, kako na ovdašnjim prostorima tako i u svetu.
Dok se na planini Besna Kobila intenzivno traži olovo i cink, ekološke organizacije podižu glas protiv onoga što nazivaju „neodgovornim rudarenjem" koje za sobom ostavlja nezaštićene bušotine i zagađene vodotoke
Na planini Besna kobila se nemilosrno buši u potrazi za olovom i cinkom, a oko 30 bušotina je ostavljeno bez zaštište, tvrde iz Ekološkog ustanka iz Vranja i Bosilegrada. Iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da se na ovoj planini već nalazi rudnik Grot, a da je u podnožju na lokalitetu Ljubata istražno polje kanadske firme Electrum Discovery, kao i da nemaju saznanja o navodnih 30 bušotina koje su ostavljene i nisu vraćene u prvobitno stanje, pišu Južne vesti.
Članovi Ekološkog ustanka iz Vranja i Bosilegrada su prethodnog vikenda obišli Besnu Kobilu i navode da su zatekli „stravične prizore u kojima pohlepa čoveka dolazi do punog izražaja“.
Zadnjih godinu dana Besna Kobila se na njenoj istočnoj strani nemilosrdno buši u potrazi za olovo-cinkanom rudom (galenit). Tridesetak bušotina ostavljeno je bez zaštite, a teren nije vraćen u pređašnje stanje. Bušenje se odvija svakodnevno što smo zabeležili i na terenu. Prilikom samog bušenja uzima se voda iz planinskih čistih i bistrih potoka, a u šumu i zemljište se vraća voda iz bušotina pomešana ko zna kojim i kakvim sredstvima – saopštili su iz Ekološkog ustanka.
Kažu da su zatekli otvorene bušotine nekoliko stotina metara duboke, nezaštićene i da predstavljaju opasnost po ljude i životinje.
Jagma za našim prirodnim bogatstvima se nastavlja jer nam je rudna renta 3-5 odsto pa onaj koji vrši iskopavanje rude ima ekstra profit, ne mora da poštuje ekološke zakone jer institucije ne funkcionišu, a vlast je korumpirana i radi u njihovom interesu. Nikakvu korist stanovništvo Bosilegrada i Krive Feje nema od ovog rudnika, a ni država. Ono što nama ostaje su zagađeni potoci i reke olovom, cinkom, cijanidom – ističu u svom saopštenju.
Iz Ministarstva rudarstva i energetike navode da se na planini nalazi eksploataciono polje Rudnika olova i cinka Grot ad, Kriva Feja, Ležište Blagodat, a da su od istražnog prostora Ploča odustali. Osim toga, istraživanja se rade i u podnožju, a rok koji je dat je do kraja ove godine.
U podnožju planine Besna Kobila na njenom jugoistočnom delu se nalazi odobreno istražno polje privrednom društvu Electrum Discovery d.o.o. iz Beograda na istraživanju bakra, zlata, olova, cinka i srebra, na lokalitetu Ljubata, sa rokom istraživanja do 9.12.2024. godine- kažu u Ministarstvu rudarstva.
Kada je reč o 30 bušotina koje su, prema navodima Ekološkog ustanka ostavljene bez zaštite, iz Ministarstva kažu da oni o tome nemaju saznanja.
Geološka inspekcija je tokom 2023. godine, izvršila redovan inspekcijski nadzor kod privrednog društva Grot a.d., Kriva Feja, na istražnom prostoru Ploča i eksploatacionom polju Blagodat. U inspekcijskom nadzoru je utvrđeno da je nadzirani subjekat odustao od istražnog prostora Ploče i ne vrši geološka istraživanja – odgovorili su iz Ministarstva.
Kažu i da na eksploatacionom polju Blagodat geološka inspekcija nije utvrdila nezakonitosti i nije nalagala mere.
Izvor: Južne vesti
U proteklih šest decenija ova „pravila“ za novinare i novinarke menjana su i dopunjavana više puta, kako na ovdašnjim prostorima tako i u svetu.
Vučić i njegova pratnja više puta su natuknuli da je „većinski“ narod besan i kivan zbog protesta. To je jedva uvijena pretnja, kažu sagovornici „Vremena“
U fabrici „Bambi“ u Požarevcu 4. februara je došlo do pojave dima na krovu jednog pogona, ali ne i požara, tvrde iz policije. Uzrok pojave dima se utvrđuje
U momentu požara u domu „Ivanović“ je boravilo više od trideset korisnika, odnosno više nego što je dozvoljeno po licenci za rad u tom objektu
Ministarstvo odbrane potvrdilo je da je u Batajnici stradao vojni službenik B. P. tokom realizacije redovnih aktivnosti u zavodu „Moma Stanojlović“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve