Dok se na planini Besna Kobila intenzivno traži olovo i cink, ekološke organizacije podižu glas protiv onoga što nazivaju „neodgovornim rudarenjem" koje za sobom ostavlja nezaštićene bušotine i zagađene vodotoke
Na planini Besna kobila se nemilosrno buši u potrazi za olovom i cinkom, a oko 30 bušotina je ostavljeno bez zaštište, tvrde iz Ekološkog ustanka iz Vranja i Bosilegrada. Iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da se na ovoj planini već nalazi rudnik Grot, a da je u podnožju na lokalitetu Ljubata istražno polje kanadske firme Electrum Discovery, kao i da nemaju saznanja o navodnih 30 bušotina koje su ostavljene i nisu vraćene u prvobitno stanje, pišu Južne vesti.
Članovi Ekološkog ustanka iz Vranja i Bosilegrada su prethodnog vikenda obišli Besnu Kobilu i navode da su zatekli „stravične prizore u kojima pohlepa čoveka dolazi do punog izražaja“.
Zadnjih godinu dana Besna Kobila se na njenoj istočnoj strani nemilosrdno buši u potrazi za olovo-cinkanom rudom (galenit). Tridesetak bušotina ostavljeno je bez zaštite, a teren nije vraćen u pređašnje stanje. Bušenje se odvija svakodnevno što smo zabeležili i na terenu. Prilikom samog bušenja uzima se voda iz planinskih čistih i bistrih potoka, a u šumu i zemljište se vraća voda iz bušotina pomešana ko zna kojim i kakvim sredstvima – saopštili su iz Ekološkog ustanka.
Kažu da su zatekli otvorene bušotine nekoliko stotina metara duboke, nezaštićene i da predstavljaju opasnost po ljude i životinje.
Jagma za našim prirodnim bogatstvima se nastavlja jer nam je rudna renta 3-5 odsto pa onaj koji vrši iskopavanje rude ima ekstra profit, ne mora da poštuje ekološke zakone jer institucije ne funkcionišu, a vlast je korumpirana i radi u njihovom interesu. Nikakvu korist stanovništvo Bosilegrada i Krive Feje nema od ovog rudnika, a ni država. Ono što nama ostaje su zagađeni potoci i reke olovom, cinkom, cijanidom – ističu u svom saopštenju.
Iz Ministarstva rudarstva i energetike navode da se na planini nalazi eksploataciono polje Rudnika olova i cinka Grot ad, Kriva Feja, Ležište Blagodat, a da su od istražnog prostora Ploča odustali. Osim toga, istraživanja se rade i u podnožju, a rok koji je dat je do kraja ove godine.
U podnožju planine Besna Kobila na njenom jugoistočnom delu se nalazi odobreno istražno polje privrednom društvu Electrum Discovery d.o.o. iz Beograda na istraživanju bakra, zlata, olova, cinka i srebra, na lokalitetu Ljubata, sa rokom istraživanja do 9.12.2024. godine- kažu u Ministarstvu rudarstva.
Kada je reč o 30 bušotina koje su, prema navodima Ekološkog ustanka ostavljene bez zaštite, iz Ministarstva kažu da oni o tome nemaju saznanja.
Geološka inspekcija je tokom 2023. godine, izvršila redovan inspekcijski nadzor kod privrednog društva Grot a.d., Kriva Feja, na istražnom prostoru Ploča i eksploatacionom polju Blagodat. U inspekcijskom nadzoru je utvrđeno da je nadzirani subjekat odustao od istražnog prostora Ploče i ne vrši geološka istraživanja – odgovorili su iz Ministarstva.
Kažu i da na eksploatacionom polju Blagodat geološka inspekcija nije utvrdila nezakonitosti i nije nalagala mere.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Deseti dan blokada, protesta, građanske neposlušnosti širom Srbije protekao je uz nekoliko skupova na kojima je prikupljana pomoć za pogođene požarima. U Užicu, hiljade ljudi okupilo se na protestu u znak podrške uhapšenima kojima je određen pritvor od 30 dana
Srbija je na četvrtom mestu u Evropi po broju napada na novinare, iza Ukrajine, Rusije i Turske, navodi se u izveštaju o medijskom pluralizmu u Srbiji Evropskog univerzitetskog instituta
Profesor Branko Milanović greši uzduž i poreko u svojoj analizi studentskog pokreta u Srbiji. Kada je polazišna osnova pogrešna, naopako je i ono što se na nju naslanja, kao recimo poređenje srpskog studentskog pokreta sa Crvenim kmerima
Glavni urednik „Informera“ Dragan J. Vučićević se požalio da mu je tokom vikenda oštećen porodični dom na Banovom brdu, dok se sa porodicom nalazio u Vrnjačkoj Banji. Napad osudio Miloš Vučević, predsednik SNS-a
Na današnji dan pre deset godina Evropski parlament je usvojio Rezoluciju o Srebrenici.
Oštro je osuđen zločin u koji je u skladu sa presudama Haškog tribunala i Međunarodnog suda pravde označen kao genocid
Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice
Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!