img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Intervju

Dušan Petričić: Vrh ove naše ludačke građevine

13. април 2023, 19:20 Sonja Ćirić
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs
Odmor od sveta ružne i prljave realnosti: Dušan Petričić na otvaranju izložbe "Biblija"
Copied

"Politička borba koja se vodi na našoj političkoj sceni potpuno je besmislena. Ne postoji apsolutno nijedna pretpostavka da živimo u iole demokratskom društvu. Država ne postoji, institucije ne postoje, mediji su totalna karikatura sebe i svoje istorijske uloge"

Grafički kolektiv predstavlja najnovijeg Dušana Petričiča, izložbom “Biblija”. Otvorena je u ponedeljak, na otvaranju je bilo kao nekad u pređašnjem prostoru Kolektiva, znači krcato i uzbudljivo, a trajaće do 27. aprila.

“Biblija” je zidna prezentacija knjige “Gideon’s Bible” koju je Petričić sa kanadskim piscem i novinarom Rikom Salutinom i njegovim sinom Gideonom. Na izloženim ilustracijama nema ni političkih ni društvenih tema. Na njima su razgovori oca i sina od Gideonove pete godine, o raznim biblijskim i životnim temama.

Međutim, ova nova tema ne znači da se Petričić udaljuje od politike.

“Ja sam ceo svoj profesionalni vek proveo između knjige i novina. Knjige su uglavnom pripadale nevinom i maštovitom svetu dece, a novine svetu ružne i prljave realnosti. Nikada nisam do kraja napuštao bilo koji od ova dva sveta. Ovoga puta mi je u ovaj prvi, mnogo draži i atraktivniji svet, sticajem srećnih okolnosti uplovila ’Biblija’ sa svojim temama, što je za mene, ateistu, bio fantastičan izazov. I naravno, prilika da malo pročistim glavu i dušu od dnevnopolitičkih zagađenja.”

Grafički kolektiv je u novom prostoru, u ulici Dragoslava Jovanovića, od nedavno. Petričić podseća da je on “od trenutka kada je stari, dobri, sedamdesetpetogodišnji Grafički kolektiv zapao u ozbiljne probleme preživljavanja bio aktivno uključen u njegovo spašavanje. Svom svojom energijom i sekiracijom. U suštini – sa malo uspeha”.

“Postojeći prostor nisam video kao dobro i prihvatljivo rešenje. Pre svega zbog lokacije, koja je malo, ali sasvim dovoljno izmeštena iz onog što bih ja nazvao kultumo-umetnički centar Beograda i nepristojno je blizu, takoreći opkoljena, trima opskurnim institucijama – Gradskom skupštinom, Predsedništvom i Saveznom Skupštinom. Ali sam prostor je izuzetno prijatan, svetao i verujem da će se budućim sadržajima uspešno izboriti za čist i zdrav vazduh pored pomenutih uzurpatora.”

Razgovaramo u vreme dok se u Skupštini grada priča o gradskom prevozu i o ostavci gradonačelnika koju zahteva opozicija. Dušan Petričić kaže da se odavno ne vozi javnim prevozom niti se bavi “problemima te vrste. Moje su karikature fokusirane na sam vrh ove naše ludačke društvene građevine i na glavne ili glavnog protagonistu našeg tektonskog poremećaja koji je slika i prilika njegovog personalnog poremećaja. Sve naše svakodnevne muke i probleme besmisleno je tretirati na bilo koji način, a ne apostrofirati glavnog inspiratora.”

Malo ko veruje da bi danas, na sednici Gradske skupštine, odbornici SNS-a priznali da su argumenti opozicionih kolega opravdani, odnosno da Aleksandar Šapić nije dobar gradonačelnik. Da li postoji to nešto što bi Šapić još trebalo da uradi pa da ga njegova partija smeni?

“U ovom pitanju je zapravo i konstatacija da je takozvana politička borba koja se vodi na našoj političkoj sceni potpuno besmislena. Ne postoji apsolutno nijedna pretpostavka da živimo u iole demokratskom društvu. Država ne postoji, institucije ne postoje, mediji su totalna karikatura sebe i svoje istorijske uloge. Kakvog onda uopšte smisla imaju pojmovi kao ’opozicione stranke’, ’ostavka’, ’gradonačelnik’. Sve je to jedna velika prevara i budalaština, te bi, shodno tome i pretpostavka da ga njegova partija smeni, pa će onda nešto biti drugačije, bila potpuna besmislica”, ocenjuje Petričić.

Koja je po njemu trenutno najbitnija tema po državu? Kosovo? Ukrajina? Zapad-Istok?

Petričić kaže da bi “trebalo oštro razdvojiti šta je to tema za državu, a šta je tema za ubogi narod. Država može da fingira bitnost bilo koje od pomenutih tema. To su teme koje imaju smisla u svakoj normalnoj državi. A mi stalno zaboravljamo da Srbija nije normalna država, pa time i razgovor o tim temama nikako ne može biti tačan.”

“A za ubogi narod postoji samo jedna životno važna tema. Kako ukloniti ovog najvećeg zlotvora u novijoj istoriji Srbije, koji svojim postojanjem na mestu na kome se nalazi onemogućava bilo kakvu ideju opstanka ove nacije. Ta tema sadrži dva ključna pitanja, pod jedan, kako zainteresovati kritičnu masu naroda za to i pod dva, kako to praktično realizovati. Jer, da podsetim, demokratija, predizbome borbe, izbori… sve su to termini koji ne postoje na ovim našim prostorima, nemojmo se time zavaravati. Drugi su načini neophodni, a ovo što sebe zove vlast, jako se boji tih drugih načina. A prvi su načini naprosto nekompatibilni sa ljudskom prirodom ove takozvane vlasti.”

O pitanju da li opozicija treba da se ujedini, barem u Beogradu, Petričić ne bi da govori zato što kaže da “kao i prethodno pitanje i ovo sadrži neadekvatne termine, a to opet govori o potpuno promašenom pravcu razmišljanja dok se nemoćno bavimo našom teškom mukom.”

Njegove karikature su sinonim kritike vlasti, društva, pojedinaca. U poslednje vreme svako ko javno kritikuje vlast, može da očekuje odgovor u formi pretnje. Dušan Petričić kaže da ih za sada ne dobija. “Uglavnom se sve svodi na ružne i nepristojne želje za budućnost mene i moje familije. Ja to još uvek ne vidim kao pretnju, ali sam obazriv da mi nešto ne promakne.”

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Aleksandar Šapić Biblija Dušan Petričić Grafički kolektiv Petričićeve karikature
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure