Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani su odali poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Gradonačelnik Beograda tri nedelje ne odgovara udruženjima koja rade u Francuskoj 7, zgradi koja je kulturno dobro, na molbu da se spreči njeno urušavanje. Vlasnik zgrade je Republika, a korisnik Grad
Zgrada u Francuskoj 7, jedan od toponima Beograda, poslednjih sedam decenija propada zato što Grad Beograd i Republika ne mogu da odluče ko je nadležan da je rekonstruiše.
Korisnici objekta, Udruženje književnika Srbije (UKS), Srpsko književno društvo, Udruženje književnih prevodilaca Srbije i restoran „Klub književnika“, kažu da je zgrada više decenija opasna i po one koji borave u njoj i po prolaznike. Fasada je oronula, krovne grede su trule, balkoni su skloni padu, strujne instalacije su dotrajale i stare više od 50 godina.
U ovoj zgradi je samo prošle godine održano više od 300 programa, tribina, književnih večeri, debata.
Zgrada je kulturno dobro. Podignuta je pre skoro 140 godina za advokata Milana Piroćanca, jednog od najznačajnijih protagonista političkog života u Srbiji 19. veka, predsednika vlade, ministra inostranih dela i šefa Srpske napredne stranke. Pretpostavlja se da je projekat kuće u duhu tada vladajućeg akademizma sa neorenesansnim elementima u obradi fasada, izradio arhitekta Jovan Ilkić.
Kako pišu „Večernje novosti“, Grad Beograd je pre dve godine opredelio sredstva za izradu dokumentacije za projekat sanacije, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada je uradio projekat sanacije fasade i krova objekta sa projektom dekorativnog osvetljenja.
I, tu se stalo.
Miloš Janković, predsednik UKS, za „Novosti“ objašnjava da su se obraćali gradu Beogradu, i „dobili objašnjenje da je vlasnik zgrade Republika Srbija. A kada smo se obraćali Republici, odnosno Ministarstvu kulture, dobijali smo odgovor da je imovina prebačena gradu na korišćenje. Kada smo ponovo pisali gradskim vlastima, odgovoreno nam je da su oni samo korisnici, a da je vlasnik zgrade Republika!“
Pre tri nedelje, sva tri udruženja koja rade u Francuskoj 7 pisala su gradonačelniku Beograda o ovom problemu, napomenuvši da su dva puta, prošle i pretprošle godine, podneli prijave na gradski konkurs za obnovu spomenika kulture.
Zato udruženja „opet mole“ gradonačelnika da naloži „ izdvajanje sredstava kako bi se sprečilo dalje propadanje, a vrlo verovatno u perspektivi i potpuno urušavanje istorijskog objekta u Francuskoj 7. Imajući u vidu da je rekonstrukcija veoma skupa, reprezentativna udruženja su spremna i na kompromisno, ali spasonosno rešenje – sanaciju.“
Ponudili su i rešenje: da se iznos sadašnjeg zakupa, koji „Klub književnika“ plaća gradu, preusmeri na udruženja i da se od tih sredstava pokrenu radovi.
Odgovor gradonačelnika još nisu dobili.
S.Ć./Večernje novosti
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani su odali poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve