
Potraga za pravdom
Svečano dočekani studenti biciklisti na glavnom trgu u Strazburu
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Urušavaju se plafoni, podovi, sve u zgradi u kojoj je 1861. osnovana Prva psihijatrijska bolnica na Balkanu i koja je pod zaštitom države. Tu, u autentičnom ambijentu, snimam je film o Petru Kočiću. I danas je u njoj smeštena Psihijatrijska klinika
Doktorova kula, ime pod kojim je poznata Prva psihijatrijska bolnica na Balkanu, je spomenik kulture od velikog značaja i nalazi se pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda.
Pa ipak, Doktorova kula je potpuno urušena i nezaštićena. U nju može svako da uđe.
Plafoni nekoliko prostorija na spratu i njihovi podovi se urušavaju. Prostorije u prizemlju su nekad korišćene za muzejsku postavku i na zidovima se i sada vide fotografije srpskih lekara i istorijskih ličnosti, a po podu su razbacani stari protokoli bolesnika i istorije bolesti.
Na sajtu Zavoda za zaštitu posmenika kulture Beograda piše da je zgrada „podignuta 1824. godine za dr Vitu Romitu, jednog od prvih lekara obnovljene Srbije. Zbog svog oblika, spoljnih zidova od neobrađenog kamena i malih prozora u prizemlju u narodu je prozvana Doktorova kula. Zidana je od mešovitog materijala – kamena i opeke. Konstrukcija unutrašnjih zidova je drvena sa ispunom od opeke ili ćerpiča. Tavanice su drvene. Zgrada sjedinjuje u sebi odlike kule, konaka i palate i spada među prve veće objekte građene u Srbiji posle Drugog srpskog ustanka. Namenu zdravstvene ustanove zgrada je dobila 1861. godine. I danas je u njoj smeštena Psihijatrijska klinika.“
U novije vreme Doktorova kula se pročula kao mesto gde je 2016. godine sniman dvodelni televizijski biografski film „Slepi putnik na brodu ludaka“ Gorana Markovića po scenariju Vuleta Žurića, o poslednjim danima srpskog književnika Petra Kočića. Igra ga Igor Đorđević.
U vreme snimanja Doktorova kula je bila u boljem stanju nego danas, pa se može reći da je ovaj film sačuvao uspomenu na nju.
Iz Zavoda za zaštitu se povodom urušavanja spomenika kulture nisu oglasili.
S.Ć./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Građani protestuju jer žele da podsete na događaj 15. marta i da traže odgovor od nadležnih šta se te večeri desilo. Na protestu ispred RTS-a organizovano je potpisivanje peticije kojom prosvetni radnici i građani traže od Ministarstva da se obustave disciplinski postupci u Osnovnoj školi "Vožd Karađorđe" u Beogradu, Gimnaziji i stručnoj školi "Svetozar Miletić" u Srbobranu i Srednjoj školi "Stevan Mokranjac" u Požarevcu
Kako prenosi Istinomer, njihova novinarka je nakon napada prišla policajcu i obavestila ga šta se desilo. Na to joj je policajac odgovorio – „Čuvajte se i prema nama se odnose tako“
Budući ministar prosvete Dejan Vuk Stanković napustio je skupštinsku salu uz pomoć pripadnika obezbeđenja, a reagovala je i Hitna pomoć
Za studente koji biciklima stižu u Strazbur kako bi Evropu upoznali sa situacijom u Srbiji, Slobodni univerzitet u Kragujevcu napravio je performans: ljudi su od svojih tela sačinili bicikl u srcu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve