Niti je Orden Aleksandra Nevskog najviše odlikovanje Ruske Federacije, niti ima ikakve veze sa starim istoimenim ordenom, niti se retko dodeljuje, kao što su pisali srpski tabloidi. Osim Vučića, Dodika i , recimo, Lukašenka, njime je odlikovano još preko 750 ljudi. Najviše odlikovanje današnje Rusije je orden sv. apostola Andreja Prvozvanog i dodeljen je samo četvorici stranih državljana
„Knez Miloš, Pašić, pa Vučić“ glasio je naslov članka u jednom beogradskom dnevnom listu 2019. godine kada je predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin dodelio Orden Aleksandra Nevskog predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću. Ovo odlikovanje predstavljeno je kao najviše rusko odlikovanje koje se dodeljuje strancim. U tom tekstu, koji se tada pojavio u skoro svim medijima, čitamo i da se „ovo priznanje posle skoro 100 godina dodeljuje jednom Srbinu, a da su za 300 godina istorije ordena, tu čast imali i Knez Miloš, kralj Milan Obrenović i Aleksandar Karađorđević kao regent“, a da je poslednji put dodeljen i „političaru i dugogodišnjem predsedniku vlade Kraljevine Srbije i Kraljevine SHS Nikoli Pašiću“.
Moja reakcija na ovaj tekst bila da na glas izgovorim nešto poput „bulšit…“, no kako sam se 2014. godine opekao sa reakcijom na „Tradicionalni grb AP Vojvodine“ (koju niko nije hteo da objavi jer „to mora tako da prođe“) rešio sam da ne reagujem i pustim predsednika da veruje u još jednu u nizu svojih bajki.
Ove sedmice listi dobitnika ovog ordena dodajemo „još jednog Srbina“. Kako su ruski mediji preneli u utorak, predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin nagradio je visokim odlikovanjem i predsednika Republike Srpske Milorada Dodika. Dodiku je Orden Aleksandra Nevskog dodeljen za „veliki doprinos razvitku saradnje Rusije i Bosne i Hercegovine i jačanju partnerstva sa Republikom Srpskom“.
Sem Dodika i Vučića ovo visoko odlikovanje Ruske Federacije dodeljeno je i predsednicima Belorusije, Uzbekistana i Turkmenistana.
Mislim da je sada malo jasnije o kakvom je društvu ovde reč.
Navodna braća po ordenju
Po svom statutu Orden Aleksandra Nevskog dodeljuje se građanima Ruske Federacije koji su služili na državnim funkcijama najmanje 20 godina i ostvarili posebne zasluge tokom godina službe. Po pravilima Ruske Federacije ova odlikovanja dodeljuju se tzv. neobjavljenim ukazom i bez ceremonije. Takođe se dodeljuje i ruskim državljanima prethodno odlikovanim nižim odlikovanjima za razna dostignuća u oblastima društvenog angažmana.
Ordenom Aleksandra Nevskog mogu se odlikovati i istaknuti strani zvaničnici, javne ličnosti ili predstavnici privrede, za zasluge u razvoju saradnje sa Ruskom Federacijom. U tom slučaju se ovaj orden javno dodeljuju uz objavljivanje ukaza o odlikovanju. Prvi dobitnik ordena 2010. godine bio je tadašnji predsednik Državne dume i dugogodišnji Putinov saradnik Boris Grizlov.
Foto: Alexey Filippov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via APMilorad Dodik sa Vladimirom Putinom u Moskvi / Foto: Foto: Alexey Filippov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Sistem odlikovanja Ruske federacije nastao je 1992. godine reformom sovjetskog sistema. Tokom godina dodavanasu i odlikovanja istih ili sličnih imena kakva su dodeljivana u carskoj Rusiji, ali i neka potpuno nova. Ovaj svojevrsni kentaur je jedinstven i najkomplikovaniji sistem odlikovanja na svetu.
Iz sovjetskog modela je preizeto dodeljivanje odlikovanja institucijama i organizacijama, što u evropskoj, pa i ruskoj carskoj praksi, nije bio slučaj, sem izuzev dodeljivanja vojnih odlikovanja jedinicama za zasluge u vojnim operacijama.
Socijalistička Jugoslavija je iz sovjetskog modela preuzela praksu dodeljivanja odlikovanja institucijama i organizacijama, a u ordenski sistem Republike Srbije ta praksa je vraćana bez ikakve potrebe tokom mandata Tomislava Nikolića i nastavljena u još gorem obliku, dodeljivanjem odrena nekoj organizacionoj jedinci BIA, tokom mandata Aleksandra Vučića.
No, gde su srpski mediji 2019. godine našli vezu između ordena dodeljenog Aleksandru Vučiću i njegovoj omiljenoj istorijskoj ličnosti knezu Milošu, je posebna priča. Do ove (zlo)namere zabune dolazi zbog sličnih imena carskog, pa sovjetsko, i na kraju reformisanog ruskog ordena koji sem imena Aleksandra Nevskog jedan sa drugim nemaju gotovo ništa zajedničko.
Burni istrijat Ordena Aleksandra Nevskog
Imperatorski orden sv. Blagovernog kneza Aleksandra Nevskog ustanovila je imperatorka (carica) Katarine I 1725. godine u jednom stepenu. Orden je prvobitno dodeljivan uglednim ruskim građanima za zasluge, uglavnom kroz državnu ili vojnu službu. Za 192 godine svog postajanja, ovaj orden dodeljen je više od 3000 puta, a među dobitnicima su često bili vladari prijateljskih država Ruske imperije. Zabeleženo je da su nosioci ovog ordena i većina vladara iz dinastija Obrenović i Karađorđević – knez Mihailo, knez Aleksandar, kralj Milan, kralj Aleksandar, kralj Petar I i prestolonaslednik, regent Aleksandar.
Na portretima koje gledamo u knjigama iz istorije, vožd Karađorđe je prikazan sa Imperatorskim ordenom sv. Ane, dok je njegov suparnik knez Milo, prikazan kao nosilac istog ordena, ali i Imperatorskog ordena Belog orla, poljskog odlikovanja koje je carska Rusija počela da dodeljuje 1831. godine. Sumnjam da postoje materijalni dokazi o tome da je knezu Milošu dodeljen i Imperatorski orden sv. kneza Aleksandra Nevskog. O tome da li je Nikoli Pašiću dodeljeno ovo odlikovanje takođe nema javno dostupnih informacija.
Orden je, logičn, ukinut je nakon Oktobarske revolucije 1917. godine, zajedno sa svim drugim odlikovanjima i titulama Ruske imperije. Orden su u izgnanstvu sačuvali Romanovi kao dinastičko odlikovanje, te ga ova carska porodica dodeljuje i danas.
Dvadeset pet godina kasnije u jeku najvećih borbi tokom Staljingradske bitke 1942. godine pojavila se potreba za večim brojem odlikovanja koja bi se dodeljivala oficirima i vojnicima Crvene armije. Ukazom Prezidijuma Vrhovnog sovjeta Sovjetskog Saveza, istovremeno sa ordenjem Suvorova i Kutuzova, ustanovljen je Orden Aleksandra Nevskog, za odlikovanje komandnog osoblja, prvenstveno Crvene armije, za izuzetne zasluge u uspesima u organizovanju i rukovođenju vojnim operacijama. Orden se dodeljivao u jednom stepenu.
Samo tokom rata orden je dobilo skoro 42.000 ljudi, od kojih i nekoliko stranaca, vojnih lica iz Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije Francuske i Čehoslovačke.
Maršal Tito i generali Narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije nisu među dobitnicima ovog sovjetskog odlikovanja. Tokom rata Josipu Brozu Titu, Aleksandru Rankoviću, Koči Popoviću i Arsi Jovanoviću bio je dodeljen Orden Suvorova (prvog stepena), dok je drug Maršal takođe dobio i najveće i najređe odlikovanje na svetu – Orden Pobede, koji je dobilo svega 16 ljudi (11 sovjetskih vojskovođa, u 5 stranaca).
Nakon raspada Sovjetskog Saveza Orden Aleksandra Nevskog zadržan je u sistemu državnih odlikovanja Ruske Federacije. Međutim, sve do 2010. godine orden nije imao statut i zvanični opis i u tom preiodu nikome nije bio dodeljen.
Orden sv. apostola Andreja Prvozvanog
Orden Aleksandra Nevskog, koji su dobili Dodik i Vučič, konačno je uspostavljen ukazom predsednika Medvedeva u jednom stepenu. Tada je odlučeno da izgled ordenskog znaka bude loša kopija carskog ordena sličnog imena. No, to nikako nije isti orden, niti nastavlja njegove tradicije. Do danas je dodeljen nešto više od 750 puta, od kojih su 5 dobitnika organizacije tj. institucije.
Najviše odlikovanje Ruske Federacije je Orden sv. apostola Andreja Prvozvanog, koje istom kentaurovskom logikom ima slično ime i izgled kao Imperatorski Orden sv. apostola Andreja Prvozvanog. Ovo najviše odlikovanje predsednici Medvedev i Putin dodelili su samo nekolicini stranaca – predsedniku Kazahstana Nazarbajevu, predsedniku Azerbejdžana Alijevu (onom iz Tašmajdanskog parka), predsedniku NR Kine drugu Siju i premijeru Indije Modiju.
Predsednici Vučić i Dodik zasigurno spadaju u niži rang državnika u odnosu na dobitnike ovog najvišeg odlikovanja bratske nam Rusije, pa im je s toga dodeljeno treće u rangu odlikovanje koje se može dodeliti strancima.
Autor je glavni urednik portala European Western Balkans i strastveni kolekcionar odlikovanja
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Maturanti novosadske gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavljaju blokadu 9. januara, zato što je Školksi odbor ispunio sve njihove zahteve, a izvinjenje direktora će zanemariti zato što ga smatraju irelevantnim
Pokret slobodnih građana Subotice traži ostavku gradonačelnika Stevana Bakića zato što je dekane Ekonomskog i Građevinskog fakulteta nazvao „bitangama“ i naveo da "grabe krupnim koracima da iz statusa bitange pređu u status fukare“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će papir iz SAD o sankcijama NIS-u stići u petak, 10. januara ili u ponedeljak, 13. januara. Vučić je i dalje jedini koji govori o sankcijama koje SAD još uvek nisu zvanično potvrdile
Novosadski studenti okupili su se ispred sudana skupu podrške V. P. iz Kule koji je juče priveden zbog napada suzavcem na keju, tokom akcije "Zastani Srbijo". Najavili su novi protest u sredu
Tridesetak policajaca, žandarma i operativaca BIA držali su u petak četvoro navijača u hodniku Arene zbog transparenata, saznaje „Vreme“. Jedan od navijača priča kako je to izgledalo
Šta hoće Aleksandar Vučić? Sudeći po njegovim svakodnevnim poslanicama, on bi da mu guslari opevavaju navijačka junaštva, a narod da ga obožava u strahu nad svakom svojom izgovorenom rečju i sluša oborene glave dok ga ponižava i vređa sa ekrana
Nema rata i nema embarga, ali smo opet zapatili one koji su nam i devedesetih sisali krv, kao neke neiskorenjive vaške. I onda je nekako logično da nema ni autobusa, pa i da je prevoz iznova prividno besplatan, u onoj meri u kojoj uopšte postoji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Ništa i nigde na svetu, pa tako ni u Srbiji, ne može biti i "proputinovsko" i "prodemokratsko". Jedno isključuje drugo
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!