
Protesti
Protesti u Novom Sadu, Užicu i Kragujevcu
Užičani protestuju ispred Skupštine grada, Novosađani u ulici u kojoj živi gradonačelnik, a Kragujevčani ispred Rektorata
Za tačno tri meseca otkako je postao premijer, Đuro Macut nije održao nijednu konferenciju za medije, sastao se nekoliko puta sa predstavnicima univerziteta, bio je na sahrani pape Franje. I to je to
Đuro Macut preuzeo je premijersku dužnost pre tačno tri meseca. Bilo je to dva i po meseca pošto je Miloš Vučević pred kamerama podneo ostavku.
Dotad nepoznato ime široj javnosti, prvi čovek izvršne vlasti u Srbiji, makar na papiru, izabran je na funkciju na predlog predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Delu javnosti ovo ime postalo je poznato kada se na skupu pokreta predsednika Vučića u januaru u Jagodini obratio okupljenima odeven u beli mantil.
Doktor endokrinologije po struci, postao je ubrzo posle skupa i član inicijativnog odbora za osnivanje pomenutog Pokreta za narod i državu, 6. aprila posetio je „studente koji žele da uče” u Pionirskom parku, a onda je seo i u premijersku fotelju.
Nije se od tada Macut mnogo puta obraćao javnosti, osim saopštenjima.
„On je neprimetan, što s jedne strane nije loše, jer su nam se bivši premijeri popeli na glavu. Očigledno da je on tu doveden i postavljen za premijera samo da bi rešavao pitanje studentskih blokada, kao profesor univerziteta. Ne vidim da on išta drugo radi osim što se sastaje s rektorom Đokićem”, kazao je Dragoljub Petrović, glavni urednik lista „Danas”, gostujući na N1.
Sastanci sa rektorom
Pet puta od kraja aprila do kraja juna Macut se sastao sa predstavnicima univerziteta u Srbiji, a povodom krize u visokoškolskim ustanovama koja je počela blokadom fakulteta u novembru 2025. godine.
Poslednji sastanak održan je 24. juna kada su dogovorene upisne kvote za upis na fakultete.
Obraćanje u pisanoj formi
Macut je 15. jula izdao poslednje saoštenje, kojim je najoštrije osudio „napad na porodični dom” bivšeg gradonačelnika Novog Sada i premijera, a sadašnjeg predsednika Srpske napredne stranke i savetnika predsednika Republike Miloša Vučevića.
„Napadi te vrste – bilo da su usmereni na pojedince, njihovu imovinu ili porodice – nedopustivi su u demokratskom društvu i predstavljaju crvenu liniju koja se ne sme prelaziti”, istakao je premijer.
Građani Novog Sada koji su se u utorak (15. jul) okupili na protestu u tom gradu došli su do zgrade na adresi na kojoj je prijavljen bivši premijer i predsednik SNS Miloš Vučević, gde su skandirali.
Na sajtu Vlade Srbije na pet stranica sa po 20 objava izlistane su vesti o aktivnostima premijera. Izlistano je tačno 96 stavki.
Među njima su, između ostalog, izjave saučešća, praznične čestitke, vesti o sastancima sa ministrima, predstavnicima Evropske unije, ambasadorima, generalnim sekretarom Međunarodnog biroa za izložbe povodom Ekspa, poruka kojom predsedniku Srbije želi brz oporavak kada mu se slošilo u Sjedinjenim Državama, kritike na račun pojedinih medija, vest o sastanku sa predstavnicima kompanije Ziđin, te o nedavnoj poseti Državnom data centru u Kragujevcu, gde je prisustvovao obeležavanju početka radova na izgradnji nove zgrade Inovacionog distrikta.
Slabo i u medijima
Od preuzimanja dužnosti, Đuro Macut samo jednom je gostovao u jutarnjem programu RTS-a. Prvi zvanični intervju od stupanja na dužnost dao je ruskoj novinskoj agenciji TASS, piše N1.
Bilo je to krajem juna, a premijer je izjavio da se Srbija neće pridružiti sankcijama protiv Rusije. „Dok god sam ja premijer, srpska vlada se neće pridružiti sankcijama protiv Rusije”, rekao je Macut u intervjuu za TASS.
Premijer je nedavno odbio da odgovori na pitanje novinarki Krika o tome gde je stekao novac za vilu od milion evra, a kasnije ni novinarki N1 nije dozvolio da mu postavi pitanje.
Zbrka oko društvenih mreža
Nekoliko dana pošto je postao premijer, na društvenim mrežama su se pojavili profili sa njegovim imenom uz napomenu da se radi o zvaničnim profilima premijera. Vlada Srbije ubrzo je saopštila da premijer nema naloge na društvenim mrežama, te da su oni koji su se pojavili – lažni.
Kako je tada za „Vreme” pojasnio digitalni konsultant Dragan Varagić, za premijera je bolje da ne koristiti društvene mreže, nego da ih koristiti nepravilno.
„Sve zavisi od ugla posmatranja. Ako je neko na premijerskoj funkciji i formalno bi trebalo da predstavlja najvažniju osobu u ovoj družavi, njega svakako prate svi mediji, tako da ima ostale kanale komunikacije, pa će njegove poruke na ovaj ili onaj način biti prenete publici. Nema potrebe da se bakće time”, pojasnio je tada Varagić.
Ipak, s obzirom na mali broj pojava premijera na javnim skupovima i u medijima, građani ostaju uskraćeni za informacije o, prema Ustavu, najmoćnijem čoveku u državi.
Profesor i načelnik klinike
U zvaničnoj biografiji na sajtu Vlade Srbije stoji da je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu bio biran u sva nastavna zvanja, a da je od 2019. godine redovni profesor na predmetu Interna medicina i drži nastavu za studente na srpskom i engleskom jeziku.
Macut je i načelnik Odeljenja za tumore endokrinog sistema i nasledne kancerske sindrome Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma, gde je, prema podacima dostupnim na sajtu klinike i pomoćnik rukovodioca klinike.
Zasad nije poznato da li premijer i dalje obavlja ove funkcije.
„Vreme” je upitalo Vladu Srbije o tome, ali odgovor nije stigao do objavljivanja ovog teksta.
Užičani protestuju ispred Skupštine grada, Novosađani u ulici u kojoj živi gradonačelnik, a Kragujevčani ispred Rektorata
Pobunjeni studenti kao najveći problem vide korupciju i svemoć Aleksandra Vučića, a najviše žele pravo i pravdu, pokazuje prvo naučno istraživanje na ovu temu. „Vreme“ je razgovaralo sa profesorima koji su ga sproveli
Devojka (25) je prvo bila optužena za krivično delo teško ubistvo u pokušaju, a zatim je optužena za teško delo protiv opšte sigurnosti
Najnovije promene na čelu Narodne biblioteke Srbije, Narodnog pozorišta, Beogradskog sajma i NIS-a ukazuju da SNS hoće da čvrsto zavlada srpskim ustanovama
Kako je proteklo prvo okupljanje opozicije na koje je pozvao Narodni pokret Srbije Miroslava Aleksića
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve