Protesti građana
A šta ako cela Srbija stane?
Proba „generalnog štrajka“ ujedinila je veliki deo kritičara vlasti u raznim akcijama građanske neposlušnosti. Ali, da li je moguć veliki generalni štrajk koji bi zaustavio sve?
Sa sastanka u Gornjem Milanovcu ekološki aktivisti poručuju: sledeće subote blokade saobraćajnica širom Srbije i blokada jednog graničnog prelaza. Sledi radikalizacija jer je rok dat vlasti za povlačenje Prostornog plana područja posebne namene za projekat “Jadar” istekao
Borba aktivista i ekološki osvešćenih građana protiv Rio Tinta i vlasti nastavila se i u 2022. godini. Prethodne dve subote održane su manje blokade u koordinaciji Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS), dok je danas preko 40 ekoloških organizacija iz cele Srbije održalo, kako kažu, “istorijski” sastanak o radikalizaciji protesta.
Jedan od vođa Ekološkog ustanka Đorđe Miketić kaže za Vreme da je rok dat vlasti za povlačenje Prostornog plana područja posebne namene za projekat “Jadar” istekao, i da će zato radikalizovati blokade. Objašnjava da će 15. januara pored standardne blokade saobraćajnica širom Srbije, biti blokiran i jedan granični prelaz, dok će nedelju dana kasnije biti organizovana velika blokada na jednoj lokaciji, koja će naknadno biti poznata.
Dodaje i da će se ići i ispred zgrade Vlade sa zahtevom da neko od aktivista bude prisutan na raspravama oko Rio Tinta.
Današnjem sastanku su između ostalog prisustvovali SEOS, Ekološki ustanak, Ne davimo Beograd, i Otvorena građanska platforma “Akcija”,
Sagovornik ističe da su primarni zahtevi ukidanje uredbe Vlade o projektu “Jadar”, kao i stavljanje na uvid svih potpisanih dokumenata sa kompanijom Rio Tinto kako bi se, kako kaže, znalo “koliki je ceh koji mora da se plati” u slučaju raskidanja ugovora.
Naime, predstavnici vlasti su prvobitno govorili da nije sklopljen nikakav ugovor sa Rio Tintom, ali u poslednje vreme odbijanje da se britansko-australiskoj kompaniji “zahvale” na saradnji, argumentuju činjenicom da će Srbija morati da plati velike pare, jer se obavezala na rudnik litijuma. Do sada nije viđen ni jedan dokument koji potkrepljuje te tvrdnje.
Miketić dodaje da su se na sastanku složili da je pored proterivanja Rio Tinta potrebno promeniti i ekološko stanje u Srbiji u celini, ali i druge sfere društva.
F.M.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Proba „generalnog štrajka“ ujedinila je veliki deo kritičara vlasti u raznim akcijama građanske neposlušnosti. Ali, da li je moguć veliki generalni štrajk koji bi zaustavio sve?
Govoreći o najavljenoj 24-časovnoj studentskoj blokadi Autokomande Vučić je ocenio da je izuzetno štetna, „jer će građani da se muče“
U Smederevskoj Palanci mnogi se plaše vlasti. Pa ipak, izlaze na ulice. U štrajku je jedna od osam škola, a drugde nastavnici kažu da se ne usuđuju. Reporterka „Vremena“ prenosi utiske
Arhiv javnih skupova obradio je materijal sa protesta i mitinga održanih 24. januara u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu i Jagodini. U Novom Sadu izjednjačen rekord iz novembra 2024. godine
Protesti studenata i građana nastavljeni su uz najavu poljoprivrednika da će u Novom Sadu ostati sa svojim traktorima do 1. februara za kada je planiran veliki protest
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve