img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Severna Mitrovica

Da li danas ima dinara na Kosovu?

01. фебруар 2024, 18:34 B.G./N1/Slobodna Evropa
Foto: AP Photo/Bojan Slavković
Copied

Iz Centralne banke Kosova i Vlade Kosova rekli su juče da neće biti kažnjavanja i da će obezbediti tranzicioni period – ali se ne zna koliko će on trajati

Uredba Centralne banke Kosova kojom se predviđa da je jedina dozvoljena valuta – evro, počela je da važi. Međutim, kako prenosi N1, od jutros se u opštinama sa većinski srpskim stanovništvom ništa nije promenilo i dinari su i dalje u opticaju.

Potrepštine u prodavnicama, usluge u kafićima i drugo i dalje je moguće platiti u dinarima, a na bankomatima Poštanske štedionice građani podižu srpsku valutu.

Komercijalna banka juče je zatvorila svoje filijale na severu Kosova, objasnivši da je reč o unapred dogovorenoj dobrovoljnoj likvidaciji, te dodavši da postoji dovoljno filijala NLB banke na Kosovu, koje doduše posluju u evrima.

Ukoliko bi Srbi koji primaju plate, penzije, socijalnu pomoć i drugo iz Srbije želeli da podignu novac na bankomatu neke druge banke, on bi bio u evrima, uz naplaćenu proviziju i kursnu razliku.

Prelazni period

Pitanje koje Srbi postavljaju je dokle će to tako biti, kako će funkcionisati Poštanska štedionica ili da li će građani primanja koja im dolaze iz Srbije morati da podižu u evrima.

Iz vlade u Prištini pozvali su centralnu banku da dozvoli tranzitni period za građane koji koriste dinare kako bi se prilagodili novim propisima.

Iz Centralne banke Kosova i Vlade Kosova rekli su juče da neće biti kažnjavanja i da će obezbediti tranzicioni period – ali se ne zna koliko će on trajati. Evropska unija tražila je da taj period traje što duže.

Iz Prištine pozivaju na kontakt sa Narodnom bankom Srbije kako bi se našao modalitet daljeg platnog prometa, jer insistiraju na konvertovanju dinarskih plaćanja iz budžeta Srbije u evro.

Narodna banka Srbije je u pisanoj izjavi za Radio Slobodna Evropa pozvala na povlačenje uredbe Centralne banke Kosova kojom je predviđeno da se za plaćanja koriste samo evri, čime je okončana upotreba srpskog dinara, a koja je stupila na snagu 1. februara.

„Narodna banka Srbije smatra da je neophodno bez odlaganja staviti van snage diskriminatorske, protivpravne i nečuvene mere“, navode oni.

U NBS-u kažu da „ne može biti reči“ o dogovoru između Centralne banke Kosova i Narodne banke Srbije, nego da je „jedino moguće insistiranje na političkom formatu razgovora. To pitanje mora se rešavati isključivo u okviru dijaloga na postojećem nivou.“

Da li se u Briselu pričalo o dinaru?

Urednica portala Kossev Tatjana Lazarević ocenila je da poslednja odluka vlasti u Prištini o ukidanju dinara na Kosovu predstavlja deo implementacije evropskog plana o ovoj teritoriji, i da je sve deo sporazuma iz Brisela.

Ocenjuje da ova odluka Prištine nije bila iznenađenje, i zbog toga poziva vlasti u Beogradu da odgovori na najvažnija pitanja u vezi sa ovom temom.

„Volela bih da postavim pitanje predsedniku Vučiću, da li je dogovoren, i kako je dogovoren mehanizam o saradnji dve centralne banke, Kosova i Srbije? Važno je čuti i Brisel, da odgovori na pitanje kako se brzo sprovode ove odluke? Kako se na terenu prilično brzo odvija transformacija sve u kosovske institucije, pretpostavljam da će i prilično brzo uspostaviti i mehanizam dve banke“, istakla je Lazarević za N1.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković istakao je da predsednik Aleksandar Vučić nije ni razgovarao ni pregovarao o ukidanju dinara.

Petković je na platformi „X“ istakao da će se Vučić uvek boriti za interese srpskog naroda na Kosovu, reagujući tako na gostovanje urednice portala KoSSev Tatjane Lazarević na N1.

„Nikada predsednik Vučić nije ni razgovarao ni pregovarao o ukidanju dinara, kako to maliciozno tvrdi Tatjana Lazarević na omiljenoj tajkunskoj televiziji laži N1. To je brutalna laž! Jedini koji su trgovali nacionalnim interesima jesu Šolakovi opozicioni miljenici. Predsednik Vučić će se zauvek boriti za interese srpskog naroda u pokrajini i nećemo odustati, koliko god to neki u Prištini ili Beogradu priželjkivali“, napisao je Petković.

Služba za saradnju sa medijima predsednika Srbije objavila je da će se Aleksandar Vučić obratiti javnosti u petak u 13 sati. Obraćanje se očekuje povodom situacije na Kosovu i odluke prištinskih vlasti da kažnjavaju upotrebu dinara u prometu, te da jedino sredstvo plaćanja bude evro.

 

Tagovi:

dinar Kosovo NBS Priština
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure