FBI je uhapsio navodnog odavaoca strogo poverljivih američkih dokumenata koji su sadržali detaljne obaveštajne procene o saveznicima i protivnicima, kao i stanja rata u Ukrajini, objavio je „Njujork tajms“
Pozivajući se na tri američka zvaničnika CBS njuz izveštava da je priveden Džek Teišeira, 21-godišnji pripadnik obaveštajne jedinice Nacionalne garde Vazduhoplovstva u Masačusetsu.
Ime osumnjičnog za curenje strogo poverljivih dokumenata prvi je otkrio „Njujork tajms“ nakon analize brojnih intervjua i dokumenata na društvenim mrežama. List tvrdi da je Teišeira vodio onlajn grupu Thug Shaker Central kojoj je pripadalo 20 do 30 mahom mladih ljudi i tinejdžera koji su bili zainteresovani za oružje, rasističke teme i video igrice. Poverljivi podaci su se lančano širili kada su dospeli na sajt koji distribuira video igrice Majnkraft.
Na Tviteru je 7. aprila objavljeno 100 poverljivih američkih dokumenata, uključujući i one koji se odnose na Ukrajinu, Bliski istok i Кinu. Аnonimni 4chan forum je, prema „Njujork tajmsu“, takođe sadržao mapu bitaka oko Аrtjomovska (ukrajinski naziv je Bahmut) i poverljive slajdove brifinga o Кini, Indo-pacifičkom regionu i Bliskom istoku.
CNN je izvestio da se u dokumetima gvori o prismotri američkih obaveštajnih agencija ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog.
„Gardijan“ i BBC su pisali da u dokumntima stoji da u Ukrajini deluju specijalne snage iz zemalja NАTО-a.
Prethodno je Ministarstvo pravde SАD otvorilo krivični istragu zbog curenja tajnih dokumenata Pentagona. „Njujork tajms“ je 6. aprila izvestio da Pentagon istražuje curenje poverljivih dokumenata SАD i NАTО-a u kojima se detaljno opisuje stanje ukrajinskih snaga i planovi za njihovo jačanje uoči planirane kontraofanzive. U dokumentima se govori i o rasporedu isporuke naoružanja, broju trupa, utrošku municije, ali se ne navode konkretni podaci o vremenu i mestu planiranog početka kontraofanzive Оružanih snaga Ukrajine.
Portparol Pentagona, brigadni General Patrik Rajder, rekao je da je curenje gomile poverljivih informacija na portale i društvene mreže „krivično delo“, te da se nastavlja sa analizom različitih faktora koji se odnose na zaštitu klasifikovanih materijala. To uključuje i pregled i ažuriranje lista distribucije, procenu kako i gde se dele obaveštajni podaci i niz drugih koraka radi zaštite poverljivih i osetljivih informacija“.
M.M./New York Times/CBS/CNN/BBC
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com