
Studentski protesti
Vanredni izbori: Kakve su prve reakcije na novi studentski zahtev
Studenti u blokadi saopštili su da zahtevaju raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su reakcije?
Istraživanje javnog mnjenja organizacije CRTA pokazuje da veliki broj građana najviše veruje studentima da će da se izbore za pravdu. Podrška protestima počela je da se preliva i na biračko telo partija na vlasti
Istraživanje javnog mnjenja pokazuje da većina građana Srbije, njih 61 odsto, podržava proteste i blokade koje su usledile posle pada nadstrešnice u Novom Sadu, saopštila je organizacija CRTA.
Proteste širom Srbije podržava svaki deseti građanin kome su bliže stranke vlasti, kao i četvrtina onih koji prate samo medije bliske vlasti.
Više od polovine populacije, 57 odsto, misli da se Srbija kreće u lošem pravcu, a trećina prepoznaje korupciju kao najveći problem s kojim se pojedinačno i kao društvo susrećemo, pokazuju rezultati istraživanja koje je sprovedeno od 20. do 28. decembra 2024, na uzorku od 1.030 ispitanika metodom licem-u-lice.
Mnogo je više građana koji veruju u iskrene želje mladih da se utvrdi odgovornost za izgubljene živote – 58 odsto, nego onih koji akcije studenata vide kao još jedan pokušaj “domaćih i stranih neprijatelja” da sruše Srbiju kojih je 33 odsto, navodi CRTA.
Najveće poverenje u studente
Građani imaju najviše poverenja u studente, čak 44 odsto, da će oni istrajati u zahtevima da se uspostavi pravda, a zatim u građane koje protestuju – 37 odsto.
Takvo poverenje u tužilaštvo ima 28 odsto ispitanika, dok je samo jedan odsto manje poverenja u predsednika Republike.
Polovina građana – 51 odsto ne misli da su protesti delo opozicije usmereno na preuzimanje vlasti, a 59 odsto je onih koji ne misle da su u incidente na protestima umešani „obični građani“ koji su iznervirani zastojima u saobraćaju.
Politička odgovornost za pad nadstrešnice
Po mišljenju 48 odsto građana, političku odgovornost za pad nadstrešnice treba da snose nadležni ministri, a potom predsednik Republike – 39 odsto.
Krivična odgovornost je, kako smatra 67 odsto građana, na strani izvođača radova i, u nešto manjoj meri, 58 odsto, na nadzornim organima.
Građani ne veruju Vučiću
Građani ne misle da bi rešenje za izlazak iz političke krize bio savetodavni, dakle neobavezujući referendum o poverenju predsedniku Republike, što je ideja potekla od samog Aleksandra Vučića. U slučaju da ipak dođe do referendumskog izjašnjavanja, u ovom trenutku bi 52 odsto građana uskratilo, a 34 odsto ukazalo poverenje predsedniku.
Kada je reč o vanrednim izborima, CRTA navodi da su mišljenja podeljena, kao i o pitanju uslova u kojima bi izbori bili održani.
Loša ekonomska situacija u velikoj meri pogađa građane, a četvrtina ispitanika navodi inflaciju, a isto toliko nizak životni standard i siromaštvo kao najveće probleme s kojima se suočavaju.
Svakog petog ispitanika najviše zabrinjava kriminal, a nešto manje od petine punoletnog stanovništa – 18 odsto, uznemiravaju aktuelni protesti, dok 11 odsto ispitanika navodi pitanje Kosova kao problem, navodi CRTA.
Studenti u blokadi saopštili su da zahtevaju raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su reakcije?
Ministra finansija i bivšeg gradonačelnika Beograda Sinišu Malog školovanje dece u prestižnoj privatnoj školi u Beogradu koštalo je preko 235.000 evra – više nego duplo od onoga što je od svoje plate mogao da zaradi
Nagli prekid posete Sjedinjenim Američkim Državama i neizvestan put u Moskvu otkrivaju krizu spoljne politike Srbije, dok Vučićeva diplomatija sve više deluje kao borba za očuvanje ličnog imidža
Poslanici Evropskog parlamenta raspravljaće u utorak, 6. maja, u Strazburu o prvom izveštaju i rezoluciji izvestioca za Srbiju Tonina Picule
Studenti u blokadi objavili su da traže vanredne parlamentarne izbore na društvenim mrežama
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve