
Protesti u Srbiji
Novosađani poručuju: „Kukavice, raspiši izbore“
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
Osim prikupljanja sigurnih glasova, dokazivanje lojalnosti stranci, mehanizmi pritisaka obuhvataju i kontrolu nad privatnim životom pojedinca
Politički pritisci na birače ne dešavaju se samo uoči izbora, već gotovo svakodnevno, jedan je od ključnih nalaza Crtinog istraživanja o političkim pritiscima koje je sinoć predstavljeno i na tribini „Čaj protiv političkih pritisaka“ održanoj u Novom Pazaru.
Istraživački tim Crte je tokom 2022. godine, u periodu pre i posle održanih izbora, prikupio svedočenja više od 70 građana koji su bili žrtve ili svedoci političkih pritisaka, a nalazi ovog kvalitativnog istraživanja dostupni su javnosti na veb sajtu pritisci.crta.rs.
O pritiscima se nedovoljno govori
Iako su politički pritisci, kako je istraživanje pokazalo, deo svakodnevice za mnoge građane Srbije, o tom problemu se nedovoljno govori. Teško je utvrditi tačan broj građana koji su izloženi nekom od raznih vidova pritisaka, ali normalizacija političkih pritisaka u svakodnevnom životu dovela je do zabrinjavajuće opšte slike društva teško nagriženog političkom korupcijom i nepoverenjem građana u institucije koje bi morale da štite zakone.
U nameri da kroz direktan kontakt s građanima nastavi rad na suzbijanju kulture normalizacije pritisaka, Crta je započela seriju javnih razgovora u gradovima širom Srbije pod nazivom “Čaj protiv političkih pritisaka”.
Na tribini u Novom Pazaru o političkim pritiscima sa građanima su razgovarali Marija Stefanović, koja je vodila istraživački tim Crte, i Raša Nedeljkov, programski direktor Crte.
Posetioci tribine mogli su da čuju da su pritisci posebno rasprostranjeni u javnom sektoru, tj. u javnim preduzećima i ustanovama, organima lokalnih samouprava, ali da ni preduzetnici i zaposleni u privatnom sektoru nisu imuni na njih. I u ovom slučaju, marginalizovane i ranjive grupe su u posebno nezavidnom položaju.
Kontrolišu se i privatni životi
Osim aktivnosti vezanih za obezbeđivanje sigurnih glasova, podršku u promociji stranke i političkih aktera ili dokazivanje lojalnosti stranci, mehanizmi pritisaka obuhvataju i kontrolu nad privatnim životom pojedinca.
Pritisci se najčešće sprovode po centralizovanom sistemu, i to hijerarhijski, jer se pozicije moći koriste za ispunjavanje partijskih potreba i ciljeva.
„Zadaci” obično dolaze direktno od najvišeg rukovodstva stranke i prenose se dalje do rukovodilaca u javnom sektoru, vlasnika privatnih firmi i pojedinaca koji zauzimaju više pozicije ili obavljaju neke od javnih ili stranačkih funkcija.
Instrukcije se dalje prenose na niže instance: zaposlene u javnom sektoru, radnike, stranačke aktiviste, nezaposlene, socijalno ugrožene i ostale kategorije.
“Crta apeluje na nadležne državne organe i na sve političke partije da onemoguće i obustave nelegalne i nelegitimne načine obezbeđivanja političke podrške. Dok se građani ne oslobode mreže pritisaka, neće biti uslova za slobodne i poštene izbore, kao ni za ukupan razvoj društva jer će poslušnost strankama sve više da potiskuje stručnost, etičnost i poštovanje zakona”, rekao je Nedeljkov.
B.G./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
U požarima na teritoriji Kuršumlije izgorelo je 36 kuća, 89 pomoćnih objekata, više od 300 hektara zemljišta, poljoprivredna mehanizacija i 89 pčelinjih zajednica. Vanredna situacija traje već desetak dana, a komisije na terenu i dalje procenjuju razmere katastrofe
Više od 40 profesora Pravnog fakulteta podnelo je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijava protiv nepoznatih pripadnika Žandarmerije zbog sumnje da su 3. jula, nešto posle ponoći, upotrebom prekomerne sile prekršili više zakona prilikom intervencije ispred i u prostoru Pravnog fakulteta u Beogradu
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv tri odgovorna lica Doma za smeštaj starih i odraslih lica „Ivanović“ u Barajevu u kome je u požara u januaru 2025. stradalo 11 osoba
Starović je ocenio da je „najnoviji oblik antisemitizma koji dolazi sa levice evidentiran u Sjedinjenim Američkim Državama uvezen i u Srbiju, gde se može uočiti kroz studentske i plenumske pokrete“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve