Centralna obaveštajna agencija (CIA) uputila je Rusima javni poziv da joj dostave obaveštajne podatke o svojoj zemlji. CIA je u dvominutnom video-snimku pokušala da na taj način ubedi Ruse nezadovoljne ratom u Ukrajini i životom u svojoj zemlji da s njom podele sve tajne koje znaju, pitajući ih pritom da li se sve što se dešava poklapa s njihovim snovima.
CIA je pozvala Ruse putem Telegrama koji je za žitelje te zemlje najpopularnija mreža za komunikaciju jer tu ne postoji cenzura informacija. Potom je video-snimak i poziv Rusima na izdaju postavljen na platforme poput JuTjuba, TikToka i Viber aplikacije.
Video snimak možete pogledati OVDE.
Video snimak sugeriše da Rusi mogu kao obični građani da deluju kako bi se stvari poboljšale, dajući obaveštajne podatke, a da pritom mogu u isto vreme da ostanu i patriote, prenosi CNN.
Jedan zvaničnik je rekao da se nada kako će Rusi koji rade u osetljivim oblastima sa pristupom vrednim informacijama sada čuti poruku.
“Razumemo vas, možda bolje nego što to mislite”, jedna je od poruka CIA-e.
Zvaničnik CIA-e insistirao je na tezi da video snimak “apsolutno nije namenjen da bude zapaljiv i da podstakne nemire među širom populacijom među kojoj predsednik Vladimir Putin uživa visok nivo popularnosti”.
“On cilja na pojedince. Ovde se ne pominju ni Putin ni rat u Ukrajini. To bi bilo suvišno. Radi se o bezvremenskim temama koje bi mogle da olakšaju Rusima živote”, poruka je zvaničnika CIA-e.
CIA veruje da obični Rusi prolaze kroz značajne faze sumnje, nedostatka lične svrhe I kroz ugnjetavanje. Apeluje se na njihov osećaj patriotizma i igra se na rusku kulturu, jer se u poruci citiraju i stihovi Lava Tolstoja i Dostojevskog.
“Živećemo dostojanstveno, zahvaljujući mojim postupcima“, kaže narator na ruskom dok žena u svom automobilu koristi telefon da kontaktira CIA, pre nego što se pojavi logo agencije i uputstva za kontakt.
Emotivni dvominutni video prikazuje Ruse kako žive svojim životima, dok navodno razmišljaju o važnim odlukama.
Tema porodice se provlači kroz sve, prikazujući mladu devojku u bolničkom krevetu sa damom koja izgleda kao njena majka. Ciljna publika je jasna: žena radi za nečim što izgleda kao vladin kompjuter, a muškarac ulazi u zgradu vlade, pokazuje ličnu kartu pre nego što sedne za sto pun fajlova.
I.Đ./CNN
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com