
Univerzitet i Vlada
Rektor Đokić: Bez pomaka u rešavanju krize
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
“Izvini, izvini, izvini”, replika je iz već kultnog filma Raše Andrića “Tri palme za dve bitange i ribicu”. Upravo ova replika najkraće i najtačnije opisuje naš razgovor sa četbotom ChatGPT
Od momenta kad se pojavio i pokazao šta sve može, ChatGPT je izazvao zebnju među ljudima, brojne polemike, predviđanja i nametnuo pitanje da li će čovek u budućnosti uopšte biti potreban.
Ima li razloga strah i da li nas čeka apokaliptični scenario iz filma Terminator ili možda iz Matriksa? Čini se da za sada i ne baš. Barem ako je suditi po našem malom testu.
U aktulenom broju “Vreme” je objavilo veliki dosije o veštačkoj inteligenciji. U tekstu “Mašine i ljudi ipak nisu ravnopravni” dr Saša Marković piše kako ChatGPT zapravo radi, koje su mu prednosti i mane i zašto ChatGPT ni danas, ni u nekoj budućoj inkarnaciji, ne može da razvije sopstvenu inteligenciju.
Izvini, izvini, izvini
Proveru šta ChatGPT zaista može, krenuli smo od nas samih. Pitali smo ga “Šta je nedeljnik Vreme?”
Odgovor: “Vreme je nedeljnik, odnosno političko-informativni časopis koji izlazi u Srbiji. Osnovali su ga Slavko Ćuruvija i Dragoljub Žarković 1990. godine. Vreme se ističe kao jedan od najpoznatijih i najuticajnijih nezavisnih medija u Srbiji i regionu. Vreme je poznato po svom nezavisnom novinarstvu, angažovanju na zaštiti slobode medija, ljudskih prava i demokratije”.
Sve na mestu, izuzev toga što Slavko Ćuruvija, urednik i vlasnik “Dnevog telegrafa” koji je ubijen 11. aprila 1999. godine tokom NATO bombardovanja nije bio osnivač “Vremana”, te smo to i napisali: “Slavko Ćuruvija nije osnivač lista Vreme.”
A onda su usledila izvinjenja i nove greške.
“Izvinjavam se na netačnom odgovoru. Tačno je da Slavko Ćuruvija nije osnivač lista Vreme. Nedeljnik Vreme je osnovan 1990. godine u Beogradu, Srbija, kao samostalni političko-informativni časopis. Osnovali su ga Dragoljub Žarković i Milan Ćulibrk, a prvo izdanje je izašlo 1990. godine.
Slavko Ćuruvija bio je poznati novinar i vlasnik lista Dnevni telegraf i Evropljanin, kao i suvlasnik lista Borba. Bio je poznat po svom novinarstvu, kritičkom izveštavanju i angažovanju na polju slobode medija. Nažalost, Slavko Ćuruvija je ubijen 1999. godine u Beogradu, a njegova smrt ostaje nerešen slučaj.
Izvinjavam se na grešci i nadam se da je ovaj odgovor tačan i zadovoljavajući. Hvala na razumevanju.”
Puno toga tačnog, ali ni kolega Milan Ćulibrk, glavni i odgovorni urednik NIN-a, nije osnivač Vremena. I to smo predočili ChatGPT-u: “Ali ni Milan Ćulibrk nije osnivač lista Vreme”.
Usledilo je novo izvinjenje, nove greške i ponavljanje prethodnih.
“Izvinjavam se na još jednoj netačnoj informaciji. Milan Ćulibrk nije osnivač lista Vreme. Tačni osnivači lista Vreme su Slavko Ćuruvija, Nebojša Popov i Dragoljub Žarković.
Izvinjavam se na ponovnoj grešci u odgovoru i nadam se da je ovaj ispravak tačan. Hvala na razumevanju.”
Da li uopšte zna?
Pošto je ponovio ime Slavka Ćuruvije, a dodao Nebojšu Popova, pitali samo ChatGPT da li uopte zna ko je osnovao liste Vreme?
Odgovor: “Izvinjavam se na ranijim netačnim informacijama. List Vreme je osnovana 1990. godine u Beogradu, Srbija, kao samostalni političko-informativni časopis. Osnivači lista Vreme su:
I tu smo stali kako ne bismo preuzeli ulogu profesora koji po svaku cenu želi da iz studenta izvuče odgovor za šesticu, ali se pokazuje ono što je dr Saša Marković naveo u već pomenutom tekstu – da ChatGPT zapravo “pojma nema” o čemu piše i da mu logika nije jača strana.
Sigurno je da ChetGPT, kojeg možete da isprobate na chat.openai.com, ima i svoje korisne strane, ali ne može mu se bezrezervno verovati. U suprotnom, posle “gugl doktora”, dobićemo “ChatGPT doktora”. Pa neka izvoli ko voli.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Rezolucijom Evropskog parlamenta o Srbiji koja je većinom glasova usvojena u sredu (7. maj), traži se oslobađanje šest političkih zatvorenika u Novom Sadu, članova Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve