Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić optužila je opoziciju da želi nasilno da dođe na vlast, a opozicioni predlog zakona o zabrani eksploatacije litijuma, koji je vladajuća većina odbila u parlamentu, nazvala je “idiotskim”
Nikakvog prostora za dijalog u Srbiji po pitanju rudarenja litijuma i bora više nema. Pobornici i protivnici zauzeli su položaje i ukopavaju se sve dublje u svojim rovovima. Može se reći da je vlast jednoumno prolitijumska, a opozicija unisono antilitijumska i podsetiti da se prema istraživanju javnog mnjenja NSPM-a preko 60 odsto građana Srbije protivi Projektu “Jadar”. Među njima i glasači Srpske napredne stranke.
Na osnovu dvanaestogodišnjeg iskustva sa vlašću Aleksandra Vučića može se poći od toga da on neće po drugi put odustati od rudarenja litijuma, da se nameračio da stvar istera do kraja, te da ga nikakvi argumenit neće zaustaviti. O prevelikom novcu se tu radi, a i naum Rio Tinta u Srbiji direktno su podržali kancelar nemačke Olaf Šolc, predsednik Francuske Emanuel Makron i svojski ga sokoli američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil. Zapravo, podrška realizaciji Projekta “Jadar” stiže iz cele tzv. zapadne zajednice.
Posle svega došlo se do tačke da je jedini način da oni koji to žele spreče rudarenje litijuma u Srbiji stvaranjem pritiska na ulicama širom zemlje dovoljno velikog da predstavnici partija na vlasti osete strah od gubitka funkcija, što bi u pojedinim slučajevima značilo i eventualno sučeljavanje sa raznoraznim krivičnim tužbama.
Čini se da više ne postoji drugi način, nego da se pitanje sudbine srpskog litijuma reši vaninstitucionalno, na otvorenom polju. Samo što sve indicije ukazuju na to, da je ovoga puta naprednjačka vlast spremna da primeni represivne mere u obuzdavanju ustanika koji je ugrožavaju.
Hoće nasilno da nas ruše
U prilog tome govore i najavljene izmene i dopune Krivičnog zakonika koje bi trebalo da omuguće hapšenje i zatvorske kazne za one koji, na promer, na društvenim mrežama pozivaju na blokade saobraćajnica, kao i izjave vladajućih funkcionera u poslednje vreme.
„Predstavnici opozicije videli su da ne mogu argumentima da se brane. Dok smo mi govorili o zaštiti životne sredine, oni su govorili o tome da mora da dođe do nasilne smene vlasti“, rekla je tako i Ana Brnabić gostujući na TV Informeru osvrćući se na sednicu Skupštine Srbije na kojoj se raspravljalo o zakonskom predlogu opozicije da se trajno stavi zabrana na kopanje litijuma i bora u Srbiji.
Zakon je, naravno, odbijen, prisutni poslanici vladajuće koalicije su jednoumno glasali protiv.
Hoće da ubiju Vučića
Brnabić je dalje ocenila da ništa što je opozicija govorila u parlamentu o zabrani iskopavanja litijuma nema veze sa zaštitom životne sredine, već da žele isključivo da sa vlasti svrgnu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Neki od njih „žele ubistvo predsednika“, a drugi da ode na „doživotnu robiju“, protumačila je predsednica Skupštine htenje opozicionih poslanika i, valjda, svih koji se bune protiv Projekta „Jadar“.
Pripovedala je gledaocima TV Informer i kako za vreme vlasti Demokratske opozicije Srbije (DOS) „nije moglo da se desi da opozicija nešto traži i da bude ovlašćeni predlagač“, čime je valjda htela da kaže kako je za vreme vlasti Zorana Đinđića, Vojislava Koštunice i kasnije Borisa Tadića, u Srbiji vladala diktatura, a Srpska napredna stranke sa Vučićem na čelu Srbiji donela blagodeti demokratije.
„Oni su sada dobili sve što su tražili. Tražili su idiotski predlog zakona o zabrani iskopavanja. Nije tu bila ni jedna tačna informacija. Sve su bile laži“, rekla je Ana Brnabić, ponovivši da je „bivša vlast“ dovela Rio Tinto.
Opoziciju nije briga za životnu sredinu
Pa je citirala Vučića, bez čega se i inače ne može, koji je rekao da od ukupne prerađene sirovine 12 odsto može da se izvozi, a da za sve ostalo moraju da se otvore fabrike za preradu u Srbiji.
I dok se on, Vučić, brine za blagostanje Srba i Srbije, opoziciju, kaže jedna od njegovih poverenica za iznošenje svega i svačega u javnost, „nije briga za vodotokove i za životnu sredinu“.
„Ova sednica mogla je da se nikada ne završi. Imali su sve vreme ovoga sveta. Mi nismo čuli ni jedan jedini argument“, rekla je ona i dodala da Rio Tinto „nikada nije pokušao da korumpira“ aktuelnu vlast, da oni „nemaju takvo iskustvo“, bože sačuvaj.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve