Mediji
Objavljena publikacija „Kodeksi novinara u Srbiji od 1965. do 2025. godine“
U proteklih šest decenija ova „pravila“ za novinare i novinarke menjana su i dopunjavana više puta, kako na ovdašnjim prostorima tako i u svetu.
Jedan muškarac se u rodnom gradu Adolfa Hitlera pojavio na javnom kupalištu sa nacističkim tetovažama. Uhapšen je, protiv njega je podneta krivična prijava, preti mu od jedne do deset godina zatvora
U gradiću Braunau na na severu Austrije na javnom kupalištu se pojavio muškarac sa tetovažom dva starinska slova „S“ – oznakom esesovaca – i natpisom „Krv i tle“, što je bila nacistička parola. Neko je to prijavio policiji koja ga je uhapsila nakov dva dana. Osumnjičeni je negirao da je uopšte bio na bazenu, ali su se onda pojavile fotografije koje dokazuju suprotno. Na njegovo pitanje da li on dakle uopšte ne sme da ide na javna kupališta, tužilac mu je odgovorio da sme, ali da mora da pokrije esesovske tetovaže. Protiv njega je podignuta krivična prijava.
Austrijska privremena, posleratna vlada je još 1945. donela zakon kojim se zabranjuje „ponavljanje nacističkog delovanja“, a 1947. je taj zakon noveliran i podignut na nivo ustavnog zakona pa se „nacističko delovanje“ tretira kao teško krivično delo i ganja se po službenoj dužnosti. Među brojnim paragrafima je i jedan koji kao pronacističko delovanje opisuje javno pokazivanje svekolikih znakova i simbola koji podsećaju na vladavinu nacista.
Počiniocima preti kazna od jedne do deset godina zatvora, u naročito teškim slučajevima i do dvadeset godina.
Protiv policajca koji su nadzirali kupalište u kome se ovaj prestup dogodio pokrenut je disciplinski postupak jer je bio dužan da na licu mesta reaguje u skladu sa zakonom.
Braunau se nalazi na reci In i rodno je mesto Adolfa Hitlera. Kuća u kojoj se rodio odavno je prazna, vlada ju je rekvirala, povedena je diskusija da li da se sruši, a ako ne, šta da se s njom radi. Nedavno je doneta odluka da u njoj bude stanica policije i centar za obuku o opasnostima nacizma.
Pred Hitlrovom kućom stoji kameni spomenik. Kamen je donet iz kamenoloma bivšeg koncentracionog logora Mauthauzen.
Tekst na spomeniku glasi: Za mir i slobodu i demokratiju/ Nikad više fašizam / Milioni mrtvih opominju
Grupa desničara zahtevala je da se taj spomenik prenese u muzej, jer ruži grad. To je odbijeno.
Neki komentatori ističu da je prijava došla iz naroda, a da je policija očigledno bila spremna da zataška skandalozni događaj.
J.H./Wiener Zeitung/Standard/TAZ
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U proteklih šest decenija ova „pravila“ za novinare i novinarke menjana su i dopunjavana više puta, kako na ovdašnjim prostorima tako i u svetu.
Vučić i njegova pratnja više puta su natuknuli da je „većinski“ narod besan i kivan zbog protesta. To je jedva uvijena pretnja, kažu sagovornici „Vremena“
U fabrici „Bambi“ u Požarevcu 4. februara je došlo do pojave dima na krovu jednog pogona, ali ne i požara, tvrde iz policije. Uzrok pojave dima se utvrđuje
U momentu požara u domu „Ivanović“ je boravilo više od trideset korisnika, odnosno više nego što je dozvoljeno po licenci za rad u tom objektu
Ministarstvo odbrane potvrdilo je da je u Batajnici stradao vojni službenik B. P. tokom realizacije redovnih aktivnosti u zavodu „Moma Stanojlović“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve