Britanski premijer Boris Džonson poslednjih dana proživljava teške trenutke. Nakon što je postalo jasno da su jedna pandemijska pravila važila za narod a druga za političare, Džonsonova pozicija na čelu vlade i Konzervativne partije čini se sve manje održivom.
Novi skandal o organizovanju žurki, dok je Ujedinjeno Kraljevstvo bilo u najstrožem lokdaunu i beležilo enormne brojeve zaraženih, dodatno podriva već nisko poverenje u premijera Borisa Džonsona ali i sprovođenje strožih mera u borbi protiv korona virusa. Već duže vreme kritičari aktuelne vlade optužuju Džonsona da skreće pažnju sa činjenice da su zvaničnici vlade kršili pravila okupljanja u više navrata. Prema londonskom „Tajmsu“ opozicioni Laburisti su u ispitivanjima javnog mnjenja povećali prednost za rekordnih 10 procentnih poena.
Najpre su se pojavili izveštaji o božićnoj proslavi iz decembru prošle godine kada su bolnice u Britaniji bile prepune, a procureo je i mejl najbližeg Džonsonovog saradnika, u kom se zaposleni u Dauning stritu u maju 2020. pozivaju da na žurku u bašti u Dauning strita 10 u kome se nagašava da „ponesu sostveni alkohol“. Afera je dobila naziv Partygate.
Džnson se nemušto pravdao da je mislio da se radi o „radnom sastanku“. „Dejli miror“ ga je nazvao „sramotom“, a opozicija tražila njegovu ostavku.
Britanska policija objavila je u utorak da je u kontaktu sa vladom kao i da je istraga u toku. Prema nekim najavama rezutati istrage mogli bi da budu objavljeni već krajem naredne nedelje, ali pojedini kritičari aktuelne vlasti smatraju da policijski istraga neće dovesti do odgovornih za organizovanje zabava.
Pod pritiskom javnosti premijer Velike Britanije uputio je pažljivo sročeno izvinjenje zbog prisustva na pomenutom okupljanju stotinak ljudi uz tvrdnju da „tehnički“ pravila okupljanja nisu prekršena.
Ovo nije bilo dovoljno ni za predstavnike opozicije, ali ni političare iz redova Torijevaca. Tokom žestoke debate u Parlamentu, Laburisti su ocenili da premijer može da beži od istrage, ali da se od nje ne može sakriti. Lider škotskih konzervativaca Daglas Ros pozvao je Džonsona da podnese ostavku. Neki ministri iz kabineta dali su podršku premijeru na Tviteru, dok drugi čekaju rezultate istrage. Iako je Džonson uzdrman i unutar svoje stranke, malo je verovatno da će ga zabava za vreme lokdauna koštati mesta premijera.
I ova afera potvrđuje da je Džonson političar koji voli da krši pravila. Tokom većeg dela karije upravo je to bio glavni adut njegove političke privlačnosti. Kao gradonačelnik Londona kršio je mala pravila politike. Kao premijer obećao je da će kršiti velika pravila svetske političke realnosti. Presudno je učestvovao u kampanji da Britanija napusti Evropsku iniju.
S.P.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
.