Saobraćaj
Ovo je vreme pijanih vozača: Saobraćajna policija u lovu
Saobraćajna policija će od 16. do 22. decembra pojačati kontrolu vozača
Regionalnim projektom, čija je završnica odigrana na Polifoniji, tradicionalnom pratećem programu Bitefa, predstavljeni su neki novi dramaturzi i jedna od savremenih tema – usamljenost. Bilo bi dobro da kad diplomiraju, ne odu u neke druge zemlje koje imaju više sluha za nove dramske tekstove i forme
Tradicionalni i najpoznatiji prateći program Bitefa, Polifonija, počeo je ove godine projektom koji bi mogao da ima uticaja na našu kulturnu scenu – zavisi od njene moći da prepozna njegovu važnost.
Radi se o projektu Gete instituta „New Stages South East“ koji dve godine prati mlade dramske spisatelje iz Bugarske, Rumunije, Grčke, Kipra, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije. Lokalni partner je udruženje OK – Obrazovanje i kultura
Na Bitef Polifoniji je održana završna radionica tog projekta, „Pisanje je izvođenje“. Pet autorki i autora predstavili su odlomke u performativnoj formi, u različitim izvođačkim formatima. Zajednički imenitelj za ove tekstove za mladu publiku je usamljenost, i to ona koja se javlja na granici između onlajn i fizičke realnosti, a i kao posledica nemogućnosti uspostavljanja dugotrajnijih i dubljih međuljudskih odnosa.
Gerhild Štajnbuh iz Austrije, jedna od autorki projekta (sa Tanjom Šljivar dramskom spisateljicom i Anom Konstantinović rediteljkom) kaže za portal „Vremena“ da je izabrana tema koja je vrlo prisutna i aktuelna među mladima, kako bi je pozorište, kao komunikativan medij, približilo i objasnilo.
„Pozorište govori o sadašnjosti čak i kada ne govori direktno o njoj. Budući da je pozorište live-medijum sa telima koja u trenutku sretnu druga tela, postoji poseban potencijal ne samo toga da se teme reprodukuju već da se zaista reaguje na sadašnjost i da se zajedno sa njom deluje.“
Projekat je, kaže Gerhild Štajnbuh, „dobra prilika za umrežavanje i razmenu. Tekstovi mladih učesnika projekta su praćeni od prvih nacrta so završetka komada“, i dodaje da u „Nemačkoj i Austriji postoji dobra praksa sa različitim programima ove vrste“.
Ovaj projekat je iskoristio mogućnost pozorišta da „razvija uzbudljive i nove formate o savremenim temama, koji rezoniraju sa mladima“ , kaže Štajnbuh.
Pozorište na nemačkom govornom području poslednjih godina „pojačano se bavi postmigrantskim i feminističkim diskursima kao i pitanjima rasizma i klimatskih promena, što izrazito pozdravljam“, objašnjava Štajnbuh.
Pitanje budućnosti diplomiranih dramaturga je u Srbiji takozvana večito aktuelna tema. Naime, pozorišta nemaju kapaciteta da ih prihvate a često ni interesovanja pa ne mali broj mladih dramskih spisatelja primoran da radi druge poslove.
Gerhild Štajnbuh kaže da u Austriji i Nemačoj taj problem nije izražen. „Postoje radionice, festivali (Stückemarkt), nagrade, praizvedbe. Dakle, autori i autorke mogu da žive od svog posla.“
Pet učesnika projekta „New Stages South East“ iz Srbije su Divna Stojanov, Mina Milošević, Hristina Mitić, Irena Parezanović i David Jakovljević. Ovdašnjoj pozorišnoj sceni preostaje da ih prepozna i zadrži u zemlji.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Saobraćajna policija će od 16. do 22. decembra pojačati kontrolu vozača
Nezavisno udruženje novinara Srbije smatra da presuda protiv „Vremena" predstavlja ozbiljan pritisak na novinare i medije i da ih gura u autocenzuru, stoji u saopštenju NUNS-a
To što pripadnici Kosovske policije koriste nelegalne ambleme i simbole, kao što su zastava Albanije, lobanja „Panišer" u bojama albanske zastave ili znak dvoglavog orla načinjenog ukrštenim šakama, deluje kao podsećanje na etničku hijerarhiju i strukturu moći koju je neophodno uspostaviti na celom Kosovu
„Podnošenje ostavke ne znači preuzimanje krivične odgovornosti“, istakli su Studenti u blokadi
Održana 15-minutna akcija pod nazivom „Zastani, Srbijo" kojom je odata pošta za 15 poginulih građana u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra. Zabeležni incidenti u Beogradu i Novom Sadu tokom blokade saobraćajnica
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve