
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Iako se Slobodan Tešić već godinama nalazi na crnim listama zbog korupcije, firme blisko povezane s njim nastavljaju nesmetano da izvoze oružje u zemlje koje su mu uvele sankcije
Dve kompanije, blisko povezane s trgovcem oružjem Slobodanom Tešićem, u decembru prošle godine izvezle su naoružanje u vrednosti od 31,5 miliona evra u Veliku Britaniju, uprkos tome što je Tešić već tri godine na crnoj listi te države zbog korupcije, otkriva BIRN.
Bio je to 9. decembar 2022. godine – Međunarodni dan borbe protiv korupcije. Simbolično, vlada Velike Britanije objavila je listu 30 novih ljudi kojima uvodi sankcije, piše BIRN.
Među njima bio je i Slobodan Tešić, jedan od najmoćnijih balkanskih trgovaca oružjem, koji je prethodno dugo godina bio pod američkim sankcijama.
Za vladu Velike Britanije Tešić je osoba koja je bila „umešana u ozbiljnu korupciju kroz podmićivanje stranih javnih funkcionera“.
Kako su naveli, Tešić je navodno podmitio funkcionere Bosne i Hercegovine – sada pokojnog Milorada Barašanina, glavnog tužioca, kao i Selma Cikotića, bivšeg ministra odbrane.
Tri godine kasnije, BIRN otkriva da firme povezane sa Slobodanom Tešićem, uprkos tome što je on pod sankcijama, izvoze naoružanje u Veliku Britaniju..
Izvoz je počeo pre samo dva meseca, naveo je BIRN.
Uprkos sankcijama prodaja se odvija bez problema
Kompanija Sofag, u direktnom vlasništvu Tešićeve ćerke Jelene Petrović, u decembru 2024. izvezla je u Veliku Britaniju oružje vredno 12,1 milion evra.
Kompanija Valir, o kojoj je BIRN prethodno pisao kao o firmi koju Tešić koristi da zaobiđe sankcije SAD, i koja je prodavala oružje firmi koja radi za Pentagon, izvezla je u novembru robu vrednu 7.12 miliona evra, dok je u decembru izvezla robu u vrednosti od 12.25 miliona evra – što ukupno iznosi 19.37 miliona evra na kraju prošle godine
Sveukupno izvoz dve firme u Veliku Britaniju vredan je 31.5 miliona evra, pokazuju podaci sa portala koji sakuplja poslovne podatke državnih institucija u koji je BIRN imao uvid.
Na pitanja BIRN-a britanska ambasada u Beogradu imala je kratak odgovor:
„Ujedinjeno Kraljevstvo ima stroge mehanizme za primenu ekonomskih sankcija protiv pojedinaca i kompanija. Ni jedna od ovih kompanija nije njima obuhvaćena u UK.”
Sankcije protiv Tešića podrazumevaju zabranu putovanja, ali i finansijske sankcije u vidu „zamrzavanja sredstava“. Prema pravilniku britanske vlade, to se odnosi i na ekonomske resurse kojima upravljaju osobe koje su pod kontrolom osobe pod sankcijama, u ovom slučaju Tešića.
U firmi Valir potvrđuju da izvoze u VB, ali tvrde da nemaju nikakve veze sa Tešićem.
„U vezi sa poslovanjem kompanije, želimo da Vam ukažemo na okolnost da naša kompanija ne bi bila u mogućnosti da posluje na teritoriji Velike Britanije niti sa entitetima iz Velike Britanije da postoji bilo kakva veza sa pravnim ili fizičkim licima koja su pod sankcijskim režimom”, tvrde u pisanom odgovoru za BIRN.
U firmi Sofag odbili su da odgovore na pitanja u vezi sa izvozom u Veliku Britaniju, navodeći da je to „poslovna tajna”.
„Takođe, konstatujemo Vaše pojašnjenje da se bavite određenom temom zbog porodične veze određenih lica (što je i javno dostupan podatak na APR-u), te ovom prilikom zahtevamo da se u izveštavanju pridržavate profesionalnih standarda Vaše profesije i ne izvodite deplasirane ili neprimereno sugestivne zaključke koji mogu štetiti našim poslovnim odnosima”, navode u pisanom odgovoru za BIRN.
BIRN je kontaktirao i jednu od kompanija u direktnom vlasništvu Slobodana Tešića. Iako je zaposlenica u toj firmi izjavila da će preneti naš zahtev Tešiću za intervju, niko nam se nije javio do objave teksta.
Predrag Petrović, direktor istraživanja u Beogradskom centru za bezbednosnu politiku, BCBP, kaže za BIRN da Zapad toleriše izvoz firmi povezanih sa Tešićem, uprkos sankcijama, jer im to odgovara u kontekstu rata u Ukrajini.
„To je u funkciji njihovih interesa. To što su Tešiću uvedene sankcije ima manju težinu od toga da oružje završava na ukrajinskom ratištu, u rukama ukrajinske vojske”, ističe za BIRN.
Ponovni uspon Slobodana Tešića počinje sa dolaskom na vlast Srpske napredne stranke – i to na značajnom većem nivou nego u prethodnom periodu. Firme povezane sa Tešićem kupuju naoružanje od državnih firmi, a onda ih izvoze širom sveta. Mediji su prethodnih godina objavili brojne priče o tome da Tešić oružje kupuje po privilegovanim cenama. O tome je govorio i uzbunjivač Aleksandar Obradović, bivši radnik valjevskog Krušika.
Sofag i Valir: Brz uspon i povezanost sa Tešićem
Kompanija Sofag je registrovana aprila 2022. godine, a stoprocentni vlasnik je Tešićeva ćerka Jelena Petrović. Firma beleži meteorski uspon. Od 3.47 miliona evra prihoda u 2022, do 35.29 miliona evra prihoda u 2023. godini – što je rast od preko 900 posto, piše BIRN.
Finansijski izveštaji za 2024. godinu nisu još uvek dostupni, međutim izvozni podaci u koje je BIRN imao uvid ukazuju da se rast stabilno nastavio s obzirom da je firma izvezla naoružanje vredno 51.6 miliona evra.
Mediji su 2023. pisali, prvobitno ruski Mash, da je oružje koje je Sofag izvozio u Tursku na kraju završavalo u Ukrajini.
Druga kompanija koja beleži izvoz u Veliku Britaniju – Valir doo – široj javnosti postala je poznata nakon što se 17. jula 2022. teretni avion Antonov An-12 srušio u Grčkoj noseći srpsko oružje navodno za Bangladeš. Prema istraživanju BIRN-a koje se bavilo Tešićevim zaobilaženjem američkih sankcija, Valir je upravo pod kontrolom Slobodana Tešića.
Ova firma je registrovana u decembru 2019. samo dve nedelje nakon što su SAD proširile sankcije Tešiću i njegovim saradnicima.
Sadašnji vlasnik je Mladen Bogdanović, međutim, osnivač i prethodni vlasnik i direktor kompanije bio je Stefan Čupković, koji je iste godine postao i zastupnik predstavništva kompanije Elvante Limited u Beogradu, firme povezane sa Goranom Andrićem, jednim od najbližih Tešićevih saradnika koji se od decembra 2019. takođe nalazi pod sankcijama američke administracije.
Još jedna kompanija čiji je zastupnik bio Stefan Čupković, a koja se dovodi u indirektnu vezu sa Slobodanom Tešićem, jeste Lusor doo. Ova kompanija osnovana je 23. septembra 2020., a sedište je bilo na istoj adresi kao i sedište predstavništva kompanije Elvante Limited, u Diplomatskoj koloniji broj 2.
Vlasnik kompanije Lusor bio je još jedan značajan saradnik Slobodana Tešića – jemenski državljanin sa srpskim pasošem Kaled Hamed. Srpski predsednik Aleksandar Vučić, dok je bio premijer, Kaledu Hamedu dodelio je državljanstvo 2016. godine preskačući redovnu proceduru i pozivajući se na „nacionalni interes“, objavio je KRIK.
Prethodni pravni zastupnici Valira, i podnosioci zahteva u APR-u, bili su Sanja Kapetina, koja je prethodno predstavljala više firmi pod kontrolom Slobodana Tešića, kao i Vera Diković, koja je bila i punomoćnica Tešićeve druge ćerke, Danijele Vasilijević, u firmi Emar.
Valir je takođe zastupala advokatska kancelarija Ačanski koja najmanje 15 godina zastupa Tešićeve kompanije, saradnike i članove porodice.
Više o ovoj temi pročitajte na portalu BIRN
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve