Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Posle Ukrajine i Moldavije i Bosna i Hercegovina je po hitnom postupku dobila status kandidata EU, iako je još uvek formalno međunarodni protektorat
Nakon što su ministri za evropske poslove u utorak preporučili liderima država članica da se Bosni i Hercegovini dodeli status kandidata, Evropski savet je na današnjoj sednici potvrdio tu odluku, javlja RTS.
O potencijalnom kandidatskom statusu za BiH se govori još od 2003, a službeno je zahtev za članstvo u Evropskoj uniji podnela u februaru 2016. godine.
Dobijanje statusa kandidata prethodi otvaranju pristupnih pregovora sa EU. Ovaj status se dodeljuje državi koja je ostvarila određeni napredak u ispunjavanju kriterijuma za članstvo, ali još uvek nedovoljan za otvaranje pregovaračkih poglavlja. Pregovori kreću kada zeleno svetlo jednoglasno daju članice EU na sastanku Evropskog saveta.
Evropska komisija je izmenila metodologiju za buduća proširenja, prvobitnih 14 prioriteta je donekle preinačeno u osam stavki uz sijaset dodatnih uslova.
Napad Rusije na Ukrajinu je sa mrtve tačke pokrenuo zapušteni proces proširenja EU koji se godinama unazad svodio na obećanja o „evropskoj perspektivi“ zainteresovanim državama. Poslednje proširenje bilo je 2013. godine, kada je punopravna članica EU postala Hrvatska, kojoj je u međuvremenu odobren i ulaz u Šengen i Evrozonu.
Rat u Ukrajini ima dalekosežne posledice na čitav evropski kontinent, zapadne zemlje zbijaju redove u globalnom sukobu sa Moskvom, pa se dodelom statusa kandidata pod hitno popunjava prazan geostrateški prostor da ga ne bi popunila Rusija.
Status kandidata za međunarodni protektorat
Na tom političkom talasu su Ukrajina i Moldavija gotovo preko noći dobile status kandidata, a sada i BiH koja je i dalje formalno međunarodni protektorat. Takozvani visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH tako ima ovlašćenja da po sopstvenom nahođenju, na primer, poništi izbore ili nametne zakone.
BiH počiva na Dejtonskom sporazumu kojim je zemlja podeljena na Federaciju BiH i Republiku Srpsku, etničke podele su dominantne u političkom životu, tri konstitutivna naroda imaju pravo veta u svebosanskim institucijama, pa je centralna država suštinski disfunkcionalna.
Politički sistem je rogobatan, izborni sistem jedan od najkomplikovanijih, ako ne i najkomplikovaniji na svetu. Na opštim izbrima biraju se članovi Predsedništva BiH, predsednik i potpredsednici entiteta Republika Srpska, poslanici u parlamentima entiteta, Distrikta Brčko i kantona u entitetu Federacija Bosne i Hercegovine u kojoj ima deset kantonalnih skupština.
Ovaj trend aktualizacije proširenja Evropske unije je iskoristilo i Kosovo koje je danas, 15. decembra, formalno apliciralo za članstvo u EU. Kosovo nije član Ujedinjenih nacija, njegovou nezavisnost ne priznaje 5 država članica EU.
Jedino Srbija ne koristi ovaj politički talas liberalizacije politike proširenja EU odbijajući uporno da uvede sankcije Rusiji i sa Unijom uskladi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku. Zbog toga se nutar EU sve češće čak čuju glasovi da bi pristupni proces sa Srbijom trebalo da se zamrzne.
Status kandidata imaju i Albanija, Severna Makedonija, Crna Gora i Srbija su započele proces pristupanja Evropskoj uniji.
Status kandidata formalno ima i Turska koja je priča za sebe. Ankara je još davne 1987 aplicirila za članstvo u Evropskoj zajednici (EZ); 1999. je dobila status kandidata; pristupni pregovori su počeli 2005. U međuvremenu su na neodređeno vreme zamrznuti zbog stanja vladavine prava, povrede ljudskih prava u Turskoj, kiparskog problema i još mnogih drugih nesuglasica.
J.H./RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve