Sukob u Kraljevu
Demonstranti gađali prostorije SNS jajima
Na protestu u Kraljevu demonstranti jajima zasuli prostorije Srpske napredne stranke
Prema izveštaju Fridom hausa u demokratija u Srbiji je u najvećem padu od svih zemalja u tranziciji. Stanje u državi se direktno ogleda u medijima kaže za „Vreme” generalna sekretarka NUNS-a Tamara Filipović
Srbija je zabeležila najveći pad demokratije u izveštaju Fridom hausa „Nacije u tranziciji 2023″ koji pokriva 29 evropskih i azijskih država.
„Dva uzastopna masovna ubistva u maju su izazvala proteste koji su trajali tokom leta, na šta je srpska vlada odgovorila nameštenim vanrednim izborima u decembru“, piše u izveštaju „Nacije u tranziciji 2023“ Fridom hausa.
Stanje u državi se direktno ogleda i u medijma, što za „Vreme” potvrđuje generalna sekretarka NUNS-a Tamara Filipović.
„Najveći pad je zabaležen na polju slobode medija, dobili smo minus dva poena. Iz hibridnih režima smo se mnogo približili autokratskim režimima, a tome doprinosi pad slobode medija”, kaže Filipović.
Ona dodaje da NUNS svedoči eskalaciji nasilja nad novinarima od početka godine.
„NUNS je prošle godine zabležeio 56 sučajeva nasilja. Fizičkih napada, pretnji smrću i ostalih pretnji novinarima. Ove godine smo samo za prva tri meseca zabeležili 38 takvih slučajeva. A ispred nas je još devet meseci do kraja godine”, kaže Filipović.
REM pasivniji nego ikad
Što se tiče medijskog pluralizma vidimo da je REM ove godine pasivniji nego ikada, navodi Filipović.
„Pre neki dan smo od REM-a dobili informaciju da je televizija Pink opomenuta za predstavku koju smo podneli pre dve godine. Tako da tu nema govora o efikasnosti, a kamoli o efektivnosti njihovog rada”, kaže ona.
Istorjski pad zbog Vučićevog režima
U izveštaju se navodi da je Srbija doživela istorijski pad zbog nastojanja predsednika Aleksandra Vučića da utvrdi vlast u 2023. godini.
„Veliki deo demokratičnosti zemlje pokazuje izborni proces. Na poslednjim izborima smo videli na koji način se sve kradu glasovi. Mi smo pretpostavljali da postoji izborna krađa, ali načini na koje se ona sprovodi ni najkreativnijm ljudima nisu mogli da padnu na pamet”, podseća Filipović.
Ukazuje i na to da medijske slobode, izborni proces, slobode udruživanja, kontinuirano opadaju u Srbiji i kaže da se to jasno vidi u izveštajima domaćih i međunarodnih organizacija.
Na protestu u Kraljevu demonstranti jajima zasuli prostorije Srpske napredne stranke
Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske savetovalo je građanima da odlože sva neophodna putovanja u Srbiju zbog „neprimerenih postupaka“ prema hrvatskim državljanima. Među preporukama su oprez, izbegavanje gužvi i kontakt s ambasadom u slučaju potrebe
U duhu solidarnosti, Vreme i Nedeljnik podržavaju generalni štrajk na koji su pozvali studenti u blokadi
Nekada poznato po živopisnom duhu i industriji, Vranje sada beleži masovan odlazak stanovnika. Siromaštvo, niske plate i loši uslovi rada uzeli su svoj danak, dok grad ostaje zarobljen u vrtlogu političkih i ekonomskih problema. Dok se sarme i suvo meso nude gostima, mnogi Vranjanci jedva sastavljaju kraj s krajem
„Prosvetnim radnicima se praktično savetuje da krivotvore ocenjivanje. Ocena mora da bude uneta u roku od osam dana od dana kada je zaslužena i da bude javna“, kaže za „Vreme“ predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve