Samostalni sindikat leskovačke fabrike „Aptiv“ oglasio se povodom, kako navode, sve učestalijeg bahatog ponašanja nadređenih prema zaposlenima. U dopisu upućenom direktoru fabrike, sindikat upozorava na vikanje, bacanje hrane radnicima i šutiranje inventara, naglašavajući da će u slučaju novih incidenata podneti prijave nadležnim institucijama.
Kako su saopštili, jedna od takvih situacija je bacanje hrane radnika u kantu za smeće i vikanje, prenose Južne vesti.
U pismu napominju da će, u slučaju da se opet dese slične situacije, o svemu obavestiti nadležne insitutucije i podneti krivične prijave.
U dopisu koji su iz Samostalnog sindikata „Aptiv“ objavili na društvenim mrežama, navode da su se obratili nadležnima u kompaniji 1. oktobra sa zahtevom za sastanak i mogućim temama, ali da nisu dobili povratnu informaciju i termin sastanka.
Ističu još nisu ispravljene nepravilnosti na koje mesecima ukazuju kao što su neuplaćeni doprinosi, neprijavljena povreda na radu, neusklađivanje zarada i bahato ponašanje nadređenih.
„Naime, nadređeni baca hranu radnika u kantu za đubre uz sugestiju ‘da ako im treba, neka uzmu iz kante’, šutira gajbe i kutije, obraća se uz viku. Obaveštavamo Vas da će se sindikat u narednim sličnim situacijama obratiti eksternim insitutucijama i podnositi krivične prijave i obaveštavati policiju kod saznanja za slične incidente“, navodi se u dopisu.
Menadžment „Aptiva“ se još uvek nije oglasio po ovom pitanju.
Radnici bežali iz fabrike zbog mobinga
Pre tri godine je o teškom i sicrpljućem radu u „Aptivu“ progovorio leskovački lekar Aleksandar Rangelov.
On je dijagnostikovao novi sindrom koji je uočio kod radnica kompanije „Aptiv“ – iscrpljenost.
„Ulaze tiho, nastupaju skromno, uzdržani su i govore malo. Imaju podočnjake, nemaju osmeh“, tako ih je opisao i detaljno objasnio njihovo zdravstveno stanje, zbog kojeg bi, kako tvrdi, trebalo da budu na bolovanju.
Reči doktora Rangelova tada su odzvanjale kao opomena.
„Uglavnom su u pitanju žene. Često mlade majke. Lepe su i dostojanstvene iako su ispijene i skrušene. Deluju kao da ih grize savest, kao da su nešto nekome skrivile, nekog razočarale, izneverile.
Kao da su se borile i izgubile. Kao da u nečemu nisu uspele, a uspeh se od njih očekivao. To su očekivale njihove porodice. Njihova deca, njihovi stari roditelji, njihovi muževi.Neprijatno im je. Boluju od upale tetiva i tetivnih ovojnica, od upale pripoja mišića, od lumbaga, išijasa, kompresivnih neuropatija. Najčešće pate od hronične traumatizacije tetiva koje se 12 sati dnevno taru o zidove telesnih kanala bezbroj puta prolazeći kroz njih u predelu šake, ručnog zgloba i podlaktice“, opisao je Rangelov 2021. godine stanje radnica u „Aptivu“.
Ove tvrdnje potvrdila je i bivša radnica te fabrike Jelena Živković koja je u ispovesti za Novu javno iznela muku i torturu kroz koju je prošla u „Aptivu“.
Kompanija „Aptiv“ je iste godine dobila nagradu od Grada Leskovca zbog velikog doprinosa poboljšanju poslovne i privredne klime, solidarnosti, društvene odgovornosti i promocije grada Leskovca.
SSP: Nasilje nad radnicima u Leskovcu postaje pravilo
Na objavljivanje ovog dopisa reagovali su iz leskovačkog Gradskog odbora Stranke slobode i pravde navodeći da „nasilje nad radnicima u Leskovcu postaje pravilo, dok država ćuti“.
„Ovakav čin bahatosti ne može ostati bez reakcije kako opet ne bi došli do situacije u kojoj, poput one u „Juri“, nadređeni žene gađaju stolicama. Jasno je da su vlastima jedini prioritet interesi stranih investitora, dok prava domaćih radnika ostaju na marginama. Ali, šta je sledeće ako je već dozvoljeno fizičko i psihičko nasilje?”, saopštili su iz SSP-a.
Kada je reč o slučaju mobinga u juri, za „Vreme” su u Mercedesu rekli da su pokrenuli reviziju.
Giganti nemačke automobilske industrije tvrde da „ozbiljno“ shvataju optužbe radnika zbog uslova rada u toj leskovačkoj fabrici.
Izvor: Južne vesti