
Predsednik Srbije
Na putu ka Moskvi: Vučićev avion sleteo u prestonicu Rusije
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
U leskovačkom „Aptivu" radnici su svakodnevno suočeni sa, kako navode iz sindikata, nasiljem i omalovažavanjem od strane nadređenih. Upozorili su upravu da će u slučaju novih incidenata podneti prijave i obavestiti nadležne institucije
Samostalni sindikat leskovačke fabrike „Aptiv“ oglasio se povodom, kako navode, sve učestalijeg bahatog ponašanja nadređenih prema zaposlenima. U dopisu upućenom direktoru fabrike, sindikat upozorava na vikanje, bacanje hrane radnicima i šutiranje inventara, naglašavajući da će u slučaju novih incidenata podneti prijave nadležnim institucijama.
Kako su saopštili, jedna od takvih situacija je bacanje hrane radnika u kantu za smeće i vikanje, prenose Južne vesti.
U pismu napominju da će, u slučaju da se opet dese slične situacije, o svemu obavestiti nadležne insitutucije i podneti krivične prijave.
U dopisu koji su iz Samostalnog sindikata „Aptiv“ objavili na društvenim mrežama, navode da su se obratili nadležnima u kompaniji 1. oktobra sa zahtevom za sastanak i mogućim temama, ali da nisu dobili povratnu informaciju i termin sastanka.
Ističu još nisu ispravljene nepravilnosti na koje mesecima ukazuju kao što su neuplaćeni doprinosi, neprijavljena povreda na radu, neusklađivanje zarada i bahato ponašanje nadređenih.
„Naime, nadređeni baca hranu radnika u kantu za đubre uz sugestiju ‘da ako im treba, neka uzmu iz kante’, šutira gajbe i kutije, obraća se uz viku. Obaveštavamo Vas da će se sindikat u narednim sličnim situacijama obratiti eksternim insitutucijama i podnositi krivične prijave i obaveštavati policiju kod saznanja za slične incidente“, navodi se u dopisu.
Menadžment „Aptiva“ se još uvek nije oglasio po ovom pitanju.
Radnici bežali iz fabrike zbog mobinga
Pre tri godine je o teškom i sicrpljućem radu u „Aptivu“ progovorio leskovački lekar Aleksandar Rangelov.
On je dijagnostikovao novi sindrom koji je uočio kod radnica kompanije „Aptiv“ – iscrpljenost.
„Ulaze tiho, nastupaju skromno, uzdržani su i govore malo. Imaju podočnjake, nemaju osmeh“, tako ih je opisao i detaljno objasnio njihovo zdravstveno stanje, zbog kojeg bi, kako tvrdi, trebalo da budu na bolovanju.
Reči doktora Rangelova tada su odzvanjale kao opomena.
„Uglavnom su u pitanju žene. Često mlade majke. Lepe su i dostojanstvene iako su ispijene i skrušene. Deluju kao da ih grize savest, kao da su nešto nekome skrivile, nekog razočarale, izneverile.
Kao da su se borile i izgubile. Kao da u nečemu nisu uspele, a uspeh se od njih očekivao. To su očekivale njihove porodice. Njihova deca, njihovi stari roditelji, njihovi muževi.Neprijatno im je. Boluju od upale tetiva i tetivnih ovojnica, od upale pripoja mišića, od lumbaga, išijasa, kompresivnih neuropatija. Najčešće pate od hronične traumatizacije tetiva koje se 12 sati dnevno taru o zidove telesnih kanala bezbroj puta prolazeći kroz njih u predelu šake, ručnog zgloba i podlaktice“, opisao je Rangelov 2021. godine stanje radnica u „Aptivu“.
Ove tvrdnje potvrdila je i bivša radnica te fabrike Jelena Živković koja je u ispovesti za Novu javno iznela muku i torturu kroz koju je prošla u „Aptivu“.
Kompanija „Aptiv“ je iste godine dobila nagradu od Grada Leskovca zbog velikog doprinosa poboljšanju poslovne i privredne klime, solidarnosti, društvene odgovornosti i promocije grada Leskovca.
SSP: Nasilje nad radnicima u Leskovcu postaje pravilo
Na objavljivanje ovog dopisa reagovali su iz leskovačkog Gradskog odbora Stranke slobode i pravde navodeći da „nasilje nad radnicima u Leskovcu postaje pravilo, dok država ćuti“.
„Ovakav čin bahatosti ne može ostati bez reakcije kako opet ne bi došli do situacije u kojoj, poput one u „Juri“, nadređeni žene gađaju stolicama. Jasno je da su vlastima jedini prioritet interesi stranih investitora, dok prava domaćih radnika ostaju na marginama. Ali, šta je sledeće ako je već dozvoljeno fizičko i psihičko nasilje?”, saopštili su iz SSP-a.
Kada je reč o slučaju mobinga u juri, za „Vreme” su u Mercedesu rekli da su pokrenuli reviziju.
Giganti nemačke automobilske industrije tvrde da „ozbiljno“ shvataju optužbe radnika zbog uslova rada u toj leskovačkoj fabrici.
Izvor: Južne vesti
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Vlasnica kluba sa Ibice tvrdi da je jedan srpski diplomata za samo jednu noć potrošio 155.000 evra na provod
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve