Pre 20 godina australijanka Kejtlin Folbig osuđena je za ubistvo četvoro svoje male dece, a sada je pomilovana i to, kako kaže, zahvaljujući pobedi nauke i istine.
Kejtlin je prvobitno osuđena da je ugušila sopstvenu decu, a najnoviji dokazi su ukazivali na to da su umrla zbog retkih genetskih abnormalnosti, prenosi BBC.
„Proteklih 20 godina bila sam u zatvoru. Zauvek ću misliti na decu i tugovati za njima“, rekla je ona u video izjavi i zahvalila se prijateljima i onima koji su poslednjih godina vodili kampanju da se njen slučaj razmotri.
Istraga, koju je vodio penzionisani sudija Tom Betharst, pokazala je da je sve četvoro dece moglo da umre prirodnom smrću.
Tim imunologa otkrio je da su ćerke imale genetsku mutaciju – nazvanu CALM2 G114R – koja može da izazove iznenadnu srčanu smrt.
Takođe su otkriveni dokazi da su njeni sinovi posedovali drugačiju genetsku mutaciju, povezanu sa iznenadnom epilepsijom.
Folbig je osuđena 2003. na zatvorsku kaznu od 25 godina. Svako od dece umrlo je iznenada između 1989. i 1999, starosti između 19 dana i 19 meseci, a tužioci su na suđenju tvrdili da ih je ona ugušila što je ona uporno negirala.
Prethodne žalbe i odvojena istraga o ovom slučaju iz 2019. godine dali su veću težinu posrednim dokazima u prvobitnom suđenju.
Ali u novoj istrazi, tužioci su prihvatili da su istraživanja o mutacijama gena promenila njihovo shvatanje smrti dece. Majkl Dejli, državni tužilac Novog Južnog Velsa saopštio je da je Betharst imao čvrst stav da postoji opravdana sumnja da je Folbig kriva za svako krivično delo.
Kao rezultat toga, guverner Novog Južnog Velsa potpisao je odluku o potpunom pomilovanju. Bezuslovno pomilovanje ne poništava osude za Folbig, rekao je Dejli.
O tome će odlučiti Krivični apelacioni sud. Ako presude Folbig budu poništene, ona bi mogla da tuži vladu za milione dolara odštete.
Suđenje 2003. bilo je usredsređeno na posredne dokaze, pre svega na dnevnike u kojima je pisala o borbi sa majčinstvom.
Ali nije bilo fizičkih dokaza o gušenju ili povredama dece koja su predstavljena na suđenju.
U nedavnoj istrazi, stručnjaci su sugerisali da su dnevnici mehanizam suočavanja i da je malo verovatno da bi svo četvoro dece moglo biti ugušeno bez ikakvog traga.
Ali ključni dokaz je otkrio tim imunologa, a to je da su ćerke Sara i Laura, imale genetsku mutaciju koja može izazvati iznenadnu srčanu smrt. Takođe su otkriveni dokazi da su njeni sinovi, Kejleb i Patrik, posedovali drugačiju genetsku mutaciju, povezanu sa iznenadnom epilepsijom.
Iz Australijske akademije nauka kažu da slučaj pokazuje potrebu za reformom koja bi pravni sistem učinila „osetljivijim na nauku“.
B.G./BBC
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com