U ponedeljak su protiv rudarenja litijuma u Srbiji organizovani protesti u Aranđelovcu, Šapcu, Barajevu Kraljevu i Ljigu. Zajednička poruka je da Rio Tintu ne sme da se dozvoli da nastavi da radi te da će projekat "Jadar" da zatruije zemlju i vodu
Svuge su se okupili brojni građani zabrinuti dac će eksploatacija litijuma da im taruje zemlju i vodu.
Aranđelovac
Pred kraj protesta u Aranđelovcu, mlađa žena je pokušala da uzme mikrofon sa govornice, ali su je prisutni sprečili u tome. Bio je to jedini incident na današnjim protestima.
Foto:N1Aranđelovac danas
Profesorka hemije Karolina Aleksandrović poručila je okupljenim građanima da sve multinacionalne kompanije u svetu imaju samo jedan cilj, i da je to isključivo profit.
„Rio Tinto je kompanija koju mnoge svetske vlade jure presudama širom sveta, od Čilea, preko Australije, Južne Afrike. I umesto da postavljamo granice, mi tražimo dozvole za njih“, poručila je Aleksandrović.
Još veći apsurd je, kaže, da jedna trećina plodne srpske zemlje „treba da bude raskopana za tri do pet procenata rudne rente“.
„Jesmo siromašna zemlja, ali sve dok imamo ovo plavo nebo iznad nas, dok god udišemo vazduh punim plućima, gledamo naše vinograde, šume i livade mi smo srećni jer smo zdravi, a samo zdrav čovek je srećan čovek“, rekla je profesorka.
A globalni zagađivači poput Rio Tinta i kineskih kompanija vide Srbiju kao obećanu zemlju „jer ovde institucije ne postoje“.
Ljig
I građani Ljiga su danas bili u protesnoj šetnji, ističući da negoduju u ime cele Srbije kojoj je „budućnost ugrožena“.
Foto: N1Šabac
Šabac
Šapčani traže od vlasti da se donese zakon protiv iskopavanja litijuma i bora. Svi moraju da se izjasne da li su protiv litijuma ili ne, i SANU, i crkva, i direktori škola ili bolnica, jedna je od poruka protesta u Šapcu.
Rečeno je, kako javlja reporterka N1, da se u dolini Jadra nalazi veliki rezervoar pijuće vode koji ne sme da budezagađen.
I Šapčani, poput ljudi u Loznici, traže da se donese zakon protiv iskopavanja litijuma i bora. Rok koji je dat vlastima od 40 dana ističe 10 avgusta i za tada su najavljene radikalnije mere.
Kraljevo
Protest u Kraljevu je bio jedan od najmasovnijih. Okupljeni su poslali poruku da će im „sigurno biti potrebno lečenje“, ukoliko se otvore rudnici litijuma.
Dragan Simović, poljoprivrednik iz Kraljeva, rekao je da je vlast mnogo zagrizla, čim je dovela „nekog Švabu“.
„Tražiće način da raspišu referendum. Do njega ne sme da dođe, pokrali su izbore“, rekao je Simović.
Barajevo
U Barajevu su se građani okupili ispred zgrade opštine, a potom su krenuli u protesnu šetnju.
Okupljeni nose transparente sa porukama „Dešava vam se narod“ , „Hoću livade, šume i puteljke, potoke i reke!“ , „Nećete kopati“, „Nećemo rudnike nećemo Yunirisk“.
Marko Popović iz Incijative „Eko Barajevo“ izjavio je za FoNet da je skup podrška ljudima iz doline Jadra.
„Mi, građani Barajeva, izražavamo duboko nepoverenje prema kompaniji Rio Tinto koja ima plan da iskopava i eksploatiše litijum u našoj zemlji“, rekao je Popović.
A dodatni problem na lokalu im predstavlja kompanija Yunirisk koja je podnela zahtev za izdavanje nove dozvole za preradu opasnog industrijskog otpada u Barajevu koja je jedina preostala ekološka opština u Beogradu“
U svim gradovima u kojima se protestovalo i u kojima će se organizovati protesti Srpska napredna stranka je na vanrednim lokalnim izborima u decembru i redovnim u junu potvrdila svoju vlast.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon sastanka sa direktorkom ODIHR-a Marijom Telalian, Narodna skupština je objavila saopštenje puno hvalospeva za predsednicu parlamenta Anu Brnabić. Zvanično obraćanje ODIHR-a dan kasnije znatno je prizemnije
Na čelu kompanije Ekspo 2027, osnovane radi organizacije istoimene izložbe, ubuduće će biti Danilo Jerinić, a dosadašnji direktor ostaje u preduzeću, ali na drugoj funkciji
Posle niza protesta, blokada i akcija, Novosađani organizuju novu aktivnost. Od petka, 25. jula, univerzitetski kampus postaje prostor otvorenog dijaloga, umetnosti i borbe za dostojanstvo
Treći po veličini grad u Srbiji, Niš, postaje veliko gradilište - ruše se stare kuće u centru grada, a počinje izgradnja višespratnica. Arhitekte upozoravaju da se ne vodi računa o opterećenju infrastrukture
Dok su studenti u blokadi dva fakulteta u Beogradu izbačeni iz zgrada ovih ustanova, sa drugih fakulteta govore za „Vreme“ da li ostaju u fizičkim blokadama
Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan
Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!