img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Kosovo

Aplikacija Kosova za EU: Pucanj u prazno

14. децембар 2022, 18:25 Sofija Popović
Foto: AP
Istorijski datum 14. decermbar: Vjosa Osmani
Copied

Osim uopštenih poruka da podržavaju evropske integracije Kosova, o aplikaciji Kosova najviši evropski zvaničnici nisu se oglašavali. Nije ni najjasnije da li su vlasti u Prištini u koordinaciji sa nekim iz Evropske unije ovaj zahtev i podneli. Put ka EU u svakom slučaju neće ni brz ni lak

Državni vrh Kosova u sredu je u Prištini potpisao aplikaciju za članstvo Kosova u Evropsku uniju. Iako su vlasti u Prištini u poslednje dve nedelje najavljivali da će ovaj zahtev uputiti do kraja godine, prema rečima predsednice Kosova Vjose Osmani izabran je 14. decembar jer je to istorijski datum u modernoj istoriji Republike Kosova. „Njime obeležavamo osnivanje naše vojske i podnošenje zahteva za članstvo u EU“.

Kako je poručila za građane Kosova nikada nije postojala druga alternativa osim Evropske unije, a čin podnošenja kandidature je posvećen građanima Kosova, ali pre svega „posvećen je svakom detetu, ženi  i čoveku Kosova“.

Dok ne prestaju tenzije sa srpskom zajednicom na severu uz duge cevi i barikade, kosovski premijer Aljbin Kurti smatra da je došlo vreme da Kosovo dobije status kandidata, jer je „prva zemlja u regionu po nivou vladavine prava, slobode i demokratije“.

Mada se o kandidaturi Kosova govorilo i ranije, nije isključeno da su vlasti u Prištini odlučile da apliciraju jer vide kako su Ukrajina, Moldavija ali i Bosna i Hercegovina kao međunarodni protektorat, dobile status kandidata.

Formalno-pravno, Kosovo ne sprečava ništa da aplicira za status kandidata. Međutim, čini se da bi put do tog statusa mogao da bude dug i težak. Razlog za to leži u činjenici da Kosovo trenutno kao državu ne priznaje pet država članica EU, a odluke o dodeljivanju statusa kandidata donose se jednoglasno.

Posebno tvrde i uporne u svom stavu su Španija i Kipar, zbog svojih unutrašnjih teritorijalnih problema, dok se Grčka solidariše sa Kiprom.  Nije isključeno da bi protiv statusa kandidata bile i neke države koje Kosovo formalno priznaju, poput Mađarske ili Holandije, koja se dugo protivila viznoj liberalizaciji za Kosovo.

Međutim, to što je Kosovo apliciralo za članstvo neće od sutra odmah promeniti odnose Evropske unije i Kosova. Prema procedurama Evropske unije, na potezu su šefovi država i vlada EU koji treba da zatraže od Evropske komisije da izradi mišljenje o kandidaturi Kosova.

Teško je očekivati da se to dogodi sutra na Samitu EU, a još teže da će EU uopšte postići jedinstvo oko ovog pitanja u skorije vreme.

Iako ga ne priznaju sve države članice Evropske unije, zvanično se na Kosovo gleda kao na „potencijalnog kandidata za članstvo“.

Poput ostatka regiona, Kosovo je do sada uspelo da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU (SSP). Tada je iskorišćena pravna mogućnost da Evropska komisija kao pravni subjekt u ime EU potpiše sporazum sa Kosovm, pa se tako izbeglo neslaganje onih koji u EU ne priznaju državu.

Osim uopštenih poruka da podržavaju evropske integracije Kosova, o aplikaciji Kosova najviši evropski zvaničnici nisu se oglašavali. Nije ni najjasnije da li su vlasti u Prištini u koordinaciji sa nekim iz Evropske unije ovaj zahtev i podneli.

Ovim zahtevom pozabaviće se Švedska koja u januaru preuzima predsedavanje Evropskom unijom. Međutim, ukoliko vlasti u Prištini aplikaciju „na svoju ruku“ podneli, nije isključeno da ovaj zahtev bude „pucanj u prazno“ ili „guranje prsta u oči“ zvaničnom Beogradu u jeku krize na severu.

Kosovo je ovo godine uputilo i zvaničnu aplikaciju za članstvo u Savetu Evrope, međutim to pitanje do sada se nije našlo na dnevnom redu ove organizacije. Pred vratima Kosovo čeka i u UN, Interpolu i drugim međunarodnim organizacijama.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

 

 

 

 

Tagovi:

aplikacija Kosova za EU Vjosa Osmani
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure