img
Loader
Beograd, 10°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Kosovo

Aplikacija Kosova za EU: Pucanj u prazno

14. decembar 2022, 18:25 Sofija Popović
Foto: AP
Istorijski datum 14. decermbar: Vjosa Osmani
Copied

Osim uopštenih poruka da podržavaju evropske integracije Kosova, o aplikaciji Kosova najviši evropski zvaničnici nisu se oglašavali. Nije ni najjasnije da li su vlasti u Prištini u koordinaciji sa nekim iz Evropske unije ovaj zahtev i podneli. Put ka EU u svakom slučaju neće ni brz ni lak

Državni vrh Kosova u sredu je u Prištini potpisao aplikaciju za članstvo Kosova u Evropsku uniju. Iako su vlasti u Prištini u poslednje dve nedelje najavljivali da će ovaj zahtev uputiti do kraja godine, prema rečima predsednice Kosova Vjose Osmani izabran je 14. decembar jer je to istorijski datum u modernoj istoriji Republike Kosova. „Njime obeležavamo osnivanje naše vojske i podnošenje zahteva za članstvo u EU“.

Kako je poručila za građane Kosova nikada nije postojala druga alternativa osim Evropske unije, a čin podnošenja kandidature je posvećen građanima Kosova, ali pre svega „posvećen je svakom detetu, ženi  i čoveku Kosova“.

Dok ne prestaju tenzije sa srpskom zajednicom na severu uz duge cevi i barikade, kosovski premijer Aljbin Kurti smatra da je došlo vreme da Kosovo dobije status kandidata, jer je „prva zemlja u regionu po nivou vladavine prava, slobode i demokratije“.

Mada se o kandidaturi Kosova govorilo i ranije, nije isključeno da su vlasti u Prištini odlučile da apliciraju jer vide kako su Ukrajina, Moldavija ali i Bosna i Hercegovina kao međunarodni protektorat, dobile status kandidata.

Formalno-pravno, Kosovo ne sprečava ništa da aplicira za status kandidata. Međutim, čini se da bi put do tog statusa mogao da bude dug i težak. Razlog za to leži u činjenici da Kosovo trenutno kao državu ne priznaje pet država članica EU, a odluke o dodeljivanju statusa kandidata donose se jednoglasno.

Posebno tvrde i uporne u svom stavu su Španija i Kipar, zbog svojih unutrašnjih teritorijalnih problema, dok se Grčka solidariše sa Kiprom.  Nije isključeno da bi protiv statusa kandidata bile i neke države koje Kosovo formalno priznaju, poput Mađarske ili Holandije, koja se dugo protivila viznoj liberalizaciji za Kosovo.

Međutim, to što je Kosovo apliciralo za članstvo neće od sutra odmah promeniti odnose Evropske unije i Kosova. Prema procedurama Evropske unije, na potezu su šefovi država i vlada EU koji treba da zatraže od Evropske komisije da izradi mišljenje o kandidaturi Kosova.

Teško je očekivati da se to dogodi sutra na Samitu EU, a još teže da će EU uopšte postići jedinstvo oko ovog pitanja u skorije vreme.

Iako ga ne priznaju sve države članice Evropske unije, zvanično se na Kosovo gleda kao na „potencijalnog kandidata za članstvo“.

Poput ostatka regiona, Kosovo je do sada uspelo da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU (SSP). Tada je iskorišćena pravna mogućnost da Evropska komisija kao pravni subjekt u ime EU potpiše sporazum sa Kosovm, pa se tako izbeglo neslaganje onih koji u EU ne priznaju državu.

Osim uopštenih poruka da podržavaju evropske integracije Kosova, o aplikaciji Kosova najviši evropski zvaničnici nisu se oglašavali. Nije ni najjasnije da li su vlasti u Prištini u koordinaciji sa nekim iz Evropske unije ovaj zahtev i podneli.

Ovim zahtevom pozabaviće se Švedska koja u januaru preuzima predsedavanje Evropskom unijom. Međutim, ukoliko vlasti u Prištini aplikaciju „na svoju ruku“ podneli, nije isključeno da ovaj zahtev bude „pucanj u prazno“ ili „guranje prsta u oči“ zvaničnom Beogradu u jeku krize na severu.

Kosovo je ovo godine uputilo i zvaničnu aplikaciju za članstvo u Savetu Evrope, međutim to pitanje do sada se nije našlo na dnevnom redu ove organizacije. Pred vratima Kosovo čeka i u UN, Interpolu i drugim međunarodnim organizacijama.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

 

 

 

 

Tagovi:

aplikacija Kosova za EU Vjosa Osmani
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Štrajk glađu i žeđu Marije Vasić

16.maj 2025. B. B.

Sin Marije Vasić: Fašizam je ovo što gledate sada

„To je ono što ovom režimu smeta - obrazovani ljudi koji primećuju šta je fašizam, a fašizam je ovo što gledate sada“, kaže sin Marije Vasić

Bezbednost

16.maj 2025. Nemanja Rujević

I Srbija na meti: Rusi se kriju iza dojava o bombama u školama?

Srbija je među evropskim zemljama koje su iskusile epidemiju lažnih dojava o bombama od početka rata u Ukrajini. Nemački nedeljnik Cajt piše da tragovi tih dojava vode u Moskvu

Novi Sad

16.maj 2025. B. B.

Novosadaski Viši sud: Ponovo policijski biber sprej na mirne demonstranate

Policija je upotrebila biber sprej protiv građana i studenata i stala ispred službenog ulaza Višeg suda u Novom Sadu

Niš

16.maj 2025. Ana Adamović

Niš se sprema za Vučića: Ćacilend i najava studentskog protesta

Uoči trodnevnog sabora SNS-a i slavodobitnog dolaska Aleksandra Vučića centar Niša se pretvara u beogradski Pionirski park 2.0. Istovremeno sa glavnim naprednjačkim događajem u subotu, studenti najavljuju svoj skup

Energetika

16.maj 2025. B. B.

Nova ekonomija: Rusi nude Srbiji nuklearke

Rusija je spremna da ponudi Srbiji kompletan spektar rešenja: od nuklearnih elektrana male snage do energetskih blokova velike snage

Komentar

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure