Pregovori su, ipak, urodili plodom. Predsednica Skupštine Ana Brnabić je saopštila da će se spojiti beogradski i ostatak lokalnih izbora i da će se održati 2. juna.
„Pritiska opozicije urodio je plodom“, rekao je predsednik Stranke Srbija centar Zdravko Ponoš.
Koalicija vladajućih stranaka okupljenih oko Srpske napredne stranke tako je nakon više rundi pregovora o poboljšanju izbornih uslova popustila pred zahtevom koalicija „Srbija protiv nasilaj“ i NADA da spoji predstojeće izbore.
Jedan deo opozicije je to postavio kao uslov da uopšte izađe na izbore i pretio čak aktivnom blokadom izbornog procesa ako se beogradski razdvoje od ostatka lokalnih izbora.
Brnabić: Nadam se da ćemo u nedelju raspisati sve lokalne izbore
“Nakon 17 dana razgovora sa svim poslaničkim grupama, ili najvećim brojem, koji su se odazvali pozivu i iscrpljivanju mogućnosti razgovora, donela sam u konsultacijama sa predsdenikom Vučićem odluku da prihvatimo zahtev opozicije grupisane oko SPN i Novog DSS-a – NADA, koji su mi predali tokom razgovora, da raspišemo sve one izbore kojima je vreme padalo za jul i avgust i da ih raspišemo sve za 2. jun“, rekla je Brnabić.
Predsednica Skupštine rekla je i da će to zahtevati izmenu Zakona o lokalnim izborima i da je važno da se to uradi što pre.
“Moja molba je da to završimo danas popodne, očekujem da taj predlog za izmenu zakona potpiše najveći broj poslanika, da sa tim predlogom idemo zajedno i pokažemo jedinstvo u teškim trenucima za sve naše građane. Nakon toga u subotu da budemo u plenumu i s obzirom na to da nema rasprave o ovome, da u subotu usvojimo zakon i da u nedelju raspišemo sve lokalne izbore“, rekla je Ana Brnabić.
Izbijeni argumenti za bojkot
OEBS je najavio da će poslati posmatračku misiju, što je neuobičajno kada su u pitanju lokalni izbori.
Brnabić nije opbjasnila kako je najednom nemoguće postalo moguće, protivustavno ustavno, nezakonito zakonito.
Tri osnovna zahteva koalicija „Srbija protiv nasilja“ i NADA bila su formiranje zajedničke, mešovite komisije sa ingerencijama da kontroliše izborne spiskove, srazmerno prisustvo opozicije u informativnim programima Javnog servisa i istovremeno održavanje beogradskih i preostalih lokalnih izbora, kako bi se smanjila mogućnost migracije birača.
Naglašeno je bilo da su ti uslovi „minimum minimuma“ da opozicija uopšte izađe na izbore, mada i sa njihovim ispunjenjem ne bi bili fer i demokratski.
Ispunjavanjem sva tri uslova vlast je opoziciji izbila argument da bojkotuje izbore.